Kuba wprowadza racjonowanie artykułów spożywczych i higenicznych. Winą obarcza Stany Zjednoczone

W obliczu zaostrzających się problemów zaopatrzeniowych socjalistyczny rząd Kuby wprowadza racjonowanie żywności i artykułów higienicznych. Winą za kryzys Hawana obarcza Waszyngton.

Liczne produkty spożywcze i artykuły higieniczne Kubańczycy mogą kupować już tylko w ograniczonej ilości. Należą do nich kurczaki, ryż, jajka, fasola, wędlina, mydło, pasta do zębów i proszek do prania. Celem tego racjonowania jest "sprawiedliwy i rozsądny" podział brakujących artykułów - tłumaczy minister handlu Betsy Diaz.

Rząd w Hawanie obarcza odpowiedzialnością za kryzys zaopatrzeniowy w kraju zaostrzenie sankcji USA wobec Kuby. Eksperci gospodarczy są natomiast zdania, że winna jest raczej słaba gospodarka kraju i jej zależność od bliskiego sojusznika - Wenezueli.

W zamian za udzielaną Wenezueli pomoc (Kuba wysyła tam m.in. lekarzy) socjalistyczna wyspa otrzymuje od Wenezueli ropę naftową, którą sprzedaje na światowym rynku pozyskując w ten sposób dewizy. Kryzys w Wenezueli sprawił, że dostawy ropy zmniejszyły się o połowę, do 50 tys. baryłek dziennie.

Dostawy ropy utrudniają także kroki podjęte przez USA: dopiero w piątek (10.05.2019) ministerstwo finansów w Waszyngtonie poinformowało, że umieściło na czarnej liście armatorów i tankowce transportujące ropę naftową z Wenezueli na Kubę.

Wyspie na Karaibach zaczyna brakować dewiz na import żywności, części zamiennych i przedmiotów codziennego użytku. Własna gospodarka jest bardzo słaba. Kuba importuje blisko dwie trzecie produktów spożywczych, co kosztuje ją ponad dwa miliardy dolarów rocznie.

Z importu nawet cukier i kawa

Kubańczycy są przyzwyczajeni do tego, że okresowo brakuje niektórych rzeczy. Jednak w minionych miesiącach poszczególne produkty nie były osiągalne całymi tygodniami. Ostatnio Kuba musiała importować nawet cukier i kawę - z których produkcji znana była kiedyś na całym świecie.

Kubańska gospodarka załamała się po upadku ZSRR. Z kulejącą teraz pomocą Wenezueli na początku tego tysiąclecia dobiegła końca ponad dziesięcioletnia faza biedy, oficjalnie nazywanej "okresem szczególnym w czasach pokoju".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (149)
Kuba wprowadza racjonowanie artykułów. Winą obarcza Stany Zjednoczone
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 29 razy 19

  Mało kto wie o tym, że przed wojną amerykańsko-hiszpańską z 1898 roku, w wyniku której Amerykanie wygonili z Kuby (i Puerto Rico oraz Filipin) Hiszpanów, Kuba dostarczała przeszło 30% wpływów budżetowych Królestwa Hiszpanii.

  Przed rewolucją dokonaną przez Castro w 1959 roku średni poziom dochodu narodowego per capita na Kubie był znacznie wyższy, niż w Hiszpanii, i Kubą była celem masowej imigracji z Hiszpanii. Niestety bardzo znaczne były też nierówności społeczne, reżim Batisty szedł na pasku amerykańskiego kapitału, i zwłaszcza amerykańskich gangsterów, i wyspa zyskała opinię amerykańskiego burdelu i kasyna. Więc masy zafundowały sobie rewolucję.

  Po 60 latach efekt jest taki, że Kuba jest burdelem dla Europejczyków i Kanadyjczyków, bo Amerykanie mają zasadniczo zakaz jeżdżenia tam, a ludność głoduje. I 2/3 potrzebnej żywności trzeba importować, choć klimat i warunki glebowe są tam takie, że wystarczy w ziemię kij wsadzić a wyrośnie nawet nie szczotka, a odkurzacz, i można mieć dwa zbiory w ciągu roku.

  W Polsce Kisiel mawiał, że socjalizm bohatersko rozwiązuje problemy, które sam tworzy. Socjalizm kubański nie potrafi rozwiązać problemów które stworzył. Ale każdemu zwolennikowi socjalizmu powinno się fundować wycieczkę tam, żeby na własne oczy zobaczył, czym ten ustrój grozi.

 • putin2000

  Oceniono 22 razy 16

  Jak zwykle samowystarczalna komunistyczna gospodarka nie może sobie poradzić bez kapitalistycznych imperialistów.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 20 razy 12

  W Polsce wystarczyła JEDNA decyzja rządu, żeby dosłownie z dnia na dzień zapełnić puste sklepy czym dusza zapragnie. JEDNA decyzja.
  Przeżyłem to osobiście w 89.

  Kuba mogłaby zrobić to samo, otwierając gospodarkę, ale woli zwalać winę na imperialistów (PRL robiła to samo).
  Oczywiscie na początku byłby szok - tak jak w Polsce. byłoby narzekanie na wyprzedaż majątku, upadek zacofanych fabryk i nierentownych spółdzielni, ale po kilku latach żyliby, ja na zachodzie - tak jak Polacy, którzy przetrwali kilka cieżkich lat i teraz żyja jak cywilizowany świat.

  Niestety młode pokolenia dało się oszukać i teraz opisuje się te zmiany jako katastrofę, ale kto pamięta ten wie, jak jest naprawdę.

 • Piotr Ruwiński

  Oceniono 16 razy 10

  Byłem ostatnio na Kubie. Mieliby wszystkiego wbrod gdyby im pozwolić na prywatny biznes w większej skali jak rolnictwo i produkcja. A tak to jeden bankrut wspiera drugiegobankruta w imię obrony socjalizmu

 • kingstonny

  Oceniono 17 razy 7

  Ach ta Ameryka. Dzieki wszystkim bogom swiata ze ja mamy. Wszak bez niej nie bylo by na kogo zwalic wlasna korupcje, nieudolnosc, gospodarcza przestepczosc i lenistwo,
  God bless America.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 20 razy 6

  Na SSocjalistycznej kubie kartki sa od zawsze nawet na szare mydlo...
  Kuba ma embargo TYLKO z USA wie sobie moze handlowac z reszta swiata swobodnie
  czym czym chce , tylko NIESTETY jest problem ze NIE MA doslownie czym handlowac bo nawet firmy produkujace rum wyniosly sie na Dominikane , Jamajke ,Meksyk i USA...
  Tak sie skalda ze kiedys potentat producent tytoniu , Rumu dzis sie kompletnie w handlu nie liczy w ZADNEJ dziedzinie a to moga podziekowac krwawemu fidelowi i idiotom z moSSkwy ktora to wspiera militarnie to samo jest w Wenezueli dzis gdzie nie ma xo jesc a warunki maja takie ze zbiory moga byc 3-4 razy do roku ...
  Polska i demoludy pamietaja smycz , kaganiec i drut kolczasty jaki nam przywiozlo ruSSkie bydlo i jak nam ogolocili palace ,muzea, zamki, i fabryki...
  ch.w.r

 • zielona-galazka

  Oceniono 7 razy 5

  W PiSiej Polsce wszystko co złe to wina Tuska. Reszta identyczna.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 15 razy 5

  A dlaczego im przez 50 lat nie pomaga roSSja , niech jeszcze wiecej zawiezie pretow do budowy wiezien i drutu kolczastego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX