Jak działa Zastrzeżenie Kredytowe? Jeśli chwilowo nie masz ochoty na kredyt - warto je włączyć

Nie chcesz, żeby ktoś wyłudził kredyt na twoje nazwisko? Oprócz włączania Alertów ostrzegających przed próbami wyłudzeń, możemy dodatkowo aktywować w BIK Zastrzeżenie Kredytowe. Jak to działa?

Wyłudzanie kredytów na nasze dane nie jest marginalnym problemem. Każdego kwartału udaje się wychwycić próby wyłudzeń pożyczek na blisko 100 mln zł (dane ZBP).

Naiwnym byłoby myślenie, że jeśli będę się miał na baczności i pilnował swoich danych jak oka w głowie, nie padnę ofiarą oszustów. W erze internetu zdobycie naszych danych, , a następnie wzięcie kredytu czy pożyczki na nasze konto nie jest, niestety, misją niewykonalną.

Prewencja nie wystarczy. Potrzebny jest "kontrwywiad"

Oczywiście nic nie zwalania nas z konieczności przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie można ujawniać loginów i haseł do kont bankowych, nie wolno odpowiadać na podejrzane e-maile ani klikać w przesłane w nich linki. Należy korzystać z "bezpiecznych" urządzeń, czyli wyposażonych w aktualne oprogramowanie antywirusowe oraz zabezpieczonych sieci wifi. No i nie ujawniać - jeśli to nie jest konieczne - swoich danych osobowych.

Tę osobistą prewencję należy wspomagać innymi narzędziami. Sporym arsenałem może pochwalić się Biuro Informacji Kredytowej. W jego bazach znajduje się zapis naszej historii kredytowej. BIK może znacznie więcej niż tylko podpowiadać bankom, czy dany klient jest wiarygodny.

Za jedyne 2 zł miesięcznie można w BIK aktywować usługę Alerty BIK, czyli powiadomienia sms, gdy  na nasze dane zaciągany jest kredyt . Mając konto w serwisie BIK.pl można też zastrzec skradziony dowód osobisty.

TUTAJ WIĘCEJ O ALERTACH BIK:

https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik

Kilka miesięcy temu pojawiła się w BIK nowa usługa o nazwie Zastrzeżenie Kredytowe. To nic innego, jak informacja dla instytucji finansowych, że chwilowo nie życzysz sobie nowych kredytów. Jej aktywacja powoduje, że jeśli ty lub ktoś inny będzie chciał zaciągnąć kredyt na twoje nazwisko, w systemie banku czy firmy pożyczkowej pojawi się informacja, że nie można takiego kredytu udzielić.

Jak działa Zastrzeżenie Kredytowe?

Zastrzeżenie Kredytowe oferowane przez BIK działa bardzo prosto i nie pobierane są za nią żadne dodatkowe opłaty. Usługa działa w ramach Alertów BIK, ale by zadziałała, należy pamiętać, że trzeba ją włączyć - nie uruchomi się automatycznie wraz z aktywacja Alertów.

Zastrzeżenie Kredytowe można aktywować jednym kliknięciem w panelu użytkownika w zakładce "Zastrzeżenia - blokada umów kredytowych". Zobaczymy wówczas, że status zmieni się z czerwonego (nieaktywny) na zielony.

A jeśli mamy aktywne Zastrzeżenie Kredytowe, a nagle pojawi się opcja korzystnego zakupu na raty zero procent? Spokojnie, "odmrożenie" dostępu do kredytów jest tak samo łatwe, jak jego "zamrożenie".

TUTAJ WIĘCEJ O ZASTRZEŻENIU KREDYTOWYM

https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/zastrzezenie-kredytowe

Zastrzeżenie Kredytowe najprościej wyłączyć z poziomu konta na Bik.pl. Druga opcja to kontakt telefoniczny z Centrum Obsługi Klienta BIK. Podczas rozmowy trzeba podać PIN do odwołania "Zastrzeżenia Kredytowego", który samodzielnie sobie ustanowiłeś w Panelu Użytkownika (również w zakładce Zastrzeżenia) - może to zrobić tylko wówczas, gdy opcja zastrzeżenia jest włączona.

Aby usługa w pełni chroniła nas przed oszustami, potrzebny jest efekt skali, czyli podłączenie do systemu wielu instytucji. Dziś to kilkanaście firm -pożyczkowych, SKOK-ów i banków spółdzielczych, choć BIK zdradza, że "w kolejce" do wdrożenia usługi stoi kolejny duży bank.

BIK przekonuje też, że usługa ma duży potencjał, ponieważ wielu klientów pyta o możliwość zablokowania dostępu do zaciągnięcia kredytu na ich dane. A powolność wdrażania usługi przez banki wynika raczej z tego, że mają one na liście inne priorytetowe zadania w sferze IT.

Bankowcy powinni jednak pamiętać, że udział w systemach takich jak Zastrzeżenie Kredytowe to ważny sygnał do klientów świadczący o tym, że dana instytucja finansowa stosuje zasady odpowiedzialnego pożyczania i wykorzystuje wszystkie instrumenty, by ograniczyć nadużycia kredytowe na szkodę swoich obecnych lub potencjalnych klientów.

Na Zachodzie takie usługi jak "credit freeze" to już standard i renomowane instytucje finansowe nie mogą sobie pozwolić na nieuczestniczenie w nich. Oby tak samo było nad Wisłą.  

Partnerem merytorycznym akcji edukacyjnej "Chroń swoje dane" jest Biuro Informacji Kredytowej. Partnerami medialnymi akcji są: serwis "Subiektywnie o finansach" oraz serwis Next.Gazeta.pl


fot. BIK

Komentarze (49)
Jak działa Zastrzeżenie Kredytowe? Jeśli chwilowo nie masz ochoty na kredyt - warto je włączyć
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 32 razy 30

  Dlaczego banalne rozwiązanie banalnego problemu jest nie do przeprowadzenia w Polsce?

  Krótko.

  Ustawa o zwalczaniu wyłudzania kredytów, pożyczek i innych świadczeń.
  $ 1. Podmiot udzielający kredytu, pożyczki lub podobnego świadczenia (Świadczeniodawca) jest w pełni odpowiedzialny za zweryfikowanie tożsamości osoby, której tego świadczenia udziela (Świadczeniobiorcy).
  $ 2. W przypadku, jeżeli osoba (zwana dalej Wskazanym), od której Świadczeniodawca domaga się zwrotu świadczenia określonego w $ 1 oświadcza, że nie ona jest Świadczeniobiorcą, wówczas to na Świadczeniodawcy spoczywa obowiązek bezspornego udowodnienia, że Wskazany i Świadczeniobiorca to ta sama osoba.
  $ 3. W przypadku bezzasadnego wezwania Wskazanego do zapłaty długu wynikającego ze świadczenia, o którym mowa w $ 1 Świadczeniodawca zapłaci Wskazanemu odszkodowanie w wysokości 1000 krotności świadczenia, którego się domaga.

  No posłowie! Do roboty, przepisać, przegłosować, opublikować w dzienniku ustaw i problem wyłudzania kredytów zniknie.

 • tektur

  Oceniono 27 razy 25

  Zastrzeżenie kredytowe w ramach usługi Alerty BIK 24 zł / rok. Czyli płać bo te ch..... firmy pożyczkowe nie raczą dokładnie sprawdzić komu kredyt przyznają. Gdyby te pazerne łajna płaciły odszkodowania ofiarom to prędko sytuacja by wróciła do normy.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 21 razy 21

  To wszystko ch....ja da. Dlaczego? Bo w procederze udzielnie kredytu na czyjeś dane MUSZĄ brać udział pracownicy banku i to nie tylko szeregowego szczebla. A wtedy może być włączonych 100 blokad a kredyt się udzieli. Zasada powinna być prosta - w przypadku kiedy klient twierdzi iż nie brał kredytu to BANK lub inne instytucja pożyczkowa powinna udowodnić w sposób jednoznaczny iż to ten Kowalski podpisał umowę kredytową. Jeśli tego nie zrobi kredytu nie ma. Czyli to na kredytodawcy a nie na kredytobiorcy winien spoczywać obowiązek udowodnienia iż umowa z nim została zawarta. Jestem pewny iż wyeliminowałoby to 99% wyłudzeń kredytów na czyjeś dane.

 • mtarczynski

  Oceniono 19 razy 17

  instytucja, która udziela kredytu bez mojej wiedzy, powinna za to słono odpowiedzieć; istnieje wystarczająco dużo instrumentów, aby stwierdzić wiarygodność kredytobiorcy

 • 2random

  Oceniono 14 razy 14

  Dlaczego, ku..., działa taki prywatny BIK, a nie prowadzi tego za darmo - na rzecz klientów, taki KNF, za nasze podatki?

 • art_102

  Oceniono 15 razy 13

  Sorry, ale nasze dane, nazwisko, adres, pesel wymagany jest przy jakiejkolwiek pie... - w bibliotece, u lekarza, przy wypożyczaniu auta, sa tez w dowodzie rejestracyjnym, do którego dostęp ma każdy mechanik, potencjalny kupiec, przy kupowaniu biletu miesięcznego, "wiszą" w sieci u operatora, w bankach, - nawet w tych, z którego usług od nastu lat nie korzystamy, przy wielu operacjach dokonywany był, a czasami dalej jest, skan dokumentu, czasami dwóch, itp., itd. Osobiście nie mamy absolutnie żadnej kontroli nad naszymi danymi, tym bardziej, ze nie jest tajemnicą, że niektorzy pracownicy handlują naszymi danymi, ze hej - nie są to wcale przypadki odosobnione.
  To są te same dane, dzięki ktorym można dostać kredyt. I teraz tak, ktos nielegalnie wykorzysta moje dane leżace w jakiejś firmie, np. sieci kom.orkowej, u lekarza, wyrobi fałszywy dokument, dostanie w banku krredyt na moje dane, a ja mam sie potem borykac z komornikiem, bankiem i przez lata to spłacać??????
  Czy ktoś słyszy jak to brzmi????
  TO JEST CHORE I BEZPRAWNE!
  Jeśli pracownik instytucji udzielił kredytu na podstawie fałszywych dokumentów, czy nie dość wnikliwie sprawdził dane, i ja mam mieć z tego powodu problemy przez lata i spłacać kredyt? Raczej jestem ofiarą nieudolności banku, i to od banku sprawa, a ja mogę jedynie wystąpić o odszkodowanie za straty moralne i stres.
  Zapewni9am was, ze gdyby banki ponosiły konsekwencje finansowe, za swoją nieudolność, to w mig poradziłyby sobie z tym problemem.
  ...a tak, nikt w takich instytucjach nie ma powodu do zbyt dokładnej kontroli, bo:
  - udzielający kredytu już liczy ile mu wpadnie prowizji, i w du..e ma czy to fałszywy dowód czy nie;
  - bank, też ma to w de, bo i tak ściągnie kasę od bogu ducha winnego obywatela, którego danymi się posłużono;
  ...a obywatel, mimo, ze może dochodzić swoich praw, nie przebije banków w ilości prawników i nie ma też tej kasy na sądzenie sie. Pewien dziennikarz na Śląsku pięć lat wa;czył z bankiem, straci.l pracę, rodzina mu sie rozwaliła, przez te lata żył na garnuszku u znajomych, bo komornik zajął mu pensję, stracił mieszkanie, ale się zaparł i wygrał z bankiem, później walczył o odszkodowanie, i zdaje się że też mu sie udało. Ale to kropla w morzu i banki o tym doskonale wiedzą.
  Póki nie zmieni się prawo i nie znikną para banki, na które żaden alert nie działa, to jesteśmy wobec oszustów - tych pojedynczych i tych zinstytucjonalizowanych - bezbronni.

 • huragan70

  Oceniono 10 razy 10

  Alert BIK... po słynnym wycieku danych z PESEL zamówiłem taką usługę (to było jakies dwa lata temu albo i więcej) i zapłaciłem. Ale po jakichś 8-9 miesiącach jej działania postanowiłem zmienić auto i dobrać trochę gotówki w jednym z dużych banków. Pożyczkę dostałem ale ..alert nie przyszedł, Zapytałem w banku, czy sprawdzali w BIK, oczywiście zapewnili że tak. Zapytałem też w BIK dlaczego nie bylo alertu skoro bank twierdzi że pytał.. BIK twierdzi że żadnego zapytania nie było. (!) Nie wiem więc czy banki rozdają pożyczki nie pytając w BIK ( a nie była to mała suma), czy też usługa nie działa a BIK wyłudza za nią kasę..

 • aktyntasza

  Oceniono 7 razy 7

  Brakuje możliwości zastrzeżenia dowodu osobistego przed jakimkolwiek kredytem w razie zagubienia dokumentu.

 • kingsalami

  Oceniono 11 razy 7

  Nie rozumie jak ktos moze wziac kredyt na moje konto. To w ten sam sposob moze sprzedac moj dom, wziac pieniadze i wszystko legalnie? Dobra zmiana, prawo zrobione dla zlodziei i zeby mozna bylo niewygodnego obywatela okrasc ze wszystkiego. Minister zero to lebski gosc razem z jego prezesowatym degeneratem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX