Eksperci alarmują: Przeciętny Niemiec wypija wannę alkoholu rocznie

Przeciętny Niemiec wypija wannę alkoholu rocznie. W dorocznym raporcie o nałogach eksperci alarmują, że wzrasta spożycie alkoholu i uzależnienie od hazardu. Rosną ilości przyjmowanych leków i narkotyków.

W raporcie Niemieckiego Urzędu ds. Nałogów (DHS) czytamy, że najbardziej rozpowszechnionym napojem alkoholowym jest piwo (101 l rocznie), w następnej kolejności zaś wino (20,9 l) i wódka (5,4 l). W sumie przeciętny Niemiec wypija rocznie 131 litrów napojów alkoholowych, co mogłoby wypełnić całą wannę. To 11 litrów czystego alkoholu rocznie - nieco więcej niż to ma miejsce w Polsce, gdzie statystyczny mieszkaniec wypija 10,5 l. W Europie króluje w tej dziedzinie Litwa (15,2 l). Mniej niż w Polsce i w Niemczech pije się w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (9,5, l).

Niemcy dużo piją, ale mniej palą

- Picie alkoholu w Niemczech uchodzi za zupełnie normalną rzecz - mówi Christina Rummel, wiceszefowa DHS. Ma to konkretne skutki: 7,8 mln obywateli Niemiec w wieku od 18 do 64 lat jest w grupie ryzyka. W 2017 roku prawie 22.000 dzieci i młodocianych w wieku od 10 do 20 lat trafiło do szpitala z zatruciem alkoholowym, a 230.000 czyli 11 procent przestępstw popełniono pod wpływem alkoholu.

Maleje liczba palaczy, choć od 2017 do 2018 ubyło ich zaledwie 2 procent. Skutki palenia odpowiadają zdaniem ekspertów za 13,5 procent zgonów. W 2013 roku było ich 121.000. Wprawdzie konsumpcja tytoniu spadła od 2000 roku prawie dwukrotnie, jednak co najmniej 11 procent dorosłych to bierni palacze. Podczas gdy spada liczba wypalanych papierosów, rośnie popularność fajek, cygar i cygaretek.

Uzależnienie od leków i narkotyków

Niezmienne pozostaje uzależnienie od leków. Od 1,2 do 1,5 mln Niemców jest uzależnionych od leków nasennych i uspokajających. Dotyczy to głównie osób starszych i kobiet. Uzależnienie występuje już po kilku tygodniach używania leków. 300 do 400 tysięcy Niemców jest ciężko uzależniona od innych leków.

Konopie to ulubiony nielegalny narkotyk. Popularnością cieszy się zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Nowa generacja psychoaktywnych substancji nie odgrywa dużej roli. W okresie przeprowadzania badania 7,3 procent młodzieży w wieku od 12 do 17 lat konsumowało konopie, a 1,2 procent inne nielegalne narkotyki. W grupie od 18 do 64 lat konopie konsumowało 6,1 procent, a inne narkotyki 2,3 procent badanych. W 2017 roku z powodu przedawkowania narkotyków zmarło 1276 osób. Średnia wieku zmarłych to 39 lat.

Rosnąca popularność hazardu

Autorzy raportu podkreślają wzrost obrotów rynku gier hazardowych, co ma bezpośredni związek z ich rosnącą popularnością. Obroty branży wyniosły w 2017 roku 46,3 mld Euro, odnotowując wzrost o 2,5 procent w stosunku do roku 2016. Oznacza to prawie podwojenie obrotów w ciągu 15 lat. 58% automatów do gier znajduje się w hotelach i restauracjach.

Choć kasyna internetowe są w Niemczech nielegalne, także i one cieszą się rosnącą popularnością. 180.000 Niemców jest mocno uzależnionych od hazardu, zaś kolejne 326.000 korzysta z pomocy terapeutów.

Więcej o:
Komentarze (59)
Eksperci alarmują: Przeciętny Niemiec wypija wannę alkoholu rocznie
Zaloguj się
 • rozal1971

  Oceniono 18 razy 16

  Kluczowy wniosek - Niemcy mają małe wanny! 131 litrów to niewiele.

 • js08836

  Oceniono 13 razy 13

  Przeciętny Jankes wchłania całą reklamówkę koki. Rosjanin wannę + wiadro samogonu. Polak rocznie wysłuchuje i całe książki telefoniczne kłamstw i bredni rządzących.

 • diesel_poznan

  Oceniono 3 razy 3

  101 litrów na rok to mniej niż jedno małe piwo dziennie. Czyli niecałe normalne piwa w ciągu weekendu. To oczywiście tylko statystyka, ale średnia nie oszałamia.

 • caesar_pl

  Oceniono 12 razy 2

  Co czwarty mieszkaniec Niemiec ma imigranckie pochodzenie.
  Z tych 19,3 mln mieszkańców o pochodzeniu migranckim blisko 2,8 mln (14 proc.) stanowią osoby z tureckimi korzeniami. Na drugim miejscu plasują się Polacy – 2,1 mln. Kolejnymi grupami są osoby rosyjskiego pochodzenia (1,4 mln), kazachskiego (1,2 mln) i rumuńskiego (0,9 mln).
  Zaloze sie ze Polacy i Rosjanie napedzaja Niemcom konsumpcje alkoholu.Widac to szczegolnie w niemieckich parkach,gdzie juz przed poludniem masowo siedza Polacy,pijani i glosni.

 • carolina_reaper

  Oceniono 8 razy 2

  Niemcy sa kulturalnym narodem, zanim Polacy przyjechali na roboty, nikt nie narzekal na Bierhalle czyli kioski z piwem gdzie mozna bylo konsumowac na miejscu i pogadac z sasiadem. Otwarto granice i zaczela sie pijatyka, darcie mord, szczanie po klatkach, kradzieze itp przyjemnosci.

 • carolina_reaper

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wazne ile sie pije tylko jak i z kim sie pije. Ja z frajerami nie pije.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX