Wybory do europarlamentu 2019. Jaka sytuacja w gospodarce? Polska prymusem wzrostu

Jak przed wyborami ma sie europejska gospodarka? Wzrost w UE jest dość słaby, zagrożeń wiele, a niepewność wielka. Przodują tylko dwa państwa.

W sprawach gospodarczych Europejczycy mają obecnie kilka twardych orzechów do zgryzienia. Począwszy od ciągłych pogróżek amerykańskiego prezydenta o wprowadzeniu ceł, przez trwający wciąż konflikt handlowy między USA i Chinami, aż po brexit, będący jedną wielką niewiadomą.

Do tego cieniem na europejską unię walutową kładą się wciąż jeszcze następstwa kryzysu zadłużenia i kryzysu finansowego.

W drugiej połowie roku 2018 w Europie nie można było mówić o rzeczywistym wzroście gospodarczym. Niemcy, największa narodowa gospodarka kontynentu, otarły się prawie o recesję. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego europejski urząd statystyczny Eurostat mógł choć częściowo odwołać alarm: w pierwszych trzech miesiącach br. gospodarka znów się nieco rozkręciła. W całej UE wzrosła o 0,5 proc., w Niemczech o 0,4 proc.

Mniejszy wzrost w roku 2019

Lecz to za mało na odwołanie alarmu - podkreśla niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier. Podobnie widzi to Komisja Europejska w Brukseli. Opublikowana przez nią w maju prognoza koniunkturalna przewiduje na bieżący rok znacznie słabszy wzrost gospodarczy w Europie. Przytłumione oczekiwania wynikają z prognoz wzrostu i handlu na całym świecie, który opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inne instytucje. Argumentuje on, że kiedy nie wiedzie się dobrze gospodarce  światowej, cierpią na tym także Europejczycy.

Unia Europejska, a szczególnie eurostrefa jest w wysokim stopniu uzależniona od zewnętrznego popytu - stwierdza się w raporcie KE.

Nastroje są jeszcze bardziej minorowe, kiedy dochodzą do tego wewnętrzne problemy. Komisja wymienia ich kilka: niepewna przyszłość przemysłu samochodowego, socjalne napięcia, polityczna niepewność i zamieszanie związane z brexitem. Niewesoło wyglądają prognozy w Niemczech, których gospodarka szczególnie uzależniona jest od eksportu i którego główna dźwignia, branża samochodowa, nie ma jeszcze spójnych rozwiązań na przyszłość. Dla RFN przewiduje się wzrost rzędu 0,5 proc. Włochy ze swoimi politycznymi problemami, rządzone przez lewicowych i prawicowych populistów, mogą liczyć na wzrost rzędu 0,1 proc. Stosunkowo dobrze sytuacja przedstawia się we Francji, pomimo że wciąż jeszcze protestują tam "żółte kamizelki" - spodziewany wzrost: 1,3 proc.

Prymusi: Polska i Węgry

Największą stopę wzrostu - 4,2 proc.- wykazuje Polska, czyli akurat kraj przeciwko któremu toczy się unijne postępowanie ws. naruszania zasad praworządności. Także Węgry, których premierowi zarzuca się, że zagraża demokracji, mogą wykazać się prognozą wzrostu na poziomie 3,7 proc. Wobec takich perspektyw gospodarczych kampania wyborcza w tych krajach powinna być prawdziwą przyjemnością.

Komisja Europejska pozytywnie ocenia stabilny popyt wewnętrzny w większości państw. Podkreśla się przy tym, że wynika on nie tylko z rosnących płac i stabilnej sytuacji na rynku zatrudnienia, ale w przypadku Polski, Węgier i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, jest to także rezultat ciągłego dopływu miliardowych subwencji z Brukseli.

W Niemczech, Holandii, ale także w Polsce i na Węgrzech stopa bezrobocia jest stosunkowo niska. Problematycznie przedstawia się ona natomiast na południu UE, przede wszystkim w Grecji, we Włoszech i Hiszpanii. Komisja Europejska przewiduje na bieżący rok stopę bezrobocia rzędu 7,7 proc. w eurostrefie i 6,5 proc. w całej UE, łącznie z Wielką Brytanią.

Zdaniem KE w roku 2020 sytuacja na rynku pracy ma się dalej poprawiać, nawet jeżeli wzrost zatrudnienia będzie nieco wolniejszy niż dotąd. Możliwe jest, że stopa bezrobocia wyniesie 7,3 proc., dochodząc do poziomu niższego niż przed kryzysem finansowym.

Gorąco także po wyborach

W swoim raporcie KE musiała także przyznać, że lista ryzyk, na jakie narażona jest Unia Europejska jest dość pokaźna. Konflikty handlowe, cła karne, słabsza gospodarka światowa, twardy brexit, a nawet zawirowania w sektorze bankowym na polu obligacji państwowych - to wszystko czynniki ryzyka, których należy się obawiać. Wobec takich zagrożeń nie dziwi więc, że również wynik wyborów europejskich może stać się czynnikiem ekonomicznej niepewności. Jeżeli rządy po wyborach zdecydują się na niezrównoważoną politykę albo pogłębi się polityczna niepewność, występuje ryzyko, że prywatni inwestorzy zaczną wycofywać swoje pieniądze.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (21)
Wybory do europarlamentu 2019. Jaka sytuacja w gospodarce? Polska prymusem wzrostu
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 11 razy 5

  Trzeba być Nowoczesnym.eu. To najważniejsze.

  www o2.pl/artykul/imigranci-okupowali-lotnisko-w-paryzu-francja-nie-dla-francuzow-6383004764645505a

 • mezzzai

  Oceniono 7 razy 3

  Jeszcze więcej wykształconych murzynów z północnej Afryki na socjalach, to i Niemca przyspieszy :)

 • mariuszdd

  Oceniono 4 razy 2

  Gdyby tak zwolennicy Nowoczesnej zapłacili za nich długi

 • yattawawa

  Oceniono 3 razy 1

  Chyba prymasem.

 • kemor234

  Oceniono 9 razy 1

  Polska "prymusem" ...
  Tylko że ja, nic z tego nie mam. Rydzyk to może ma. Prezesi spółek państwowych też. Politycy partii rządzącej też mają. Jeszcze nagrody im się należą. Bardzo wysokie nagrody. W NBP też mają ...

 • rodziu81

  Oceniono 4 razy 0

  KE jesli wygra wyrowna do 1% ;D

 • kgbltd

  Oceniono 4 razy 0

  to unijne postępowanie to pic na wodę.
  Srodowisko do dzisiaj nie dokonało lustracji i trzyma komuchów jak KK pedofili.

 • walek7003

  Oceniono 3 razy -1

  Jak się weźmie kredyt w skok Wołomin na przykład to się żyje i wzrost konsumpcji jest i w ogóle. A kto to będzie spłacał...frajerzy.

 • jami100

  Oceniono 3 razy -1

  Polska prymusem wzrostu cen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX