GOG Galaxy - wersja BETA [RECENZJA]

Aplikacja GOG Galaxy w testowej wersji jest już dostępna dla wszystkich użytkowników usługi GOG.com, przyglądamy się więc jej bliżej i oceniamy jej wczesną wersję.

Trochę trudno jest recenzować niedokończony jeszcze produkt, lecz postanowiliśmy mimo wszystko tego dokonać jako, że klient GOG Galaxy ma się czym pochwalić.

Darmowego klienta GOG Galaxy w wersji na systemy Windows i Mac OS pobierzecie tutaj

GOG Galaxy - klient GOG.comzdj. redakcji

Na początku warto zacząć od opisania czym jest klient GOG Galaxy - to nieobowiązkowa aplikacja mająca zastąpić wcześniejszą aplikację GOG Downloader, służącą do pobierania plików instalacyjnych gier zakupionych przez użytkowników w usłudze GOG.com (dawniej Good Old Games). GOG Galaxy jest czymś więcej, niż tylko nową wersją GOG Downloadera - to pełnoprawna aplikacja umożliwiająca dostęp do serwisu GOG.com i wszystkich jego funkcji, a ponadto powiększająca jego możliwości o takie funkcjonalności jak chat ze znajomymi, czy auto-aktualizację gier.

To, na co jako pierwsze zwróciłem moją uwagę po zainstalowaniu GOG Galaxy, to prosty interfejs i przejrzystość aplikacji. Nie znajdziemy tu setki ukrytych opcji - wszystko w aplikacji jest dostępne za 1-2 kliknięciami. Być może wraz z rozbudowywaniem się aplikacji ilość funkcji wzrośnie, lecz takie minimalistyczne podejście jest dla mnie jak najbardziej na plus. Przypomina mi to trochę rozwiązania zawarte w kliencie Origin od EA, który również posiada dosyć minimalistyczny interfejs, w przeciwieństwie do Steama, który rozrósł się do przerażających rozmiarów.

GOG Galaxy - klient GOG.comzdj. redakcji

Od razu dostrzeżemy 2 głównej karty w GOG Galaxy - Store i Library, czyli sklep i biblioteka. Wchodząc na kartę sklepu możemy zobaczyć dokładnie tę samą funkcjonalność, stylistykę i ofertę, co na przeglądarkowej wersji sklepu dostępnej pod adresem GOG.com (dostęp do sklepu, społeczności, forum, a także strony wsparcia dla gier). Przejście na kartę biblioteki gier otworzy z kolei ładną i przejrzystą kolekcję gier, jakie zakupiliśmy w tej usłudze. Właśnie z poziomu tej karty możemy pobrać gry, zobaczyć ich właściwości, nasze postępy i czas spędzony w grze (opcja zdobywania osiągnięć nie jest jeszcze dostępna w wersji beta aplikacji), jak również zlecić pobranie materiałów dodatkowych jak tapety, ścieżka dźwiękowa, i inne materiały, które dostajemy wraz z każdą zakupioną w usłudze grą.

Duży plus należy się twórcom za to, że gry które pobieramy za pomocą GOG Galaxy od razu są instalowane na naszym komputerze, we wskazanej przez nas lokalizacji w opcjach. Dotychczas proces ten był dwukrotnie dłuższy jako, że musieliśmy w pierwszej kolejności pobierać instalator gry ze strony GOG.com, a następnie po pobraniu wszystkich plików instalatora (często było ich więcej niż jeden), należało zainstalować grę.

GOG Galaxy - klient GOG.comzdj. redakcji

Wśród minusów muszę napisać o dosyć dziwnej opcji dodawania znajomych w aplikacji - musimy bowiem znaleźć użytkownika na stronie forum lub strony gry przy jego recenzji. Aplikacja nie wspiera dodawania znajomych na zasadzie znajomości nazwy użytkownika. Być może zostanie to poprawione i rozbudowane w ostatecznej wersji aplikacji.

GOG Galaxy - klient GOG.comzdj. redakcji

GOG Galaxy to wygodny, ładny i funkcjonalny klient pozwalający na zarządzanie grami użytkownika z usługi GOG.com, dodający funkcje niedostępne z poziomu strony www tej usługi. Mimo swojej wczesnej wersji GOG Galaxy zapowiada się na przyjazne i nienachalne rozwiązanie dla graczy, a zapowiadane przez twórców przyszłe funkcjonalności - jak np. możliwość gry w trybach wieloosobowych z użytkownikami Steam, czy funkcja autoaktualizacji gier (w końcu gry z GOG będą się automatycznie aktualizować!), dają naprawdę pozytywny obraz tego, jak będzie działać usługa GOG w przyszłości. Tylko proszę Was CDProjekt - dajcie nam w końcu polską wersję GOG-a ;)

 

Ocena wersji testowej aplikacji: 4/5

GOG Galaxy BETA
Producent: GOG.com / CDProjekt
Systemy: Windows / Mac OS / w planach Linux

Darmowego klienta GOG Galaxy pobierzecie tutaj

Więcej o: