Austria. Wicekanclerz w opałach, po tym jak prasa ujawniła nagranie z Ibizy. W tle fundusze z Rosji

Ujawnione nagrania mogą stanowić poważne problemy dla koalicyjnego rządu w Austrii. Wicekanclerz Heinz-Christian Strache rozmawiał o nielegalnych funduszach z Rosji dla swojej prawicowo-populistycznej FPOe, co widać na nagraniu wideo, o którym pisze "SZ".

Wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache z Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) rozmawiał przed wyborami parlamentarnymi w 2017 roku o wsparciu finansowym ze strony Rosji, oferując w zamian polityczne przysługi.

Zlecenia rządowe za pomoc w kampanii

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" (SZ) poinformował o nagraniu wideo, z którego wynika, że Strache w przypadku wejścia FPOe do rządu oferował kobiecie, podającej się za przedstawicielką rosyjskiego oligarchy, państwowe zlecenia w zamian za pomoc w kampanii wyborczej. Z rozmowy wynika, że rzekoma przedstawicielka rodziny oligarchy była zainteresowana udziałami w największej austriackiej gazecie bulwarowej "Kronen-Zeitung". Po jej przejęciu zamierzała zmienić linię gazety, aby wspierać kampanię wyborczą FPOe.

Spotkanie odbyło się w wilii na wyspie Ibiza kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. W rozmowie uczestniczył Johann Gudenus - zaufany Strachego, a obecnie szef klubu parlamentarnego FPOe w parlamencie. Potajemnie wykonane nagranie zostało przekazane redakcjom "SZ" i "Spiegla".

Jak pisze "SZ", treść nagrania stanowi poważny problem dla kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, którego chadecka Austriacka Partia Ludowa jest w koalicji z prawicowo-populistyczną FPOe. Relacje między koalicjantami są napięte m. in. z powodu ataków FPOe na telewizję publiczną ORF.

Orban wzorem dla FPOe

W nagranej rozmowie Strache chwali system medialny stworzony na Węgrzech przez premiera Viktora Orbana i deklaruje, że chciałby wprowadzić identyczny system w Austrii.

Uczestnicząca w spotkaniu Rosjanka, podająca się za kuzynkę związanego z Putinem oligarchy, była prawdopodobnie "przynętą" - czytamy w "SZ".  Kobieta sugerowała, że może zainwestować w Austrii kilkaset milionów euro - "rosyjskie pieniądze nieznanego pochodzenia".

Uczestnicy siedmiogodzinnego spotkania rozważali szereg możliwości odwdzięczenia się inwestorce, z których część była - zdaniem "SZ" - nielegalna.

Na rauszu?

Strache i Gudenus potwierdzili fakt spotkania. Jak oświadczyli, rozmowy toczyły się w "radośnie zakrapianej atmosferze". Twierdzą, że nie naruszyli w żaden sposób austriackiego porządku prawnego. 

Z nagrania wynika, że Strache instruował swoją rozmówczynię, jak najlepiej przekazać jego partii pieniądze, z pominięciem przepisów. Proponował, by skorzystać ze stowarzyszenia użyteczności publicznej jako pośrednika. Szef FPOe twierdził, że kilka bogatych osób wpłaciło w ten sposób kwoty od pół miliona do dwóch milionów euro.

Miliarderzy, których nazwiska wymienił Strache jako darczyńców, zaprzeczyli jakoby przekazali FPOe pieniądze. Kanzlerz Kurz zapowiedział, że w sobotę zajmie stanowisko w sprawie ewentualnych konsekwencji.  

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (127)
Austria. Wicekanclerz w opałach, po tym jak prasa ujawniła nagranie z Ibizy. W tle fundusze z Rosji
Zaloguj się
 • konigin

  Oceniono 61 razy 51

  A to ci niespodzianka, ze europejskie naziolstwo, i to zachodnie i to z bylych demoludow, sponsoruje towarzysz Putin.

 • top80

  Oceniono 39 razy 37

  Ale oczywiście Rosją nie ma absolutnie wpływu na wybory w wielu krajach świata.... absolutnie żadnego.

 • kl0ss

  Oceniono 44 razy 36

  W Wolsce jest taka różnica, że prawacka PiSobolszewicko-naziolska koalicja z kościołem odwala krecią robotę Putina za free.

 • ar.co

  Oceniono 37 razy 33

  Jak zwykle - prawica "wolnościowa" - i sprzedawanie się za ruble.
  Ciekawe, że w Polsce ONR-owiec Piasecki idealnie dogadał się z prosowiecką "komuną", a socjalista Pużak zgnił w komunistycznym więzieniu.

 • vlllv

  Oceniono 27 razy 23

  Macie pisiory przedsmak waszej "Europy Narodów".
  Austria i Rosja miały kiedyś wspólną granicę, o ile się nie mylę.

 • Jan Kos

  Oceniono 26 razy 22

  PiSonolszewia też chodzi na szurku Putina z tą różnicą, że Kreml dzięki pżytecznym idiotom nie musi wydawać na nich nawet rubelka.

 • frankyy

  Oceniono 17 razy 13

  tak wygląda nowa wojna Putina, rozwala Europę cudzymi rękami za pieniądze posłusznych oligarchów

 • metaxo

  Oceniono 16 razy 12

  Całe europejskie prawactwo to płatne pachołki Rosji. Odraza bierze jak widzi się te ryje pierd ..lące o patriotyzmie i "wartościach".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX