Czaputowicz dla "Die Welt": Polska nie jest "mącicielem", to Niemcy płyną pod prąd

Szef polskiego MSZ w wywiadzie dla "Die Welt" potwierdził sprzeciw Polski wobec Nord Stream 2 i zarzucił Niemcom, że w tej kwestii "płyną pod prąd". Reparacje są jego zdaniem ważne dla polskiej tożsamości.

W wywiadzie dla "Die Welt", który ukazał się w środę wieczorem na internetowej stronie gazety, szef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie relacji ze Stanami Zjednoczonymi zaznaczając, że są one rozwijane niezależnie od rozpoczętej w środę w Warszawie konferencji bliskowschodniej.

Jacek Czaputowicz opowiedział się za dalszym wzmocnieniem wojskowej obecności USA w Polsce. "Tak, to racja, chcemy by USA rozbudowały swoje bazy wojskowe w Polsce. Chcemy też zacieśnić współpracę w obszarach bezpieczeństwa energetycznego i handlu" - oświadczył minister.

Rosyjskie zagrożenie

Zwracając się do dziennikarza "Die Welt" powiedział: "Musi Pan zrozumieć, że Rosja jest dla nas wielkim niebezpieczeństwem. Tylko silny transatlantycki Sojusz może się przeciwstawić (temu zagrożeniu). USA muszą być zaangażowane wojskowo w Europie - także u nas. Tylko w ten sposób możemy mieć gwarancje bezpieczeństwa".

Pytany o to, czy w związku z wypowiedzeniem umowy o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu INF Europa potrzebuje nowych rakiet, Jacek Czaputowicz odparł: "Umowa INF została naruszona przez jedną stronę - Rosję. To jest jednoznaczne. Mamy na to dowody. Decyzja USA o wypowiedzeniu traktatu jest logiczna. Nie może być tak, że jedna strona przez lata nie dotrzymuje umowy. Teraz zdecydujemy w NATO o reakcji na naruszenia umowy przez Rosję". "Nikt w Polsce nie chce stacjonowania nowych rakiet" - zastrzegł.

Szef polskiej dyplomacji nie zgodził się z oceną, że postawa Donalda Trumpa wzbudza wątpliwości co do jego poparcia dla Sojuszu. "NATO znajduje się w procesie modernizacji i reaguje na nowe wyzwania. Spotkania na szczycie w Walii i Warszawie w 2016 roku doprowadziły do przesunięcia wojsk NATO do Polski w celu ochrony wschodnich rubieży Sojuszu. Niemcy są aktywne na Litwie, to dobrze" - tłumaczył.

Polska zwiększy wydatki na wojsko

Jacek Czaputowicz zapowiedział, że Polska w przyszłości zamierza zwiększyć wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB. Uznał amerykańskie naciski na zwiększenie budżetu wojskowego sojuszników do 2 proc. PKB za uzasadnione. "Nie dostrzegam, by USA odwracały się od Europy. Chodzi po prostu o sprawiedliwy podział obciążenia" - wyjaśnił.

Jacek Czaputowicz potwierdził polski sprzeciw wobec Nord Stream 2. "Nasze stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Komisji Europejskiej. To oznacza, że projekt nie jest dobry. (Gazociąg) naraża na szwank bezpieczeństwo energetyczne Europy. Jesteśmy przeciwko budowie Nord Stream 2" - powiedział minister.

W sprawie Nord Stream 2 Niemcy płyną pod prąd

Jak zaznaczył, Polska nie jest "mącicielem", gdyż reprezentuje stanowisko europejskie. "To Niemcy płyną pod prąd" - zauważył.

Szef polskiej dyplomacji ocenił relacje ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem jako "zasadniczo dobre". Pytany o kwestię reparacji wojennych, nazwał ten temat "trudnym".

Trudny problem reparacji

"Tą sprawą zajmuje się polska komisja parlamentarna. Czekamy na jej raport. Ta kwestia przedstawiana jest jako konfliktowa, mam jednak wrażenie, że strona niemiecka jest jak najbardziej otwarta na nasze żądania. To prawda, że od zbrodni upłynęło dużo czasu, lecz temat wypłaty reparacji jest dla nas jako narodu ważny, dla naszej tożsamości" - tłumaczył Jacek Czaputowicz.

Minister zastrzegł, że na poziomie rządowym nie toczą się rozmowy na ten temat. "Czekamy na opracowania naszych ekspertów i posłów" - wyjaśnił szef polskiego MSZ. 

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (113)
Czaputowicz dla "Die Welt": Polska nie jest "mącicielem", to Niemcy płyną pod prąd
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 30 razy 22

  Glupienazwisko to i głupi Eksperymet. Inaczejbyc nie mogło. Szkodnik. Bo inni w drużynie złodziejskiego Dewelopera pojawiać sie nie mogą.

 • rabieg

  Oceniono 33 razy 19

  Niemcy powinni zamknąć granicę z PIS na cztery spusty i po pisie w trzy dni

 • czechy11

  Oceniono 24 razy 18

  Eksperyment zreperuj sobie mózg.

 • zd46

  Oceniono 15 razy 13

  Panie Ciapciu,faktycznie, jak patrzę na atlas w wydaniu PiS, to USA leży bliżej niż Niemcy a co do reparacji, to co będzie jak stanie sprawa "ziem Odzyskanych,Prus Wschodnich z zabudowaniami i majątkiem tam pozostawionym"? Teraz uważacie,że za amerykańskimi plecami możemy wszystkim grozić palcem? Czy policzyliście i zrobiliście bilans zysków i strat? W czyim imieniu pan działa? Czy nie jest aktualne określenie prof. W.Bartoszewskiego "DYPLOMATOŁKI"? Znowu wsadzamy komuś, brudny paluch od dłubania w nosie, do oka? Po co?

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 14 razy 12

  "Do władzy dojdzie PiS z kimś tam, skonfliktuje nas z Niemcami, skonfliktuje nas z Rosją, zrobi laskę USA i będzie udawać, że wszystko jest cool. Frajerzy, kompletni frajerzy!"
  Prorok jaki z tego Sikorskiego?

 • flanemco

  Oceniono 16 razy 12

  Czapucha, goń się sam...

 • czarek75

  Oceniono 20 razy 10

  wczoraj Pompeo upomniał sie o art 447 zwrot mienia żydowskiego juz wiecie o co jest gra

 • pulbek

  Oceniono 13 razy 9

  Bidulek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX