Jak chronić nasze cyfrowe dane? Smartfon, komputer, dowód osobisty - to wrota, które próbują sforsować złodzieje

Jak sklonować naszą tożsamość? Kopia, skan lub kopia dowodu osobistego, dane zdobyte z sieci społecznościowych, wyszpiegowanie naszego smartfona i sforsowanie hasła do komputera - to marzenie każdego złodzieja tożsamości i pieniędzy. Jak im się nie dać ograć?

Wrotami do bezpieczeństwa naszych danych jest nasz sprzęt elektroniczny. 75% z nas korzysta ze smartfonów, by stale łączyć się z internetem. Liczba informacji, które gromadzą na nasz temat smartfony, jest ogromna.

Producenci sprzętu, aplikacji, które instalujemy w smartfonach, firmy telekomunikacyjne dostarczające nam internet wiedzą gdzie, o której godzinie i do jakich sklepów wchodzimy (dzięki temu, że telefony szukają sieci wi-fi i logują się np. w salonie danej marki odzieżowej), śledzą nas na festiwalach muzycznych, konferencjach, czy w pracy.

Smartfon to nie śmietnik

Nie traktujmy naszych smartfonów jak "śmietników z aplikacjami", na których lądują rzeczy od niesprawdzonych, nieznanych nam producentów oprogramowania. Jeśli już mamy zainstalowaną jakąś aplikację, to sprawdźmy jakie dane o nas zbiera (w ustawieniach telefonu, w sekcji "prywatność" wszystko jest wyszczególnione, możemy odwołać zgodę na śledzenie nas przez daną aplikację albo na udostępnianie jej naszych kontaktów w telefonie).

Korzystając ze smartfona nie unikniemy geolokalizacji przez operatora sieci telekomunikacyjnej, ale im rzadziej będziemy korzystali z publicznych sieci wi-fi, tym mniej naszych danych wyjdzie poza telekom. Do banku, czy nawet do e-maila nie logujmy się z publicznej sieci wi-fi - jeśli z niej korzystamy, to najwyżej do przeglądania ogólnodostępnych stron w internecie.

Czytaj też: Wynajmujesz mieszkanie i płacisz rzetelnie czynsz? Oni dają za to nagrody. I punkty do kredytu!

Hasło, czyli zapora, albo. ułatwienie dla złodzieja

Wyścig technologiczny w ochronie danych osobowych przypomina próbę otwarcia sejfu - każdy sejf i szyfr można złamać, pytanie tylko ile czasu to zajmie złodziejowi i ile będzie go kosztowało pieniędzy oraz jakie ryzyko za sobą pociągnie.

Na pierwszej linii jest ustawienie hasła do wszystkich sprzętów i miejsc, w których przechowujemy nasze dane w wersji cyfrowej. Czasem stosowana jest już autoryzacja biometryczna (skanowanie palca, układu naczyń krwionośnych lub twarzy) lub dwuskładnikowa - login i hasło plus kod przesłany SMS-em albo wyświetlony w aplikacji na smartfonie. Ta ostatnia opcja jest najbezpieczniejsza - złodziej naszych danych musiałby nie tylko poznać login i hasło, ale i mieć w ręku urządzenie, na które zostało przesłane jednorazowe hasło.

Nieprzypadkowo np. banki proszą o wymyślenie hasła składającego się z co najmniej 8 znaków, w tym dużej i małej litery (a czasem i cyfry oraz znaku specjalnego, czyli "&, %, $, # albo czegoś w tym rodzaju). Niestety, mamy tendencję do upraszczania sobie życia - wybieramy nazwy miejsc, imiona, daty, jakieś charakterystyczne słowa. Programy łamiące szyfry w pierwszej kolejności sprawdzają kombinacje wyrazów z powtarzającymi się cyframi. Jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo hasła, należałoby się trzymać kilku zasad:

* im dłuższe hasło, tym jest bezpieczniejsze. Hasła sześcioznakowe są dyskwalifikujące, są za krótkie i za łatwo je złamać. Absolutne minimum to 8 znaków, a najlepiej 10.

* jak najwięcej różnych znaków w haśle - czyli jeśli to możliwe nie tylko cyfry, małe i wielkie litery, ale też wszelkie znaki jakie możemy znaleźć na klawiaturze: %#<>{}><

* unikanie wyrazów, które możemy znaleźć w słowniku: imion, nazw geograficznych, czegokolwiek

* unikanie haseł składających się z sąsiadujących na klawiaturze z klawiszy: QwErtY, czy PoIuY, choć na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie, to przecież wpisane po kolei przyciski na klawiaturze.

Przykładowo hasło składające się z samych liter i cyfr to dla przeciętnego programu do odgadywania haseł to kilka sekund "roboty" i sezam jest otwarty. Dla porównania hasło, które wygląda tak: "R8#h81o!" odpowiednio wydajny komputer może złamać w 8 godzin. Ale wystarczy dodać jeden znak i z 8 godzin robi się jeden miesiąc.

Przeczytaj też: Koniec ze skanowaniem dowodów w bankach? Pokaż dokument w kamerce, a sprawdzą cię biometrią

Jakie narzędzia mogą nam pomóc w walce z ochroną danych osobowych?

Jednym z głównych narzędzi używanych do popełniania przestępstw o charakterze ekonomiczno-finansowym są kradzione lub sfałszowane dokumenty. W ostatnich latach policja odnotowuje rocznie 10.000-13.000 przypadków posługiwania się dokumentami innej osoby. Zdarzają się też przypadki, że na podstawie naszych danych i zdjęć wyciągniętych z kilku miejsc (np. z serwisów społecznościowych) złodziej zamawia tzw. dowód kolekcjonerski, czyli kopię naszego dowodu osobistego. Od połowy tego roku produkowanie takich kopii ma być zabronione na terenie kraju, ale. nadal będzie można zamówić taki "kolekcjonerski" dokument za granicą.

Czytaj więcej na ten temat: Imię i nazwisko, PESEL, dowód osobisty, adres zamieszkania, wizerunek. To wszystko można stracić i bywa to groźniejsze, niż kradzież pieniędzy. Czym jest kradzież tożsamości i jak się przed nią obronić?

Więcej na temat ochrony tożsamości: znajdziesz na stronie cyklu edukacyjnego "Chroń swoje dane". Zapraszam do jej odwiedzenia!

Jeśli nasz dowód "wypłynie" na mieście, to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można założyć, że ktoś prędzej czy później posłuży się nim, by na nasze dane zaciągnąć zobowiązanie. Dlatego ważna jest odpowiednio szybka reakcja i zastrzeżenie dokumentu niezwłocznie, gdy stwierdzimy jego utratę. Ktoś może bowiem posłużyć się kompletem naszych danych lub podrobionym dokumentem tożsamości - zastrzegając wyprzedzamy plany złodzieja.

Aby skorzystać z tej szybkiej usługi, kluczowym warunkiem jest przezorność - zastrzec można tylko zarejestrowany uprzednio dokument (dowód osobisty, paszport lub karta pobytu). Warto więc zawczasu bezpłatnie zarejestrować się na www.bik.pl i aktywować usługę zastrzegania dokumentów.

Skąd wiedzieć, że ktoś wyłudza kredyt na nasze dane? Tu z kolei może przydać się usługa Alerty BIK. Polega ona na informowaniu konsumenta SMS-em lub mailem za każdym razem, gdy ktoś wnioskuje o kredyt lub pożyczkę posługując się jego danymi. Usługa kosztuje 2 zł miesięcznie i bardzo pomaga odkręcić "nie nasz" kredyt. Można ją zamówić pod tym adresem.

A kiedy dostaniemy już SMS-a ostrzegającego, że ktoś na nasze dane chce zaciągnąć kredyt, to kontaktujemy się z BIK, który dalej pokieruje, jak wyjaśnić sprawę.

W sytuacji podejrzenia kradzieży danych w celu wyłudzenia albo w przypadku utraty dokumentu tożsamości - LICZY SIĘ CZAS, więc traktujcie konto w BIK jako standard - warto je mieć utworzone zawczasu.


fot. BIK

Komentarze (26)
Jak chronić nasze cyfrowe dane? Smartfon, komputer, dowód osobisty - to wrota, które próbują sforsować złodzieje
Zaloguj się
 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 21 razy 17

  Ale to dokładnie tak jak na waszym portalu - dopóki nie włączyłem programików blokujących śledzenie, to wyskakiwały dziwnie dopasowane reklamy, powiązane z ostatnimi zakupami.
  Na szczęście blokery obrzydzają wam życie.

 • tijeras66

  Oceniono 15 razy 15

  I znów artykuł sponsorowany przez BIK, a ten z kolei jest utrzymywany w formie przez niedostatecznie działające państwo, które pozwala na to, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji w której musi udowadniać, że nie jest wielbłądem tj że ktoś wziął kredyt na nasze dane. To instytucja bankowa ma mieć niezbitą pewność komu udziela pożyczki, a jeśli robi to po łebkach to traci kasę.

 • jtby

  Oceniono 10 razy 8

  "ustawienie hasła do wszystkich sprzętów i miejsc, w których przechowujemy nasze dane w wersji cyfrowej" bardzo nie podoba się policji i różnej maści służbom. Zwłaszcza, jeżeli w desperacji, nie mają innych dowodów na kogoś kto im pasuje do koncepcji wymyślonej przez chorą wyobraźnię, tylko liczą, że coś znajdą w kompie, czy fonie.
  W każdym razie rada dla każdego: macie prawo i jako świadek, podejrzany, czy oskarżony odmówić podania hasła - wystarczy tylko znać przepisy i zagrozić zażaleniem jeżeli będą bezpodstawnie straszyć.

 • izopropanol

  Oceniono 4 razy 4

  Podstawowa sprawa, nie wiem czemu uważacie że to ja mam sie dać nie ograć a nie instytucje zatrudniające setki ludzi tylko po to żeby sprawdzały że ja to ja. Co najzabawniejsze, to prawdopodobnie jest jedno z większych żródeł wycieków takich danych właśnie. Mieszkam w PL 2 lata. Był spokój przez pierwsze 1,5 roku ale odkad pół roku temu założyłem firme, telefon zaczał mi sie urywać od ankieterów, skrzynka pocztowa zapchana ulotkami i ofertami adresowanymi do mnie. No to ja sie pytam, kto qurna moje dane sprzedał jak nie rządowe instytucje skoro wczesniej miałem spokój?

 • tapatik

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego nie napisaliście, że to kryptoreklama strony www.bik.pl?
  Co to w ogóle za strona?
  Zapomnieliście napisać, że to firma, która kolekcjonuje nasze dane osobowe.
  Ładnie to tak?

 • agatek72

  Oceniono 2 razy 2

  Paradoksem jest to że żeby założyć konto w BIK, żądają kopii dowodu osobistego przesłanego mailem. Przynajmniej tak było jakiś czas temu. Jak to przeczytałam to szybciutko zrezygnowałam z takiej ochrony

 • six_a

  Oceniono 2 razy 2

  myślę, że wiedza, do jakiego sklepu wchodzę albo nie, może uratować komuś życie. zbierajmy takie śmieci to utoniemy w tym gó...e informacyjnym szybciej niż w plastikach.

 • igor_terleg

  Oceniono 1 raz 1

  Chamska krypciocha.

 • kabanos84

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko dlaczego na ilustracji bogu ducha winna aplikacja do sprzedaży biletów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX