Donald Trump pozywa Deutsche Bank. Chodzi o dokumenty ws. jego finansów

Interesy Donalda Trumpa pozostają mgliste. Teraz prezydent i jego rodzina pozwali Deutsche Bank i Capital One, by zapobiec udostępnieniu przez nie danych o ich finansach.

Pozew wniesiony w poniedziałek (29.04.2019) przez Donalda Trumpa i troje jego dzieci: Donalda Jr., Erica i Ivankę dotyczy tzw. żądania udostępnienia danych. W USA jest to wiążące prawnie wezwanie do postawienia do dyspozycji śledczych wymaganych informacji i dowodów. W obecnym przypadku amerykański oddział Deutsche Bank i instytut finansowy Capital One mają przekazać odpowiednie dokumenty komisjom Izby Reprezentantów Kongresu USA.

W pozwie wniesionym przez Trumpów żądanie to jest określane jako "zbyt daleko idące wtrącanie się", którego celem jest "nękanie" Trumpa i "grzebanie" w jego osobistych finansach. Przede wszystkim chodzi o zaszkodzenie mu pod względem politycznym. Wezwanie do wydania dokumentów "nie ma żadnego innego powodu niż polityczny".

Udostępnienia dokumentów zażądały komisje zdominowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów badające ewentualne związki Rosji z kampanią w amerykańskich wyborach prezydenckich. Prokurator generalny Nowego Jorku Letitia James wezwała w marcu Deutsche Bank do wydania dokumentów dotyczących dawniejszych kredytów udzielonych koncernowi Trumpa. Deutsche Bank rozpoczął na to przekazywanie śledczym odpowiednich dokumentów.

Milionowe kredyty

W oświadczeniu wydanym przez Deutsche Bank w reakcji na pozew czytamy, że "nadal będziemy wspierali prowadzone śledztwo adekwatnymi informacjami i będziemy stosowali się do orzeczeń sądu". Przed objęciem przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA Deutsche Bank udzielał mu wysokich kredytów, dlatego znajduje się w centrum zainteresowania śledczych.

Wiele innych instytucji finansowych przestało pożyczać pieniądze ówczesnemu przedsiębiorcy. Według jednego z dokumentów opublikowanych w ubiegłym roku, tylko w związku ze swoimi nieruchomościami Trump jest winny bankowi "Deutsche Bank Trust Company Americas" co najmniej 130 mln dolarów.

Za nazwą "Deutsche Bank Trust Company Americas" kryje się była amerykańska instytucja finansowa Bankers Trust z siedzibą na Wall Street w Nowym Jorku, która w 1999 r. została przejęta przez Deutsche Bank.

Demokraci dysponują od stycznia większością w Izbie Reprezentantów. Swoją przewagę wykorzystują m.in. do prześwietlenia finansów Donalda Trumpa. Nawet, jeżeli po dwóch latach śledztwa specprokurator Robert Mueller nie stwierdził w swoim raporcie końcowym żadnej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie, Demokraci niezmiennie podejrzewają Donalda Trumpa o korzystanie w walce wyborczej z rosyjskiej pomocy.

(rtr,afp / stas)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (53)
Donald Trump pozywa Deutsche Bank. Chodzi o dokumenty
Zaloguj się
 • earthboundmisfit

  Oceniono 27 razy 11

  Raport Muellera potwierdził rosyjską ingerencję w wybory w USA. Stwierdził też co najmniej dziesięć przypadków utrudniania prowadzenia śledztwa przez Trumpa, ale Mueller zastosował się do opinii prawnej, że w tej sprawie nie można postawić urzędującego prezydenta w stan oskarżenia, więc oddał sprawę do dyspozycji Prokuratora Generalnego. Natomiast prokurator Generalny, mianowany przez Trumpa, stwierdził, że nie ma powodu wytaczać federalnego oskarżenia.

  Stanowe postępowania trwają nadal.

 • vincent33

  Oceniono 14 razy 8

  no i cool
  pomarańczowy pawian będzie goniony jak bura suka a na koniec skończy w pierdlu
  na razie to tylko przedbiegi

 • f451

  Oceniono 9 razy 7

  Jakie to podobne do naszego Nieprzesłuchiwalnego Kryształowego Developera ....

 • radeberger

  Oceniono 22 razy 6

  Redaktorowi radzę doczytać, co stwierdził raport Mueller'a, nim napisze pierdoły w gazecie ogólnopolskiej.
  - raport stwierdził przypadki ingerowania Rosjan w wybory USA
  - nie stwierdził ŚWIADOMEGO uczestnictwa Trump'a w łamaniu prawa wyborczego

  Innymi słowy - mleko się rozlało, ale Trump nie był świadomy, że rozlewając je łamie prawo.

 • piotrwxxx

  Oceniono 14 razy 4

  Oj Trampek, ty sie przygotuj na ujawnienie zyrowania kredytow w DB przez deripaskę albo innego psa putina.

 • zdziwiony6

  Oceniono 4 razy 2

  Lewactwo nie daje za wygraną i próbuje nowej sztuczki aby uwalić Trumpa. Biorąc pod uwagę listę potencjalnych kandydatów na prezydenta spośród Demokratów można powiedzieć, że Donald nie musi się bać o drugą kadencję.

 • smileykkk

  Oceniono 1 raz 1

  dla tych co niekojarza na lewo... to janse jak slonce ze Trump jest zadluzony po uszy. gra bilionera i te jego aktywa moze sa i tyle warte ale on to na kredyt pokupowal. tyle. nic to nie zmienia. nie wiem dlaczego sie komus wydaje szczegolnie demokratom ze ujawnienie tego cos zmieni. maja to w D wszyscy bo to jego sprawa i tych co mu pozyczali.

 • munkela

  Oceniono 1 raz 1

  Robert Mueller STWIERDZIL PONAD WSZELKA WATPLIWOSC INGERENCJE ROSJI W WYBORY PREZYDENCKIE W ROKU 2016 !

  NIE STWIERDZIL NATOMIAST, ZE DZIALO SIE TO W WYNIKU OSOBISTEJ ZMOWY TRUMPA Z ROSJANAMI.

  To nie oznacza iz nie stwierdzil zmowy pomiedzy sztabem wyborczym Trumpa, do ktorego nalezeli m.in. syn i ziec Trumpa, a rosjanami czyli ludzmi Putina.

  Tyle na temat - collusion - czyli zmowy.

  Rownoczesnie Robert Mueller stwierdzil w swoim raporcie iz ponad wszelka watpliwosc , zarowno ze strony Trumpa osobiscie jak i jego ludzi nastapila - obstruction of justice - czyli utrudnianie dzialan wymiaru sprawiedlíwosci.

  P.S. Rozumiem iz tekst zostal przetlumaczony z niemieckiego serwisu.
  Nie zwalnia to jednak z przestrzegania najwazniejszej zasady dobrego dziennikarstwa.
  A brzmi ona nastepujaco: Zanim cokolwiek napiszesz lub powiesz sprawdz, sprawdz i jeszcze raz sprawdz.

 • kl002

  Oceniono 2 razy 0

  a kiedy śledztwo w sprawie Timmermansa? Ingeruje w polskie wybory popierając Biedronia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX