Niemcy. Rozklekotane maszyny gospodarczej potęgi. Ministrowie w rejsowych liniach

Ze względu na mnożące się awarie samolotów niemieckiego rządu większość ministrów została zobowiązana, by w służbowe podróże udawali się samolotami rejsowymi.

Jak donosi "Spiegel", samoloty rządowe są obecnie zarezerwowane dla "priorytetowych zleceniodawców" tj. dla prezydenta Niemiec, kanclerz i wicekanclerza oraz szefów MSZ i MSW.

W przypadku głowy państwa i szefowej rządu przy każdej ich podróży rządowym samolotem leciał będzie także zapasowy samolot z załogą, nazywany w żargonie lotniczym "Hot Spare", lub będzie czekał w gotowości na wypadek jakichkolwiek usterek. Oznacza to, że szefowie innych resortów będą musieli przesiąść się na samoloty regularnych linii lotniczych - jak zaznacza się w wewnętrznym dokumencie ministerstwa obrony.

Pierwsze takie przypadki już miały miejsce. Np. minister gospodarki Peter Altmeier musiał przełożyć podróż do Azji planowaną na koniec lutego, ponieważ kanclerz miała kilka spotkań zagranicznych, a szef MSZ Heiko Maas był w Afryce. W ubiegłym tygodniu minister pomocy rozwojowej Gerd Mueller zamiast przelotu samolotem rządowym musiał przesiąść się na regularne linie podróżując do Ameryki Łacińskiej.

Rozklekotane maszyny gospodarczej potęgi

W ostatnich miesiącach kilkakrotnie dochodziło do usterek rządowej floty powietrznej RFN. Wielokrotnie podkreślano, że jest to ogromnym uszczerbkiem wizerunkowym dla Niemiec. Rząd zadecydował już o zakupie trzech nowych airbusów na potrzeby rządu, lecz będą one oddane do użytku dopiero w roku 2020.

Obecnie rządowa flota powietrzna (Flugbereitschaft des Bundesministeriums für Verteidigung) składa się z dwóch flotylli: pięciu pasażerskich airbusów A310, siedmiu innych samolotów różnych typów oraz trzech śmigłowców. W skład tej drugiej wchodzą dwa samoloty airbus 340-300 "Konrad Adenauer" i "Theodor Heuss", przystosowane do lotów dalekodystansowych. To właśnie z nich korzystają z reguły prezydent i kanclerz Niemiec udając się w dalsze podróże zagraniczne. Pozostałe samoloty flotylli to airbusy A319 CJ oraz cztery mniejsze Bombardiery Global 5000.

Więcej o:
Komentarze (55)
Niemcy. Rozklekotane maszyny gospodarczej potęgi. Ministrowie muszą latać liniami rejsowymi
Zaloguj się
 • grlt

  Oceniono 27 razy 19

  Dziwne te Niemcy - żeby 'waaadza' leciała samolotem jak zwykły człowiek. U nas Antek zlikwidował kontrakt na śmigłowce bojowe pod dziwnym pretekstem i od razu znalazła się kasa na samoloty dla rządu.

 • justas32

  Oceniono 26 razy 16

  Polacy to Naród Panów - dlatego wszyscy latają samolotami po kilkadziesiąt tysięcy za lot. A przepraszam - kilkanaście lat temu bracia Kaczyńscy latali sobie na weekendy do Gdańska 3 samolotami naraz - bo w Polsce taka jest procedura że lecą 3 samoloty jednocześnie. Również 3 samolotami naraz latała Pani Szydło - no ale jej się akurat to należało ....

 • mer-llink

  Oceniono 21 razy 13

  A u nas kraj zasobny, toteż byle wiceminister najnowszym rządowym Learjetem zasuwa.
  A jak trzeba np. coś skręcić, jak np. na Dolnym Śląsku, to dostaje nawet Embraera do dowolonej dyspozycji.
  U nas jest obfitość wszystkiego.
  Ot, widzicie Niemiaszki, co to znaczy, jak kraj jest pracowity i rozwijający się z gwizdem dzięki Dobrej Zmianie, a nie tak jak u was - bieda, marazm i w ogóle szrot koło szrotu!.

 • alleluja-i-do-przodu

  Oceniono 20 razy 10

  u nas też latają rejsowymi ale za to mamy nówki sztuki, które latają na pusto, bo nikt z geniuszy pisowskich nie pomyślał o przeszkoleniu pilotów

 • van_norden

  Oceniono 11 razy 7

  A my kupiliśmy samoloty bez przetargu za nie wiadomo jaką kasę ale od dwóch lat nikt nimi nie poleciał bo wojsko nie ma pilotów

 • gj61

  Oceniono 12 razy 6

  A polska "yelyta", jak na MOCARSTWO przystało do Smoleńska poleciała po pijaku i na drzwiach od stodoły!! Polak potrafi!!!

 • js08836

  Oceniono 14 razy 6

  U nas nówka stoi w hangarze. Nówka odbyła 1 lot okazji Święta Niepodległości. Czeka na następną paradę.

 • j1200

  Oceniono 14 razy 6

  nie to co my - nówki samoloty z luksusami. Wstalimy z kolan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX