W Niemczech olej opałowy, w Polsce napędowy. Fiskus stracił 100 milionów euro

Polsko-niemiecka grupa przestępcza przywoziła z Niemiec do Polski olej służący do ogrzewania, by sprzedać go jako paliwo do pojazdów z silnikami diesla. Niemiecki fiskus stracił na tym co najmniej sto milionów euro.

Berlińska prokuratura i brandenburscy celnicy poinformowali o zatrzymaniu czterech mężczyzn podejrzanych o wielomilionowe oszustwa. Są w wieku od 48 do 59 lat. Zatrzymano ich na terenie Berlina i Brandenburgii. W akcji uczestniczyło 140 funkcjonariuszy, którzy przeszukali 20 obiektów.

Mężczyznom postawiono zarzut, że w latach 2014 - 2018 zorganizowali 6000 transportów oleju grzewczego do Polski, gdzie następnie wywabiano z niego farbę, którą był specjalnie oznakowany. Potem był sprzedawany jako olej do diesli.

Wysoki zysk z przestępczego procederu wynikał z faktu, że olej grzewczy jest w Niemczech stosunkowo nisko opodatkowany. W oszustwo zaangażowane były dwa przedsiębiorstwa handlowe z siedzibą w Berlinie.

Oprócz czterech zatrzymanych, śledztwem objętych jest pięć kolejnych osób. Wszystkim zarzuca się pranie pieniędzy i oszustwo podatkowe. Niemieckie organy ścigania współpracują z polską policją i prokuraturą w tej sprawie od półtora roku.

(afp/sier)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle'' 

Więcej o:
Komentarze (40)
W Niemczech olej opałowy, w Polsce napędowy. Fiskus stracił 100 milionów euro
Zaloguj się
 • an-1q

  Oceniono 20 razy 18

  Przecież to są bzdury, że stracił niemiecki fiskus. Tam od oleju podatek zapłacili. W Polsce go sfałszowali i sprzedali jak diesel nie płacąc akcyzy od paliwa. Więc stracił fiskus polski nie niemiecki.
  Pewnie Niemcy podali kwotę przekrętu w Euro, bo taką walutą się tam posługują, a ten co to na nasze tłumaczył dopisał że to strata niemieckiego fiskusa, bo jak w ojro, to niemieckie.

  A przecież Niemcy nie mogli tego swojego oleju opodatkować jako diesel, bo to dopiero w Polsce sfałszowali.

 • kka69

  Oceniono 17 razy 13

  Niemiecki fiskus stracił....
  a polski nie stracił?
  A tak w ogóle to wiadomo, że pazerny fiskus traci 2 razy, karma wraca.

 • terazjakinick

  Oceniono 14 razy 12

  Słowa "Niemiec płakał jak sprzedawał..." nabrały nowego znaczenia... :)

 • stalowy_jez

  Oceniono 25 razy 11

  Strata fiskusa-zyskiem obywateli. Kazda zlotowka wplywajaca do skarbu dranstwa jest zlotowką wydartą z kieszeni obywatela.

 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 7 razy 7

  Sztuczne podatki takie maja skutki. Nikt nie stracil - a niektorzy zarobili.

 • eastsider

  Oceniono 11 razy 7

  Ludzie, nie perhydrolcie, ze stracił jakiś św. Fiskus.
  Niemcy za opałowy dostali jak za opałowy. A polski Orlen, czy inny Lotos
  też nic nie stracił, bo traci się to, co już się miało, a nie to chcielibyśmy mieć. Ot co.

 • cezaryk

  Oceniono 7 razy 3

  Nie to, abym popierał ale czym różni się ten olej opałowy od za przeproszeniem brzydkie słowo, ropy? Obowiązkowo wpuszczaną farbką? Kierowcy chyba nie muszą się martwić.

 • expel

  Oceniono 4 razy 2

  A zdjęcie z dudy. Co ma tankowanie benzyny 95 do treści artykułu?
  Tak, wiem - paliwo, ale w takim razie równie dobrze można było dać zdjęcie drewna, bo to opał, tak samo jak olej opałowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX