Niemiecka prasa o brexitowym sporze: Szaleństwu nie ma końca

Po odrzuceniu przez Izbę Gmin projektu umowy wyjścia Wlk. Brytanii z UE nie ma konsensusu ws. kolejnych kroków. Niemieckie dzienniki komentują.

Dziennik "Süddeutsche Zeitung" pisze: "Jeszcze tylko 15 dni do brexitu. A szaleństwu nie ma końca. Przeciwnie, jak widać spór o wyjście Wlk. Brytanii z UE będzie miał dogrywkę. Jednak jest duże zagrożenie, że negocjatorzy znajdą się za dwa miesiące znowu tam, gdzie są obecnie, czyli w ślepej uliczce. Dlaczego więc nie przedłużyć brexitu o rok czy dwa? W tym czasie Brytyjczycy mogliby zadecydować, jakich chcą relacji z UE. Może się to wydawać rozsądne, jednak niesie to dla Unii wielkie ryzyko. Bowiem, kiedy podejmie ona bez umowy wyjścia rozmowy nt. przyszłych stosunków, ujawnią się różnorodne interesy państw członkowskich Unii i będzie można zapomnieć o utrzymanej dotąd jedności".

Zdaniem "Osnabrücker Zeitung": "Przesunięcie terminu wyjścia ma tylko wtedy sens, jeśli w zamian dojdzie do drugiego referendum. Kto, jak nie naród jako suweren powinien zadecydować, jeśli rząd i parlament nie są w stanie? W przeciwnym razie pozostaje tylko: bye, bye i to 29 marca. Będzie to trudne dla obu stron, ale na pewno UE poradzi sobie z tym lepiej niż Zjednoczone Królestwo".

Dziennik "Kölner Stadt Anzeiger" nie szczędzi krytyki pod adresem premier Theresy May pisząc: "Jej nieodpowiedzialne postępowanie zawiodło na całej linii. W międzyczasie wyrządzono społeczeństwu brytyjskiemu wystarczająco szkód, aby przyszłość z May na Downing Street mogła być do zaakceptowania. Era May została zdominowana przez krótkowzroczność i arogancję, ignorancję i brak transparencji oraz partyjnopolityczne gierki. Teraz trzeba z tym skończyć".

W podobnym tonie komentuje "Neues Deutschland": "Konserwatywny rząd brytyjski chce teraz z czystej rozpaczy brexitowej obrać odwrotny kierunek. Jako że zbliża się pod koniec marca gwałtowne wyjście bez dealu, rząd by zapobiec załamaniu handlu wymyślił sobie: mocną obniżkę ceł na import oraz przystał na nowe cła na brytyjski eksport do UE. To rozpaczliwa konserwatywna polityka gospodarcza robiona na łeb na szyję. Głupi protekcjonizm a'la Trump dławi gospodarkę i to kosztem miejsc pracy w takim samym stopniu jak nagle zaostrzony wolny handel a'la May".

Dziennik "Stuttgarter Zeitung" konstatuje: "Wielka Brytania jest politycznie obrazem nędzy i rozpaczy. Kraj, który był niegdyś uosobieniem zdrowego rozsądku i pragmatyzmu, popadł w kompletny chaos. Jego podziwiany na całym świecie parlament nie poradził sobie z największym kryzysem okresu powojennego".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (25)
Niemiecka prasa o brexitowym sporze: Szaleństwu nie ma końca
Zaloguj się
 • rgosc7

  Oceniono 5 razy 5

  No bo to jest szopka| Brytole sami nie wiedzą czego chcą! Marzą im się czasy Imperium gdy doili połowę Świata - teraz też by chcieli wydoić Unię...

 • anders76

  Oceniono 9 razy 5

  "Kraj, który był niegdyś uosobieniem zdrowego rozsądku i pragmatyzmu, popadł w kompletny chaos. "
  Porzadek to oni mieli jak mogli dzieki militarnej przewadze dyktowac calemu swiatu swoje warunki i wprowadzac swoj porzadek. Jak tylko ich przycisnelo to ustepowali, wpierw Hilerowi a potem Stalinowi.
  Pytanie , czy w Angli referendum jest wiazace czy doradcze ? W tak istotnej sprawie wiazace powinno byc co najmniej 2/3 +1 .

 • feelek

  Oceniono 11 razy 5

  czym różnią się Niemcy od GB?
  bo w Niemczech niemożliwe jest coś nielogicznego
  [no może poza dojściem Hitlera do władzy...]
  --
  dexit wyklucza logika,
  brexit to coś na wyspach naturalnego: to have a cake, to eat a cake

 • pwpafcio

  Oceniono 5 razy 3

  Lubię to rozwiązanie: przedłużenie w zamian za nowe referendum. W przeciwnym razie bye bye

 • ryanmdusa

  Oceniono 1 raz 1

  Brytyjczycy nie chca fundowac niemieckiego eksportu do Europy wschodniej, wystarczy

 • boyscout

  Oceniono 2 razy 0

  Anglicy wiedza co robia, chca przycisnac UE do ustepstw i to osiagna

 • m2rket

  Oceniono 1 raz -1

  jak widac jednak ue ma deal handlowy z uk nie ma go tylko w druga strone. EU bedzie nakladac cla a uk praktycznie nie bedzie tego robic.

 • ossmolony

  Oceniono 8 razy -2

  Polski rząd się nie zastanawia nad tymi Polakami ,którzy po brexicie będą musieli opuścić Wielką Brytanie bo ma to w d...... wiec chowa głowę w piasek , ale wielki problem go dopadnie .Ale teraz dla polskiego rządu ważniejsze są wybory, partyjne konwencje i walka z LGBT ! I to w momencie kiedy już wiadome jest, że los Polaków w GB jest przesądzony . Wiadome jest ,że po brexicie twardym czy miękkim Polacy nie będą mogli tam cały czas legalnie przebywać, stracą możliwość stałego legalnego pobytu, stracą możliwość stałego legalnego zatrudnienia, a chcąc pracować będą musieli się starać o wizy pracownicze, które będą musieli co jakiś czas przedłużać bez jakiejkolwiek gwarancji przedłużenia zezwolenia na pracę. Nie wspominając o utracie tam bezpłatnej opieki zdrowotnej dla Polaków po brexicie . Wiadomym faktem jest ,że status stałego tolerowanego pobytu otrzymają ci Polacy , których dochód roczny przekracza 30 tysięcy funtów rocznie (tak mówią brytyjskie przepisy) - taki dochód ma w GB ułamek procenta Polaków bez obywatelstwa . No i najważniejsze dla Polski i dla Polaków mieszkających w Polsce - co będzie kiedy te kilkaset tysięcy w ciągu paru miesięcy zmuszone sytułacją życiowa będzie powrotu do Polski, a wrócą na pewno przynajmniej na jakiś czas w tej ilości kilkuset tysięcy w przeciągu kilku miesięcy ! Brexit już tuż, tuż ,a Polski rząd, jak nie miał tak i teraz nie ma na to jakiejkolwiek odpowiedzi i planu zabezpieczeń po przybyciu kilkuset polskich reemigrantów. Wielka Brytania doskonale sobie poradzi z miękkim czy twardym Brexitem - niestety Polskie państwo w ogóle się nie zastanawia tym bardzie nad tym kiedy do Polski wrócą te kilkaset tysięcy polskich reemigrantów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX