Szefowa MFW ostrzega przed przepaścią między północą a południem UE

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde ostrzega przed zagrażającą stabilności UE przepaścią między północą a południem. Europa potrzebuje nowego dobrobytu - mówi Lagarde.

Podczas gdy kraje Środkowej i Wschodniej Europy zmniejszyły w ostatnich latach dystans do "starych" krajów Unii Europejskiej, w ostatnich 20 latach nie odnotowano żadnych postępów w niwelowaniu różnic między północą a południem UE. - Od czasu kryzysu finansowego sytuacja jeszcze się pogorszyła - ostrzegła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde na Monachisjkiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Trzy rzeczy muszą się zmienić

Konieczne są reformy strukturalne przede wszystkim w trzech obszarach: po pierwsze rynki pracy w krajach takich jak Grecja czy Włochy, muszą się stać bardziej elastyczne. Za pozytywny przykład Lagarde podała Portugalię, gdzie dzięki dopasowaniu prawa pracy zmniejszyła się liczba miejsc pracy na czas określony i powstało więcej stałych miejsc pracy.

Po drugie zmian wymagają ramy prawne dla przedsiębiorstw - powiedziała szefowa MFW. Na przykład w Grecji likwidacja firmy trwa mniej więcej dziewięć razy dłużej niż w Irlandii. - Jednak wspólny rynek ubezpieczeniowy w UE może powstać dopiero wtedy, gdy zharmonizowane zostaną także przepisy upadłościowe - tłumaczyła Lagarde.

Po trzecie, południowe kraje UE muszą inwestować więcej niż dotąd w badania i rozwój. Hiszpania, Portugalia i Włochy przeznaczyły w latach 2000-2014 na innowacje średnio tylko jeden procent swojego PKB. Dla porównania: w Niemczech wydatki na badania i rozwój po raz pierwszy przekroczyły w 2018 r. trzy procent PKB.

(rtr,dpa/stas)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (27)
Szefowa MFW ostrzega przed przepaścią między północą a południem UE
Zaloguj się
 • ajg62

  Oceniono 17 razy 11

  W Polsce przeznaczamy duże środki na badanie "swietowatosci" wody świeconej , dzięki czemu zmniejszamy dystans do krajów afrykańskich pod względem ilości szamanów .

 • outsider44

  Oceniono 9 razy 9

  Przy okazji Gazeta mogłaby przypomnieć, ile Polska wydaje na badania i rozwój.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 8 razy 6

  Niech Pani Lagarde powie to Grekom, Włochom i Hiszpanom. Wszelkie ograniczenie rozdętych świadczeń socjalnych i przywilejów pracowniczych wywoła w tych krajach rewolucję.

  I to nie będą żółte kamizelki, tylko coś w rodzaju rewolucji październikowej.

 • eclipse23

  Oceniono 8 razy 4

  polska ma hodowle pasozytniczego pedofilstwa ktore trzyma spoleczenstwo za mordę w pozycji klęczącej ,...

 • sselrats

  Oceniono 13 razy -5

  Kvrwa, powinienem by w szkole lepiej uwazac na geografii bo zupelnie nie jarze o ktora przepasc chodzi.

 • beton44

  Oceniono 11 razy -7

  To jakaś Superwoman Solariów ???

 • gadolinn

  Oceniono 19 razy -7

  ta lagadre to chyba usnela pod lampa w solarium - na jakies trzy dni... :)

 • leonleonidas

  Oceniono 15 razy -9

  Doradzwo MFW wpedzilo niejeden kraj w powazne tarapaty.
  Ta zbrodnicza organizacja powinna byc zdelegalizowana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX