Piekarnik do zabudowy - jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie piekarnika?

redakcja
06.12.2018 17:54
Piekarniki do zabudowy cieszą się coraz większą popularnością, a ilość funkcji jakimi dysponują potrafi zaskakiwać. Jak wybrać odpowiedni piekarnik do naszych potrzeb? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Piekarnik do zabudowy - rodzaje

Piekarniki do zabudowy możemy podzielić pod różnym kątem na kilka typów. Ze względu na rozmiar dzielimy je na standardowe (około 60 x 60 x 60 cm) lub niższe, kompaktowe (około 45 x 60 x 60 cm). Innym podziałem będzie ten ze względu na technologię pieczenia:

  • elektryczny
  • parowy
  • parowy z funkcją pieczenia
  • gazowy

Coraz więcej producentów rezygnuje z piekarników gazowych, dlatego ich oferta będzie stosunkowo niewielka. Za to coraz większą popularnością cieszą się piekarniki tradycyjne elektryczne z dodatkowymi funkcjami pieczenia i gotowania na parze, które pozwalają przygotowywać zdrowsze posiłki w niższych temperaturach. 

Każdy piekarnik do zabudowy możemy zamontować zarówno pod blatem, jak i wertykalnie - w słupku.

Electrolux

Jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Przede wszystkim pierwsza rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę to klasa energetyczna piekarnika. Pieczenie pochłania bardzo dużo energii, dlatego najlepiej wybrać model energooszczędny klasy A, A+ lub A++. Są one droższe od modeli niższej klasy, jednak jeżeli będziemy z piekarnika korzystać często, to jest to inwestycja, która się opłaca. Warto też zwrócić uwagę na sposób podłączenia piekarnika i moc przyłączeniową. Kolejna kwestia to pojemność i wybór wyposażenia piekarnika. Warto zwrócić uwagę na typ prowadnic oraz rodzaj sterowania. Najnowocześniejsze piekarniki możemy obsługiwać także za pomocą smartfona. Wśród najważniejszych funkcji warto zwrócić uwagę na rodzaj podgrzewania - górna i dolna grzałka, termoobieg, grill. Nie bez znaczenia powinna być też łatwość czyszczenia piekarnika i tu najlepiej sprawdzą się modele ze specjalną emalią ułatwiającą czyszczenie ręczne. 

Funkcje dodatkowe

Wybierając piekarnik dopasowany do swoich potrzeb warto dokładnie zapoznać się z funkcjami dodatkowymi. Wśród najpopularniejszych funkcji możemy wymienić chociażby automatyczne programy pieczenia, podtrzymywanie ciepła, dual cook (możliwość pieczenia dwóch dań w różnych temperaturach jednocześnie), szybkie nagrzewanie, termosonda, rozmrażanie czy automatyczne czyszczenie. Jeżeli zastanawiamy się dodatkowo nad kupnem mikrofalówki to zamiast dwóch urządzeń, możemy pomyśleć o zakupie piekarnika 2w1 z funkcją mikrofali. 

Kolor i wygląd dopasowany do kuchni

Na koniec wybierając piekarnik, warto zwrócić uwagę również na to, by pasował do pozostałych sprzętów kuchennych, jak i ogólnego wystroju pomieszczenia. Na szczęście producenci przygotowali bardzo szeroką gamę kolorów oraz typów wykończeń, dzięki czemu znajdziemy zarówno modele, które sprawdzą się w nowoczesnej kuchni jak i tej stylizowanej na bardziej klasyczny wygląd.