Gazeta.pl Next >  Programy >  Nasz poradnik: Internet w komórce

Nasz poradnik: Internet w komórce

A A A
Jedziesz na wakacje i nie możesz żyć bez internetu? Zamiast dźwigać na plaży laptopa, surfuj po sieci za pomocą komórki. Przewodnik Gazety "Pieniądze" po mobilnym internecie
Nie możesz przeżyć nawet dnia bez sprawdzania skrzynki pocztowej, bo ciągle masz wrażenie, że czeka w niej bardzo ważny e-mail? Nawet w czasie urlopu musisz być na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z kraju i ze świata? Chcesz zachować kontakt z przyjaciółmi, wylegując się nad polskim morzem? Nic prostszego. Dzięki komórce w dowolnym miejscu i czasie możesz: •  przeglądać strony internetowe, •  korzystać z poczty elektronicznej, •  rozmawiać przez Gadu-Gadu, (licytować na aukcjach internetowych, •  dokonywać przelewów.

Jak to zrobić i za ile?

Z internetu może dziś korzystać praktycznie każdy, kto ma telefon komórkowy. Oczywiście mówimy o aparatach obsługujących transmisję danych, ale od kilku już lat inne właściwie nie trafiają na rynek. Jak rozpoznać, czy telefon nadaje się do obsługi internetu? Wystarczy poszukać na pudełku czy w instrukcji obsługi jednego ze skrótów: UMTS, EDGE lub GPRS. To skróty symbolizujące różne technologie transmisji danych. Jeśli telefon obsługuje choć jedną z nich - masz internet w komórce.

To, z której z tych technologii będziesz korzystał, zależy od: •  możliwości twojego telefonu, •  miejsca pobytu (zasięgu sieci). W największych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach i Poznaniu - dostępny jest zasięg UMTS, który pozwala na najszybsze przesyłanie danych - średnią prędkość do użytkownika to ok. 200 kb/s (maks. 384 kb/s). Tam, gdzie kończy się zasięg UMTS, telefon automatycznie przełączy się na technologię EDGE, która obejmuje już ponad 80 proc. kraju. EDGE jest wolniejszy - średnio 100 kb/s (maks. 240 kb/s). Na pozostałym obszarze pozostaje najwolniejszy GPRS - max. 53 kb/s (taką szybkość dawały rzadko spotykane już dzisiaj modemy telefoniczne).

Stawki za korzystanie z internetu są takie same, niezależnie od technologii, z której korzystasz. Bo płaci się za ilość przesłanych danych, nie za czas spędzony w sieci. Można więc co 10 min sprawdzać pocztę lub zaglądać na ulubioną stronę bez panicznego spoglądania co chwilę na zegarek. Ale uwaga: każde sprawdzenie poczty to kilka kilobajtów danych. Przy "obsesyjnym" sprawdzaniu poczty i ściąganiu e-maili z dużymi załącznikami rachunek może nas nieprzyjemnie zaskoczyć. Rozwiązaniem może być internetowy ryczałt oferowany przez wielu operatorów.

I jeszcze jedno a propos kosztów - ceny przekazu danych przy wyjeździe za granicę (czyli w roamingu) są drastycznie wyższe niż w kraju, podobnie zresztą jak ceny zwykłych rozmów. Wyjątkiem jest sieć Play, która - jak twierdzi - w roamingu ma taką samą stawkę jak w kraju. Uwaga, za granicą nie obowiązuje internetowy ryczałt!

Przeglądanie WWW

By w pełni korzystać z zalet mobilnego internetu, musisz ustawić swój telefon. Wszystkie potrzebne do parametry znajdziesz na stronach swojego operatora komórkowego. Czasami wystarczy wysłać ze strony operatora specjalnego SMS-a, który automatycznie skonfiguruje telefon. Koniecznie zrób to przed wyjazdem na wakacje - mały błąd może cię pozbawić dostępu do sieci na cały urlop.

Jak połączyć się z internetem? Twój telefon powinien mieć specjalną przeglądarkę, np. miniOpera albo taką, którą wgrał mu producent. Lepsze telefony pozwalają na oglądanie stron internetowych w pełnej krasie, z ikonami i kolorami - czyli mniej więcej tak, jak widzimy je na ekranie komputera.

Z klawiatury telefonu wstukujesz adres wybranej strony WWW tak jak w komputerze i po chwili możesz ją przeglądać. Oczywiście rozmiar ekranu narzuca pewne ograniczenia. Zmuszają one twórców stron internetowych do specjalnego ich opracowania. Wiele portali przygotowuje nawet specjalne, lżejsze wersje na telefony komórkowe (np. Mobile.gazeta.pl czy Lajt.onet.pl). Tak wyświetlane strony zawierają właściwie jedynie tekst i mikroskopijną grafikę. Na razie komórkowe przeglądarki nie obsługują np. animacji w technologii Flash, często nie wyświetlają też całej strony od razu, tylko dzielą ją na kilka części.

Poczta mobilna

Podobnie sprawa ma się z pocztą. Tradycyjne portale internetowe, wychodząc naprzeciw posiadaczom komórek, przygotowały dla nich specjalne lżejsze wersje swoich usług pocztowych - bez zbędnych reklam i elementów graficznych. Dzięki takiemu odciążeniu koszt korzystania z poczty mobilnej jest praktycznie taki sam jak średni koszt wysłania SMS-a. Z jedną różnicą - w przeciwieństwie do SMS-a możesz wysłać wiadomość o praktycznie nieograniczonej długości i załączyć do niej np. nagrany komórką dźwięk, film czy zdjęcie.

Aby skorzystać z poczty mobilnej, należy w przeglądarce wpisać adres portalu na którym masz konto, zalogować się i już możesz odbierać, czytać, pisać i wysyłać wiadomości. Niektórzy operatorzy umożliwiają nawet odsłuchanie poczty w wersji głosowej. Do wyboru są dwie wersje językowe - polska i angielska.

Bardziej zaawansowani mogą też telefon tak, by korzystać nie tylko z poczty przez stronę WWW, ale tak jak w zwykłym programie pocztowym.

Gadu-Gadu nad morzem

Tych, dla których internet to nie tylko WWW i poczta, telefon komórkowy może miło zaskoczyć. Istnieje już bowiem specjalna mobilna wersja popularnego - zwłaszcza wśród młodzieży - komunikatora Gadu-Gadu. Gadu-Gadu Komórka pozwala sprawdzić, kto w danej chwili jest dostępny w sieci, wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe czy przesyłać emotikony. Można też ściągnąć z serwera GG listę swoich kontaktów. Z komórki można oczywiście czatować z kimś, kto siedzi przy komputerze, i odwrotnie.

Żeby korzystać z komórkowego Gadu-Gadu, niepotrzebna jest żadna dodatkowa umowa z operatorem. Pierwszy tydzień dostaniesz za darmo, za każdy następny zapłacisz SMS-em - 1,22 zł z VAT. Do komórkowego czatowania niezbędny jest telefon obsługujący technologię Java lub WAP - ale od kilku lat w komórkach to standard.

Licytuj...

Specjalną ofertę dla korzystających z mobilnego internetu przygotował serwis aukcyjny Allegro we współpracy z portalem komórkowym Wap.mobile.net.pl. Nie musisz się już martwić, że na wakacjach przegapisz ważną licytację. Serwis umożliwia nie tylko dostęp do konta czy przeglądanie aukcji (wraz z opisem i zdjęciami), ale także czynny udział w licytacjach. By skorzystać z serwisu wystarczy wpisać w przeglądarce telefonu adres: wap.mobile.net.pl/allegro lub wysłać SMS-a o treści allegro pod numer 7148.

...i płać

Za wylicytowany przedmiot zapłacisz przelewem, który zlecisz telefonem. Banki internetowe dają praktycznie nieograniczone możliwości. Możesz dokonywać przelewów, sprawdzać stan swojego konta czy ustanawiać zlecenia stałe. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku banków tradycyjnych, które oferują dostęp do kont przez internet. Tu wszystko zależy od konkretnej oferty. Do logowania konieczne może być aktywowanie specjalnej usługi w oddziale prowadzącym rachunek. Dostęp do rachunku bankowego z telefonu komórkowego jest bardzo przydatny, nawet jeśli gama dostępnych usług będzie ograniczona. Leżąc na plaży w Juracie czy na Sycylii, możesz sprawdzić, czy wpłynęło już tak oczekiwane wynagrodzenie, albo zapłacić rachunki.

Polecamy
    • Gorączka internetowa w komórkach
    • Poradnik o porównywarkach cen internetowych
Skomentuj:
Nasz poradnik: Internet w komórce
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane