Kto zbierze niemieckie szparagi? O Polakach tamtejsi rolnicy mogą tylko pomarzyć

Brakuje chętnych do zbioru szparagów. Hodowcy poszukują pracowników sezonowych. O Polakach mogą tylko pomarzyć.

Hodowcy szparagów w Niemczech mają wielki problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Ci, którzy regularnie przyjeżdżali z krajów Europy Środkowej i Wschodniej znajdują obecnie zatrudnienie we własnym kraju. Zdaniem Miriam Adel ze Stowarzyszenia Producentów Szparagów we Frankonii "sytuacja w tym roku jest bardzo trudna". Producenci w Bawarii znaleźli pracowników sezonowych niemalże w ostatniej chwili. "W ostatnich pięciu latach było coraz gorzej - wyjaśnia Adel. Drastycznie spadła liczba pracowników z Polski. "Jeszcze dziesięć lat temu wyłącznie Polacy pracowali na bawarskich plantacjach szparagów. Dzisiaj są rzadkością - wyjaśnia Miriam Adel.

Podobne doświadczenia ma także Hans Lehar, dyrektor spółdzielczych organizacji handlu owocami i warzywami (OGA) z Bruchsal w Badenii-Wirtembergii. Zna on przypadki hodowców, do których mimo zapowiedzi pracownicy sezonowi z Europy Wschodniej nie przyjechali. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości trzeba będzie intensywniej rozejrzeć się za pracownikami spoza UE.

Płace minimalne

W opinii szefa OGA problemem są także płace minimalne. Wzrost kosztów pracy trudno jest zrekompensować dochodem. "Nie uzyskamy wyższych o 40-50 proc. cen na rynku - tłumaczy. A to obciąża producentów. W Hiszpanii i Portugalii płace minimalne są zdecydowanie niższe.

Według Hansa Lehara z powodu płac minimalnych oraz braku pracowników sezonowych uprawy szparagów w Niemczech w nadchodzących latach mogą się mocno zmniejszyć, nawet o jedną trzecią powierzchni. Ostrzega przed tym także Landowy Związek Rolników z Badenii-Wirtembergii oraz Zrzeszenie Producentów Szparagów i Truskawek z Niemiec Południowych.

Pracownicy spoza UE

Bawarskie ministerstwo rolnictwa dobrze zna problemy hodowców jeśli chodzi o poszukiwania pracowników sezonowych. Ci z Europy Wschodniej mają w czym przebierać. Poszukują oni głównie zajęć lepiej płatnych, nie wymagających ciężkiej pracy fizycznej lub w branżach, które zapewniają zatrudnienie przez cały rok. Poza tym w licznych krajach poprawiła się oferta na rodzimych rynkach pracy. W Rumunii duże możliwości zatrudnienia stwarza obecnie np. branża części samochodowych.

By pozyskać pracowników sezonowych Niemiecka Agencja Pracy utrzymuje stały kontakt z krajami spoza UE. Jak zapewniła rzeczniczka agencji "na początku 2019 r. doszło już do konkretnych bilateralnych rozmów z zagranicznymi agencjami pracy i podjęte zostały pierwsze ustalenia". Jednak jest jeszcze wiele kwestii do wyjaśnienia, a na to potrzeba czasu.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2018 r. zebrano w Niemczech 129,6 ton szparagów, najwięcej w Dolnej Saksonii, Brandenburgii, Bawarii i w Nadrenii Północnej - Westfalii. Przeciętny Niemiec zjada około 1,42 kg szparagów w roku. W ubiegłym tygodniu kilogram szparagów kosztował przeciętnie siedem euro.

(DPA/jar)

Komentarze (198)
Kto zbierze niemieckie szparagi? O Polakach tamtejsi rolnicy mogą tylko pomarzyć
Zaloguj się
 • f1909

  Oceniono 127 razy 79

  A dlaczego tych szparagów nie zbierają IMIGRANCI zaproszeni przez Panią Kanclerz Merkel w ilości kilkuset tysięcy ? -- Czyżby dla nich ta praca była za ciężka czy może zbyt poniżająca ?

 • domektomek

  Oceniono 72 razy 48

  Mają mnóstwo bezrobotnych arabusów, niech pracują.
  Ale odnoszę wrażenie, ze ten temat jest w Niemczech dyskretnie omijany.

 • erasms47

  Oceniono 65 razy 45

  Przecież zaproszeni inżynierowie, lekarze, programiści itp nie będą zbierali szparagów jak jacyś Polacy (kiedy nie było 500+)

 • js08836

  Oceniono 54 razy 38

  Dlaczego nie zagnają na plantacje szparagów nierobów przybyłych pontonami do lepszego życia. No dobre życie niech zapracuję. Leżą na plecach, nudzą się i przychodzą im do głowy głupoty.

 • qznia

  Oceniono 48 razy 28

  No jak to kto zbierze? Inżynierowie z Somalii, lekarze z erytrei i stomatolodzy z Libii.
  Oni zbiorą!!!!!!!!!!!!

 • xynat

  Oceniono 32 razy 22

  W Niemczech mieszka kilka milionów kolorowych leni żyjących sobie z socjalu wypłacanego z podatków pracujących Niemców. Zakręcić kurek z socjalem i ręce do pracy błyskawicznie się znajdą.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 29 razy 21

  Nie ma chetnych na zbior niemieckich szparagow ?
  A tabuny robotnych lekarzy, fizykow jadrowych, inzynierow i informatykow ?
  Aaaa, zapomnialem. Oni ciezko pracuja zbierajac nie szparagi, a zasilki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX