Protest przeciwko Nord Stream 2. Aktywiści wczołgali się do rur, "zaszli daleko w głąb"

Niemieccy aktywiści zajęli w czwartek gazociąg EUGAL - odnogę Nord Stream 2 w miejscowości Wrangelsberg w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Jak poinformował w czwartek rzecznik policji, grupa aktywistów wtargnęła we Wrangelsbergu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim na teren budowy europejskiego gazociągu przyłączeniowego EUGAL. Aktywiści wczołgali się do rur gazociągu i według policji "przypuszczalnie zaszli stosunkowo daleko w głąb". Prawdopodobnie chodzi o pięcioosobową grupę ludzi.

Według zapewnień aktywistów akcją pod hasłem "Zatkać Nord Stream 2" chcą oni doprowadzić do opóźnienia budowy gazociągu EUGAL, by zwrócić uwagą na szkody klimatyczne wynikające z transportu gazu ziemnego. Jest on ze względu na wysoką zawartość metanu bardziej szkodliwy niż dotąd przypuszczano. Ponadto zwiększenie dostaw gazu utrudni osiągnięcie celów założonych na konferencji klimatycznej w Paryżu.

Pierwsza nitka europejskiego gazociągu przyłączeniowego EUGAL ma połączyć na odcinku 484 km miejscowość Greifswald z granicą czeską i będzie gotowa do końca tego roku. Pozwoli ona słać do Niemiec 9,9 mld m sześciennych gazu rocznie. Druga nitka EUGAL ma być oddana do użytku do 2020 r.

Zwolennicy gazociągu Nord Stream 2 argumentują, że połączenie to jest konieczne, gdyż własna produkcja gazu ziemnego w Europie przy zapotrzebowaniu na dotychczasowym poziomie, wyraźnie spadnie do 2035 r. Natomiast krytycy podkreślają, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla unijnego rynku wewnętrznego. Wiele krajów UE oraz USA są przeciwne projektowi.

dpa/ jar

Więcej o:
Komentarze (33)
Protest przeciwko Nord Stream 2. Aktywiści wczołgali się do rur
Zaloguj się
 • darek_w1

  Oceniono 8 razy 6

  A może po prostu chcą się przez rurę do Rosji bez wizy dostać?

 • cracken001

  Oceniono 9 razy 3

  JA bym ich kur wa zaspawal w tych rurach

 • js08836

  Oceniono 11 razy 3

  Przeczyścić im rurę gnojowicą. Dospawać kolejnych 100 rur bez wentylowania.

 • sawicki.wroc

  Oceniono 9 razy 3

  Niestety nie mam szczególnego szacunku do tzw. ekologów mocnych tylko w gębie. Tych którzy protestują tylko tam gdzie tak naprawdę zupełnie nic im nie grozi. To wtedy bardziej happening niż protest sensu stricto.
  Sztuką jest protestować tam gdzie można dostać i to porządnie szklanką po łapkach.
  Na przykład aktywiści Greenpease parę lat temu zajęli rosyjską platformę wiertniczą. Nikt do nich nie strzelał no ale ... parę dni w ruskim areszcie śledczym to raczej mała przyjemność. A na pustyni Negev w Izraelu to żadnego ekologa za Chiny nie uświadczysz - no bo kto przy zdrowych zmysłach szuka zwady z Mossadem?
  Kiedyś mówiono o tak zwanych bohaterach spod łopucha.
  Jest coś na rzeczy.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 13 razy 3

  Aktywiści wczołgali się do rur, "zaszli daleko w głąb"

  Wpuścić tam teraz szczury.

 • saves

  Oceniono 12 razy 2

  No nie wiem czy im kibicować czy odkręcić gaz... ;)

 • 08-fukiel

  Oceniono 14 razy 2

  Jak weszli to budowniczowie powinni zwiększyć tempo budowy rurociągu i czym prędzej zakończyć budowę to oni albo szybko wyjdą albo wypłyną na sita rafinerii ale już w formie unieszkodliwionej jako odrzut nie potrzebny nikomu.

 • stop_pis

  Oceniono 1 raz 1

  "Jest on ze względu na wysoką zawartość metanu bardziej szkodliwy niż dotąd przypuszczano".
  No to ekolodzy jaja robią z poważnych ludzi. Czyli wcześniej szkodliwość/nieszkodliwość określano na podstawie przypuszczeń, a nie konkretnych pomiarów? A to ciekawe... ;))

 • 1group

  Oceniono 9 razy 1

  Trzeba było ich zaspawać,mieliby zatkane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX