Kolejna afera finansowa w Niemczech. Tym razem z żaglowcem

Niemcy mają nową aferę finansową. Nie taką dużą jak w przypadku lotniska BER, ale łączy je skandaliczne przekroczenie budżetu. Tym razem chodzi o żaglowiec szkolny niemieckiej marynarki wojennej "Gorch Fock".

Prace remontowe żaglowca "Gorch Fock" mają zostać wznowione. Wcześniej wstrzymano je wskutek gwałtownie rosnących kosztów i zarzutów malwersacji pod adresem stoczni, w której przeprowadzano remont.

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen (CDU) oświadczyła, że jej celem jest, aby remont żaglowca ruszył ponownie w poniedziałek 18 marca. W lecie Gorch Fock powinien być ponownie zdolny do pływania. Do tego czasu na jego remont stocznia, w której to się odbywa, będzie mogła wydać dodatkowo maksymalnie 11 mln euro.

Od strony formalnej na wznowienie prac remontowych muszą się jeszcze zgodzić uczestnicy postępowania upadłościowego prowadzonego wobec stoczni Elsflether Werft AG w Elsfleth w Dolnej Saksonii. Wcześniej odbyły się rozmowy z nowym kierownictwem stoczni, któremu zależy na ukończeniu tego projektu i naprawieniu błędów popełnionych przez poprzednie.

"Gorch Fock", czyli legenda

Trzymasztowy bark "Gorch Fock" został zbudowany w 1958 roku. Jego nazwa pochodzi od literackiego pseudonimu znanego niemieckiego pisarza marynisty i poety Johanna Wilhelma Kinaua. W zasadzie powinien się nazywać "Gorch Fock 2", ponieważ w niemieckiej marynarce wojennej służył już wcześniej żaglowiec o tej nazwie. W Niemczech "Gorch Fock" jest niezwykle popularny i cieszy się taką sławą i sympatią, jaką w Polsce darzy się słynny "Dar Pomorza". Wyszkoliły się na nim całe pokolenia oficerów niemieckiej marynarki wojennej.

Od 2015 roku "Gorch Fock" nie wychodził w morze ponieważ wymagał remontu, chociaż w 2000 roku został zmodernizowany. Na prace remontowe przeznaczono początkowo 10 mln euro, później okazało się, że pochłoną one 75 mln, a teraz mówi się o 135 mln euro. Do początku tego roku na remont żaglowca wydano już około 69 mln euro.

"Gorch Fock", czyli skandal

Wszystko to przypomina do złudzenia aferę z ciągnącą się od lat budową wielkiego międzynarodowego portu lotniczego Berlin-Brandenburgia im. Willy'ego Brandta, która pochłania coraz większe sumy, ponieważ co chwila wychodzą na jaw nowe usterki i błędy, które trzeba usuwać. Ta budowa w Niemczech i za granicą stała się już synonimem marnotrawstwa i zburzyła mit o solidnych Niemcach, którzy wszystko zawsze doskonale planują, a potem wykonują to na medal.

W przypadku "Gorch Focka" pod wieloma względami jest podobnie, choć na dużo mniejszą skalę. Pierwotne koszty jego remontu wzrosły już 14-krotnie i nie wiadomo, czy na tym się skończy. Wiele dużych i ważnych części trzeba w gruncie rzeczy wykonać na nowo, co stawia pod znakiem zapytania sens całego przedsięwzięcia. Być może byłoby lepiej podjąć decyzję o wybudowaniu nowego stataku szkolnego dla Bundesmarine. Federalny Trybunał Obrachunkowy, będący odpowiednikiem polskiego NIK-u, stwierdził, że podczas remontu statku popełniono poważne błędy i zaniedbania.

Stocznia Elsflether Werft złożyła 20 lutego wniosek o postępowanie upadłościowe. Jej trudna sytuacja finansowa ma związek z przypuszczalnym sprzeniewierzeniem przez nią sum idących w miliony euro. Nowe kierownictwo stoczni oraz ministerstwo obrony jako zleceniodawca remontu żaglowca przypisują winę za ten stan rzeczy jej poprzedniemu zarządowi. 

(DW, dpa, afp / pa)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (26)
Kolejna afera finansowa w Niemczech. Tym razem z żaglowcem
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 31 razy 19

  Oj panie, a u nas to premier stępkę położył pod prom i tyle ten prom widzieli. To dopiero planowanie :):) No i te samochody elektryczne co lawina miała zalać nasze miasta i wiele innych cudów, helikoptery, czołgi, rakiety, fortytrumpy, no i komisjach miała dojść do prawdy czyli wybuchów w skrzydle co nas kosztuje pierdyliard. Daleeeko tym Niemcom do nas, cieniasom jednym :):)

 • polsilver100

  Oceniono 16 razy 10

  W,, demokracji"niemieckiej nikt nie jest za nic odpowiedzialny. Za port lotniczy w Berlinie wydano 21 mrd. Euro. Co 2-3 lata zmieniany jest szef i odchodzi z 5 mln odprawy. W tamtym roku zdefraudowano 47 mrd euro według związku podatników i nikomu nic się nie stało. Mieszkam od 30 lat w Lünen i rok temu zdefraudowali ludzie z ratusza 60 mln euro kupując akcje za pieniądze z podatków. Potem ułożyli się z bankiem na tylko 34 mln które miasto czyli my musi zapłacić. Do dzisiaj nikt za to nie beknął gdyż powołują się na klauzulę tajności. I tak leci ten bandytyzm

 • mer-llink

  Oceniono 20 razy 4

  Niemcy się emocjonują jakims tam małym przekrętem na duzym żaglowcu.
  Niech popatrza, co my, Polacy- Wolacy, ręcami PiSu potrafimy przekręcic na małej łódce:
  "żaglowiec" w Polskich Jedynie Słusznych NArodowych BArwach - ot, taki sobie jachcik, którego nikt we Francji nie chciał kupic, no to My im pokazalismy i wybulilismy!
  Pływa? Pływa!
  Co prawda w marinach zarządcy marin ustawiają go na najmniej widocznym miejscu, żeby nie straszył brakiem etykiety jachtowej poważnych żeglarzy - ale jeszcze nie zatonął.
  Na nim pływaja sami znajomi i krewni lepszego sortu? A sami!
  A wszystko kosztuje już więcej, niz cała afera z żaglowcem niemieckim.
  No więc, Niemiaszki, gdzie wam do nas - Wolaków?
  My to dopiero potrafimy palić pieniądze!

 • mocno_kwasny

  Oceniono 5 razy 3

  Filharmonia w Hamburgu to setki milionów powyżej budżetu, BER to miliardy więc te nędzne dziesiątki milionów nikogo nie wzruszą. Brawo Merkel !

 • pe_ro

  Oceniono 9 razy 3

  PiSSdzielce też chcą wybudować Centralny Port Lotniczy - wzorem Niemców też lgną do państwowych pieniędzy jak miś do miodu. Srebrna to pikuś w porównaniu z ilością szmalu jaki tam można "przewalić" ku chwale ojczyzny. Nie jeden "patriota" z PiSS się obłowi.

 • warszawiak67

  Oceniono 5 razy 3

  W sumie Niemcy mogli za ta kaskę zbudować nowy żaglowiec...
  Polskie stocznie mają w tym tradycje...

 • spyderman2

  Oceniono 1 raz 1

  pewnie jacyś krewni pisiorów rozkradają niemcy i robią wałki na statku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX