Duża kara dla Bayera. Należące do niego Monsanto ma zapłacić 2 mld dolarów

Niemiecki koncern Bayer musi zapłacić chorej na raka parze 2 mld dolarów odszkodowania - orzekł sąd w Kalifornii. To kolejny wyrok, który podważa tezę o nieszkodliwości glifosatu.

Niemiecki koncern Bayer, a ściślej jego firma córka Monsanto, musi zapłacić chorującej na raka parze 2 mld dolarów tytułem odszkodowania - zdecydował sąd w Kalifornii (USA). Amerykańska para Alva i Alberta Pilliod wnieśli skargę przeciwko Monsanto, obarczając produkowany przez niego środek chwastobójczy Roundup za nowotwory, na które zachorowali.

Adwokaci amerykańskiej pary mówili o "historycznym" wyroku. Oprócz 2 mld dolarów firma musi zapłacić dalsze odszkodowania na sumę 55 mln dolarów - powiedział adwokat Pilliodów, Brent Wisner.

Czy Roundup jest bezpieczny?

Ława przysięgłych kalifornijskiego sądu miała wgląd do wewnętrznych dokumentów firmy stwierdzających, że Monsanto "nigdy nie było zainteresowane ustaleniem, czy Roundup jest bezpieczny". Zamiast inwestować w "prawidłowe badania", firma przeznaczała pieniądze na atakowanie analiz naukowych, które "zagrażały jej biznesplanowi" - powiedział Wisner.

Bayer poinformował, że jest "rozczarowany" decyzją i odwoła się od niej. Koncern podkreśla, że aby stwierdzić, iż herbicyd Roundup jest rzeczywiście powodem powstania u pary nowotworów, ława przysięgłych musiałaby stwierdzić, że rak nie wystąpiłby u nich, gdyby nie stosowali tego środka. Na to "nie ma żadnych wiarygodnych dowodów naukowych" - stwierdza Bayer. Instytucje odpowiedzialne za zdrowie są zgodne, że produkty na bazie glifosatu można bezpiecznie stosować - tłumaczy koncern.

Fala procesów

W dwóch wcześniejszych procesach Monsanto zostało skazane na dziesiątki milionów euro odszkodowania.

Bayer kupił Monsanto w 2018 roku za około 56 miliardów euro i dlatego znajduje się pod ogromną presją. W Stanach Zjednoczonych tysiące osób cierpiących na raka pozywa firmę za Roundup. Bayer mówi o 13 tys. procesach w USA, zaprzecza jednak, że herbicyd wywołuje raka.

Pytanie, czy glifosat ma działanie rakotwórcze, budzi w nauce wielkie kontrowersje. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), a także organy regulacyjne w UE i Niemczech doszły do wniosku, że glifosat nie jest rakotwórczy. Z kolei Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która należy do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), stwierdziła w 2015 roku, że glifosat jest "dla ludzi prawdopodobnie rakotwórczy".

W swoim oświadczeniu Bayer nawiązał do oceny EPA, której przeciwstawiła się ława przysięgłych. Od ponad 40 lat Roundup jest "bezpiecznie i skutecznie" używany na całym świecie - oświadczyła firma.

Lista krytyków Monsanto

Wyrok kalifornijskiego sądu zapadł krótko po tym, jak Bayer przeprosił za tajną listę, na której Monsanto plasowało nazwiska i informacje o swoich krytykach.

Lista prowadzona przez agencje PR zawierała około 200 nazwisk - z ocenami od 0 do 5, zależnie od możliwości wywarcia na nich wpływu i ich stopnia podatności na "sugestie" oraz tego, w jakim stopniu poszczególne osoby wspierają Monsanto. Politycy, naukowcy i dziennikarze zostali ujęci na liście z prywatnymi adresami i numerami telefonów, a nawet hobby. Firma zamierzała "wychowywać" swoich krytyków, a nawet "monitorować" szczególnie upartych przeciwników. Koncern Bayer podkreśla, że nie wiedział o takich środkach.

Więcej o:
Komentarze (37)
Duża kara dla koncernu Bayer. Należące do niego Monsanto ma zapłacić 2 mld dolarów
Zaloguj się
 • cergos

  Oceniono 15 razy 13

  Dopóki Monsanto należało było w USA takie odszkodowania były niemożliwe. Teraz jak zaczną każdemu przyznawać po kilka mld dolarów to firma się skończy. BAYER powinien pognać tą firmę w diabły. A UE powinna stosować podobną miarę odszkodowań w stosunku do firm z USA.

 • remo29

  Oceniono 4 razy 4

  Poprawcie babole na głównej, bo macie "Duża dla Bayera. Należące do niego Monsanto ma zapłacić 2 mld dola." Dola by się przydała dla jakiejś korekty.

 • jurekzie

  Oceniono 4 razy 4

  "Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum"
  Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę

 • anna.pcz

  Oceniono 10 razy 4

  Skończeni niemieccy frajerzy dostali nauczkę, że jeśli USA coś sprzedaje Europie, to jest w tym podwójne dno. Ha ha ha. Wcale mi ich nie żal. Bayer ma swoje za uszami z czasów wojny. Monsanto poszło na sprzedaż kiedy zarząd już wiedział, że te wszystkie ściemy i przekupywanie naukowców i całych agencji, mediów, dziennikarzy, po prostu w końcu wyjdzie a pozwy od umierających na raka zniszczą ich. I kretyni z Niemiec to kupili, bo byli pazerni i myśleli, że jeszcze więcej się nachapią mimo pełnej świadomości, że firma przekupuje nawet polityków byle mnożyć zyski.

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 8 razy 4

  Należałoby uściślić że według WHO glifosat dostał tą samą klasę rakotwórczości co picie gorących napojów oraz, że wyrok wydała ława przysięgłych a nie zawodowy sędzia.

 • Gregio8

  Oceniono 3 razy 3

  Tak jest właśnie jak lud wydaje wyroki na tematu na których się nie zna i nie słucha oceny instytucji, które się na tym znają. Takie rzeczy tylko w USA.
  Upadłość Monsanto. Patenty przejmuje Bayer i kończy zabawę w USA.

 • phugoid

  Oceniono 2 razy 2

  zidiocenie swiata galopuje, do plaskoziemcow i antyszczepionkowcow dolaczyli chorzy na raka z powodu roundapu i ich pazerni adwokaci, zabroncie glyfosfatu frajerzy a zdechniecie z glodu, ewentualnie bedziecie zmuszeni do zastosowania naprawde toksycznych preparatow, no ale to prawnicy humaniscia akurat maja gleboko w dudzie obserwujac salda swoich rachunkow bankowych, jest tez inna opcja, cicha zemsta za cyklon b

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 8 razy 2

  Przypominam, ze według WHO czerwone mięso i praca jako fryzjer jest "dla ludzi prawdopodobnie rakotwórcza"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX