W walce z Alzheimerem "ponieśliśmy porażkę na całej linii". Akcje w dół o prawie 30 proc.

Nadzieje, że przy pomocy przeciwciał uda się wreszcie pokonać chorobę Alzheimera były duże, ale okazały się płonne. Naukowcy ponieśli klęskę na całej linii.

Dwa badania kliniczne ws. nowej metody zwalczania choroby Alzheimera trzeba było przerwać, ponieważ nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Analiza przeprowadzona przez zespół niezależnych ekspertów wykazała, że badane lekarstwo, oparte na przeciwciałach, nie hamuje stałego spadku zdolności intelektualnych pacjentów. Poinformowało o tym przedsiębiorstwo Biogen, testujące od 2017 roku wraz z japońską firmą farmaceutyczną Eisai nowy środek "Aducanumab" w celu wprowadzenia go na rynek.

Problemy związane z bezpieczeństwem nie odegrały żadnej roli w przerwaniu badań. "Ponieśliśmy po prostu porażkę na całej linii", przyznał Hans-Ulrich Demuth z Instytutu Fraunhofera ds. Terapii Komórkowej i Immunologii w Lipsku. We wspomnianych wyżej badaniach nad środkiem "Aducanumab" chodziło o sprawdzenie, czy jest on bardziej skuteczny i przyjazny dla pacjentów w porównaniu ze stosowanymi do tej pory lekarstwami.

Obiecujące początki i smutny koniec badań

Wcześniejsze próby wydawały się z początku prowadzić do spodziewanych rezultatów, ponieważ ich wyniki uznano za obiecujące. Naukowcy z firmy Biogen, wraz z badaczami ze Szwajcarii, opublikowali w 2016 roku na łamach magazynu "Nature" artykuł, w którym napisali, że terapia oparta na przeciwciałach zmniejsza osadzanie się białka w mózgach osób chorych na chorobę Alzheimera. Poza tym hamowała ona stałe pogarszanie się ich zdolności intelektualnych.
Naukowcy wówczas badali pacjentów w bardzo wczesnej fazie tej choroby. To samo dotyczy przerwanych obecnie badań z użyciem środka "Aducanumab".

Alzheimer okazał się trudniejszy do leczenia

"Poniesiona przez nas porażka dowodzi, jak bardzo skomplikowana jest choroba Alzheimera i jak ważne jest poszerzenie wiedzy w zakresie neurochirurgii", powiedział prezes firmy Biogen Michel Vounatsos.
Zdaniem wspomnianego wcześniej Hansa-Ulricha Demutha, kontynuowanie badań z nowym środkiem nie ma sensu, ponieważ jest to "kosztowne i w ostatecznym rachunku rozczarowujące dla inwestorów, osób zaangażowanych w te badania i przede wszystkim dla samych pacjentów".


Badania wykazały, że zwalczanie choroby Alzheimera powinno zacząć się na jak najwcześniejszym etapie, wyjaśnił Pierluigi Nicotera z zarządu Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych. "Naszym zdaniem przyszłe terapie będą oparte na podjęciu leczenia w tej fazie i będą miały charakter kombinowany", dodał.

Pacjenci zawiedzeni, akcje spadają

W tej chwili nie wiadomo jeszcze dokładnie, dlaczego trzeba było przerwać badania nowego środka, ponieważ ich wyniki końcowe nie zostały jeszcze opublikowane, oświadczył Richard Dodel, neurolog z Uniwerstytetu Duisburg-Essen. "Jest to frustrujące doświadczenie, ponieważ musieliśmy przerwać badania, które początkowo wydawały się bardzo obiecujące, ale nauka często opiera się na metodzie prób i błędów", dodał.

Akcje firmy Biogen na giełdzie spadły o prawie 30 procent.

Więcej o:
Komentarze (75)
W walce z Alzheimerem "ponieśliśmy porażkę na całej linii". Akcje w dół o prawie 30 proc.
Zaloguj się
 • prezes Szatni hotelowej

  Oceniono 27 razy 23

  Straszna naprawdę straszna choroba, przez 7 lat opiekowałem się chorą na tą chorobę mamą, człowiek na ciele zdrowy natomiast umysłowo cofa się do momentu takiego w którym zapomina przestawać oddychać

 • pas964

  Oceniono 5 razy 5

  przynajmniej nie ściemniają

 • semigetuza

  Oceniono 10 razy 4

  poczytajcie o eksperymentach lekarzy z Uniwersytetu Medycznego w Skanska koło Sztokholmu.
  Poszli tropem tezy, że Alzhaimer jest indukowany przez "złe białka", W ramach eksperymentu pacjentom przecięto nerw błędny co doprowadziło do spowolnienia choroby, a we wczesnej jej fazie do wydłużenia fazy łagodnej. Szwedzi upatrują przyczyn choroby w długoletniej złej diecie.
  Może coś jest na rzeczy?

 • anita_anita

  Oceniono 4 razy 2

  W tej chwili na badania kliniczne czeka specyfik sprawdzony z wielkim sukcesem na myszach. Pobudza on działanie układu limfatycznego mózgu i rdzenia kręgowego który ma kluczowe znaczenie w odprowadzaniu z komórek mózgu białka amyloidowego. Z obserwacji na gryzoniach i badania ich funkcji poznawczych wydaje się że opatentowany już specyfik cofa nawet zmiany a nie tylko je hamuje. Póki co mozna próbować ćwiczeń pobudzajacych układ limfatyczny, np. skrętów i krążeń szyi ale też całego tułowia oraz innych.

 • piespikus

  Oceniono 1 raz 1

  Walka z cieniem. Alois Alzheimer nie żyje od 100 lat. Chorobę nazywamy alzheimerem, albo chorobą Alzheimera.

 • niktalboktos

  Oceniono 3 razy 1

  Alzheimer to bardzo powazna i złożona choroba, zawsze koncząca się śmiercią (czyli jest jak jak życie...). Dlatego firmy nie mogą udawać że jakiś tam lek niby działa, albo trochę działa...i mimo to sprzedawać taki pseudo-lek żeby zarobić na naiwnych pacjentach. Choroba doskonale oddziela plewy od ziaren. Okazuje się że od (drobnostka) niemal 30 lat naukowcy wynajdują wyłącznie plewy. W przeciwienstwie do wielu innych schorzen, które mają może mniej dramatyczne konsekwencje i dzięki temu dają szansę na łatwy zarobek firmom farmaceutycznym wypuszczającym leki które tak naprawdę nie leczą lub działają jak placebo. Sporo sprzedawanych leków jest zatem w zasadzie bezwartościowa, ale nie zawsze to tak łatwo zweryfikować jak w przypadku choroby Alzheimera. Kto odkryje skuteczny lek na tę chorobę, czy też po prostu lek na demencje typu Alzheimerowskiego, natychmiast dostanie Nobla i będzie zaliczany do największych naukowców 21 wieku. To ogromne wyzwanie, warto to sobie uswiadomić... Świadczy o tym cała historia badań nad tymi chorobami.

 • zmxncb

  Oceniono 13 razy -9

  Jak ktoś powiedział, wszyscy zachorujemy na Alzheimera, tyle że niektórzy w wieku 140 lat. To typowa choroba wieku starczego, u niektórych z powodów genetycznych występującą jeszcze przed starością kalendarzową, spowodowana pewnie przewlekłym stanem zapalnym. Szanse na znalezienie skutecznego lekarstwa nie są wielkie -ostatecznie starość i śmierć to jedne z największych wynalazków ewolucji. Z pewnością dobra dieta i aspiryna mogą nieco pomóc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX