AliExpress na celowniku urzędów konsumenckich w całej Europie

Europejskie organizacje konsumenckie chcą, żeby unijni urzędnicy skontrolowali czy chińska platforma zakupowa AliExpress wystarczająco chroni klientów z Unii.

Organizacje alarmują, że AliExpress, przynajmniej w kilku punktach łamie obowiązujące w UE przepisy konsumenckie. Przede wszystkim platforma nie daje klientom możliwości zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny, co w UE jest już standardem.

Dodatkowo, na stronie serwisu nigdzie nie ma informacji o tym, że sprzedający powinien dołączyć przynajmniej dwuletnią gwarancję do sprzedawanego produktu. Samej gwarancji udziela producent, ale - zdaniem urzędników - platforma powinna wyraźnie zobowiązać handlowców do dostarczania kupującym takich dokumentów, jak dzieje się na stronach serwisów europejskich.

Organizacje zarzucają także AliExpress, że dopuszcza rozwiązywanie sporów między sprzedawcą a kupującym jedynie w sądzie arbitrażowym w Hong Kongu. To wbrew unijnym regulacjom, wedle których konsument ma prawo zgłosić postępowanie do sądu krajowego.

Zauważają także, że co prawda na stronie platformy są zapisy, dotyczące warunków umowy kupna i sprzedaży, zwykle jednak znajdują się w różnych zakładkach, przez co są trudne do odnalezienia, są mało czytelne i nierzadko w obcym języku. A to sprawia, że klient nie ma szans otrzymać pełnej informacji o przysługujących mu prawach.

Suknie ślubne i repliki

Chiński AliExpress podbił szturmem europejski rynek zakupów online. Statystyki pokazują, że w samej Polsce już 62 proc. użytkowników internetu zna chińską platformę. W UE AliExpress istnieje w wersji polskiej, niemieckiej, francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej, portugalskiej i holenderskiej. Ponadto ma też wersję międzynarodową - angielskojęzyczną. Eksperci szacują, że ze swoją ofertą tylko w UE trafia do 330 mln klientów. Zresztą właściciel serwisu, czyli grupa kapitałowa Alibaba Group, nawet nie ukrywa, że jej celem jest prześcignięcie amerykańskiego serwisu zakupowego Amazon. I zapowiada, że na wzór Amazona, zbuduje w Polsce centrum logistyczne AliExpress, które miałoby też obsługiwać klientów z Niemiec i Czech. Kiedy? Nie wiadomo.

AliExpress umożliwia chińskim sprzedawcom bezpośrednią sprzedaż wysyłkową produktów do klientów na całym świecie. Na platformie kupić można praktycznie wszystko: od sprzętu elektronicznego po suknie ślubne w atrakcyjnej cenie (nawet za 160-250 zł; tu warto jednak pamiętać, że Azjaci noszą nieco inne rozmiary od Europejczyków). Zwolennicy platformy przekonują, że można tu znaleźć produkty po cenach znacznie niższych od europejskich. Krytycy - żeby uważać na podróbki, zwłaszcza kosmetyków, bo nie wiadomo co dokładnie mają w składzie (i tak np. szminki mogą być koloryzowane zwykłą farbą).

Handel ukryty

Po naciskach ze strony światowych marek modowych, AliExpress zapowiedział walkę z handlem podróbkami - takie aukcje są usuwane, na sprzedających nakładane kary i nakazy likwidacji sklepów. W rzeczywistości jednak handel replikami trwa nadal. Tyle, że na aukcjach ukrytych. W praktyce wygląda to tak, że sprzedający oficjalnie wystawia do sprzedaży klapki czy skarpetki, zamiast podróbek markowych adidasów. A w mediach społecznościowych udostępnia katalogi, informujące jaki dokładnie produkt kryje się pod wystawionymi na sprzedaż artykułami. Sprzedaż dokonuje się formalnie za pośrednictwem platformy, ale klient dogaduje szczegóły ze sprzedawcą zwykle za pośrednictwem odrębnych komunikatorów jak Skype czy WhatsApp. To dlatego, że w razie podejrzeń o nielegalny handel AliExpress może zajrzeć do prywatnych wiadomości sprzedawcy.

Na polskim Facebooku istnieje kilkanaście grup zrzeszających klientów AliExpress, gdzie udostępniane są linki do ukrytych aukcji. Niektóre takie grupy liczą nawet 46 tys. osób.

AliExpress zablokowany?

Postępowanie przeciwko AliExpress wszczęło sześć europejskich organizacji konsumenckich, w tym belgijski Test Achats i francuski UFC-Que Choisir. Podjęcie odpowiednich kroków zapowiada też niemiecka konfederecja konsumentów Verbraucherzentrale Bundesverband (vzbv). Wcześniej w tym roku, skargę na chińską platformę złożyła też unia konsumencka z Luksemburga.

- Platformy zakupowe, łączące sprzedawców spoza Europy z klientami w UE, stają się coraz bardziej popularne. Muszą jednak przestrzegać naszych praw konsumenckich i co do tego nie ma dyskusji - mówi Monique Goyen, dyrektor generalna europejskiej organizacji konsumentów BEUC.

BEUC także wezwał unijne urzędy, żeby przyjrzały się AliExpress i, w razie konieczności, zablokowały jej działania, łamiące prawa konsumentów.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (99)
AliExpress na celowniku urzędów konsumenckich w całej Europie
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 22 razy 14

  Na 70 moich zamówień z Aliex.., tylko jeden raz był problem z towarem, sprzedawca bez gadania zwrócił pieniądze, macie to w Polsce? Chińczycy są zdecydowanie wiarygodniejsi od polskich handlarzy.

 • geminix

  Oceniono 19 razy 11

  z tą "polską" wersją to Was trochę poniosło :)
  kto zgadnie co kryje się pod "polskim": "Instrukcja Self centrowania DIY Metal tokarka do drewna uchwyt do obróbki drewna akcesoria części"

 • wejsunek47

  Oceniono 12 razy 10

  tłok z pierścieniami i sworzniem do silnika zaburtowego Yamaha 4KM ( made in Taiwan-z fabryki Yamaha na Tajwanie) - w serwisie w Polsce 600zł) dokładnie ten sam z aliexpress z wysyłką 28$.....

 • tumaxer

  Oceniono 11 razy 9

  Nie rozumiem. Chiński serwis na chińskich serwerach sprzedający z chin chińskie produkty. Co ma do tego UE? Czy jak wejdę sobie na amerykański sklep internetowy to też muszą mi zaoferować europejską ochronę konsumencką?

 • dres23

  Oceniono 9 razy 9

  Kupiłem na Ali z 10 razy - tylko raz dostałem produkt niezgodny z opisem. Kilka klików, zdjęcie i od razu zwrot kasy.

  Jak na Allegro kupiłem od wielkiego sklepu i dostałem produkt uszkodzony i używany - formularze, spory, procedury. Tzw program ochrony kupującego to ściema: Allegro doradza, żeby pójść na policję. Tak to chroni kupującego.

  Raz kupiłem końcówki do szczoteczek - przedstawiłem dowód wpłaty, Allegro prosiło sprzedawcę o dowód nadania, tamten nie odpowiadał, jasna sprawa? Nie! Zawiesili mu konto, a mnie kazali... iść na policję! Skończyło się tak, że zrobiłem chargeback - dlatego polecam zawsze płacić kartą.

 • rasta-mw

  Oceniono 10 razy 8

  Maaszx płacić 5 razy więcej, wtedy będzie dobrze

 • tomspeed

  Oceniono 16 razy 8

  A komu to przeszkadzało? Nikomu skoro najwięcej z UE kupują tam polany, 8mln zakupów rocznie.
  Pewnie to nagonka grupy allegro, bo trochę na tym tracą...

 • donmarek

  Oceniono 9 razy 7

  Widać, za mocno aliexpress depcze po piętach europejskim sprzedawcom i dystrybutorom. A co do możliwości zwrotu, sprawdźcie kmiotki, nim coś chcecie zrobić.

 • keram2225

  Oceniono 7 razy 7

  dopóki jedynym kryterium wyboru dostawny jest cena, dopóty takie platformy jak AliExpress będą popularne, i żadne działania prawne tego nie zmienią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX