Producent środka chwastobójczego przegrywa w sądzie. Bayer w opałach

Popularny środek chwastobójczy Roundup przyczynił się, zdaniem sądu w USA, do choroby nowotworowej użytkownika. To cios dla koncernu chemicznego Bayer. Wartość jego akcji spada.

Przysięgli sądu federalnego w San Francisco w Kalifornii uznali, że środek do zwalczania chwastów Roundup przyczynił się do rozwoju choroby nowotworowej u 70-letniego obecnie Edwina Hardemana. Przysięgli doszli jednogłośnie do wniosku, że mężczyzna, który przez 25 lat stosował zawierający glifosat środek w swoim ogrodzie, udowodnił związek między używaniem preparatu a zachorowaniem na raka.

W przyszłą środę (27.03.2019) przed sądem odbędzie się kolejna rozprawa, podczas której ma zostać określony stopień odpowiedzialności koncernu oraz ewentualne odszkodowanie.

Wiadomość zza oceanu doprowadziła do nagłego spadku wartości akcji niemieckiego Bayeru, który w ubiegłym roku za 63 mld dolarów, kupił amerykańskiego producenta Roundupu, firmę Monsanto. Akcje straciły na otwarciu ponad 10 procent. Obecnie kosztują ok. 60 euro. Jeszcze przed rokiem płacono za nie 100 euro.

Jedni się cieszą, inni martwią

Po ogłoszeniu decyzji sądu Edwin Hardeman i jego adwokaci wpadli sobie w ramiona. - Jesteśmy bardzo zadowoleni - powiedziała mecenas Jennifer Moore.

Koncern Bayer nie krył rozczarowania. W opublikowanym oświadczeniu czytamy, że "firma jest przekonana, że dostępne badania naukowe, potwierdzają, iż środki z glifosatem nie powodują raka". Bayer dodał, że wierzy, iż "dowody zaprezentowane w drugiej fazie procesu pokażą, iż firma Monsanto zachowała się poprawnie i nie można jej obwiniać za chorobę nowotworową Edwina Hardemana".

Prawna porażka

To już druga prawna porażka firmy Monsanto w ciągu roku. W innym procesie sąd, także w San Francisco, nakazał Monsanto wypłacenie odszkodowania byłemu woźnemu w szkole Dewaynowi Johnsonowi. Mężczyzna, tak jak Edwin Hardeman, cierpi na chłoniaka nieziarniacznego i też przez wiele lat stosował środek Roundup.

W przypadku Johnsona sąd nakazał wypłatę odszkodowania w wysokości 289 mln dolarów, inny sąd uznał ją jednak za przesadzoną i zredukował do kwoty 78,5 mln dolarów.

Szkodzi czy nie?

Monsanto sprzedaje środek Roundup od blisko 40 lat na całym świecie przekonując, że przy odpowiednim stosowaniu jest on nieszkodliwy. Skarżący firmę utrzymują jednak, że ukrywa ona przed użytkownikami prawdę o jego rakotwórczym działaniu.

Naukowcy nie są zgodni co do tego, czy wykorzystywany w Roundupie glifosat sprzyja powstawaniu nowotworów, czy nie. Amerykańska agencja środowiskowa EPA, a także jej europejska odpowiedniczka doszły do wniosku, że zagrożenia nie ma. Ale działająca pod auspicjami ONZ Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami (IARC) uznała, że glifosat "prawdopodobnie wywołuje u ludzi raka".

rtr,afp,dpa/szym

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (90)
Producent środka chwastobójczego przegrywa w sądzie. Bayer w opałach
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 27 razy 13

  Po tym wyroku juz żadnemu koncernowi europejskiemu nie przyjdzie do głowy zakup amerykańskiej firmy.
  Najlepszy numer, że do czasu przejęcia Monsanto przexz Bayera amerykańskie sądy regularnie oddalały wnioski rzekomych ofiar Roundupa vel. glyphosatu.

 • dodobird

  Oceniono 9 razy 7

  Glifosat to podstawa wielu pestycydòw o różnych nazwach, dostępnych na półce w każdym ogrodniczym.

 • radon13

  Oceniono 22 razy 6

  Roundup przede wszystkim zabija powoli pszczoły, niszczy ich biom jelitowy .

 • phugoid

  Oceniono 10 razy 4

  postprawda i fakenews zwyciężyły kolejny raz nad rozumem i faktami naukowymi, teraz pora na odszkodowania od firm farmaceutycznych za "szkodliwe" szczepionki. kres ludzkiej cywilizacji jest bliżej niż się spodziewałem, no i bardzo dobrze

 • cezaryk

  Oceniono 8 razy 4

  70mln dla pojedynczej osoby. Prawo amerykańskie co dzień mnie zadziwia.
  Co z nieświadomymi użytkownikami tego środka? Przechodziłem przez świeżo opryskane pole albo inny trawnik.

 • junk92508

  Oceniono 13 razy 3

  A teraz pytanie - jaki kraj w UE jest na 3 lub 4 pozycji jeśli chodzi o ilość tego środka w moczu mężczyzn ?

  Dla ułatwienia dodam że nazwa zaczyna się na P i nie jest to Portugalia...

 • lubat

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli Monsanto sprzedaje środek Roundup od blisko 40 lat na całym świecie i nigdzie nie wywoływał on raka, to obecny wyrok sądu, opierający się na słowie "prawdopodobnie" ma drugie dno. Otóż tym drugim dnem jest fakt, że Roundup był produkowany i sprzedawany przez amerykański koncern Monsanto, który dopiero niedawno został przejęty przez niemiecki Bayer. I tak się składa, że to teraz Niemcy będą bulić miliardy "odszkodowań", bo teraz skargi o odszkodowanie posypią się jak z worka. Dojenie niemieckich koncernów czy banków stało się w USA sportem narodowym.

 • niktalboktos

  Oceniono 4 razy 2

  Po 20 czy 30 latach badan naukowcy nie są pewni czy glifosat jest rakotwórczy czy nie. Ale ogrodnik to w amerykanskim sądzie udowodnił... To jakiś żart. Albo ustawiony wyrok albo sędzia jest idiota. Ewnetualnie obydwie możliwości jednocześnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX