Otwarcie nowego lotniska w Berlinie znów z poślizgiem? Czas "wyłożyć karty na stół"

Są wątpliwości, czy na czas uda się usunąć niezliczone usterki na nowym berlińskim lotnisku. Data otwarcia to październik 2020. Resort transportu Niemiec domaga się teraz pisemnego potwierdzenia.

Po szeregu najnowszych wątpliwości co do dotrzymania terminu otwarcia nowego lotniska berlińskiego BER w październiku 2020 r., niemieckie ministerstwo transportu zażyczyło sobie do przyszłego tygodnia "wyłożenia kart na stół". Jak poinformowało sobotnie wydanie "Bild-Zeitung", sekretarz stanu w ministerstwie Michael Günther wystosował w piątek (12.04.2019) list do prezesa zarządu lotniska Engelberta Lütke Daldrupa. Domaga się w nim do środy 17 kwietnia wiążącej opinii nt. czy "wielokrotnie wyznaczany przez zarząd BER termin otwarcia na październik 2020 będzie mógł zostać dotrzymany". Rzecznik lotniska Hannes Stefan Hönemann potwierdził w sobotę agencji prasowej DPA otrzymanie pisma z resortu. Zaznaczył, że będzie na nie odpowiedź, ale nie jest ona jeszcze gotowa.

Nowe problemy

W piątek pojawiły się nowe wątpliwości, co do planowego terminu otwarcia lotniska. Wynikają one z "niegotowego stanu urządzeń - cytował dziennik "Tagesspiegel" z wewnętrznego raportu TÜV Rheinland. Opinii tej w rozmowie z kanałem radiowym Radioeins rozgłośni rbb zaprzeczył prezes lotniska Lütke Daldrup, zapewniając: "Jestem przekonany, że planowy termin nie jest zagrożony i podobnie ocenił to TÜV". Jednocześnie wyjaśnił, że cytat pochodził z raportu dot. postępów w budowie i wyrwany z kontekstu mógł doprowadzić do mylnej oceny, co jednak nie odpowiada "rzeczywistej ocenie tego projektu". Zarazem o poślizgu w harmonogramie prac informował także sam zarządca lotniska. Jeszcze do końca 2018 r. firma Bosch miała ukończyć prace nad czujnikami przeciwpożarowymi, ale wciąż nie jest gotowa. Tymczasem jeden z rzeczników lotniska zapewnił w piątek, "że Bosch w międzyczasie zakończył prace".

Do otwarcia lotniska BER miało dojść początkowo w październiku 2011 roku. Z powodu ciągłych usterek termin ten był wielokrotnie przesuwany.

dpa/jar

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (84)
Otwarcie nowego lotniska w Berlinie znów z poślizgiem? Czas "wyłożyć karty na stół"
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 30 razy 28

  Na terenie naszego Narodowego Portu na razie pasą się patroni.

 • hrubygazda

  Oceniono 36 razy 26

  u nas wystarczyłby jeden telefon towarzysza Jarosława K. i lotnisko by pracowało pełną parą. Towarzysz Zioberko popołudniu zmieniłby przepisy i normy, posłowie i senatorzy w nocy by przegłosowali i rano pierwszy samolot by lądował.

 • polsilver100

  Oceniono 21 razy 15

  Kilko zostało multimilionerami a reszcie nic się nie stanie. Miliardowy grób zwany lotniskiem w Berlinie nadaje się wg. fachowców do rozbiórki

 • alex2222

  Oceniono 11 razy 11

  Tymczasem możemy udostępnić im Radom.
  Zwłaszcza dla lotów na południe...

 • cozano

  Oceniono 13 razy 11

  Może tak na 10 rocznicę planowanego otwarcia uda im się?
  Swoją drogą, to przez 8 lat, które dotychczas minęły, można było lotnisko od podstaw wybudować.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 11 razy 9

  W zapisie daty wkradł się mały błąd, nie 2020r tylko 2200r, reszta się zgadza - październik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX