Niemcy: partia Zielonych wypowiada wojnę lotom krajowym. Chce opodatkować kerozynę

Niemiecka partia Zielonych chce tak podwyższyć ceny krajowych połączeń lotniczych, by latanie przestało się opłacać. Alternatywą ma być tania kolej.


Politycy partii Zielonych chcą opodatkować kerozynę, a jednocze47;nie obniżyć podatek VAT na bilety kolejowe - wynika z wewnętrznego dokumentu, do którego dotarły media.

"Do 2035 r. chcemy, by krajowe połączenia lotnicze stały się zbyteczne" - cytuje dokument dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Według autorów dokumentu niemiecka kolej ma otrzymywać rocznie 3 mld euro na rozbudowę i modernizację połączeń kolejowych. Celem ma być taka infrastruktura, która umożliwi dotarcie z jednej miejscowości w Niemczech do drugiej w ciągu maksymalnie 4 godz. Konkretnie autorzy dokumentu wymieniają połączenia z Kolonii i Duesseldorfu do Berlina, z Hamburga do Monachium i z Frankfurtu nad Menem do Berlina.

"Chronicznie niedofinansowana" kolej

W dokumencie mowa jest o stopniowym wprowadzaniu podatku na kerozynę w lotniczym ruchu krajowym. Podatek ma zostać zrównany z tym pobierany od litra benzyny samochodowej. Obecnie wynosi on 65 centów. Podatek VAT na bilety kolejowe ma z kolei zostać obniżony z 19 do 7 proc. - Nie może być tak, że samolot jako najbardziej szkodliwy dla klimatu środek lokomocji subwencjonowany jest miliardami podczas gdy przyjazna dla klimatu kolej jest chronicznie niedofinansowana - powiedziała "Sueddeutsche Zeitung" posłanka Daniela Wagner, jedna z autorek dokumentu, który udostępniony został innym członkom klubu poselskiego Zielonych w Bundestagu.

Czytaj też: Lot do Londynu szkodzi klimatowi tak, jak cztery miesiące jazdy samochodem [PIĄTKI DLA KLIMATU]

FDP: Lepiej wprowadzić konkurencję na kolei

Pomysły partii Zielonych skrytykował wiceszef klubu liberałów w Bundestagu, Christian Dürr. Jego zdaniem bilety lotnicze są tak tanie, ponieważ w branży tej panuje prawdziwa konkurencja, natomiast kolej jako monopolista zamiast o klientów, zabiegać musi o życzliwość polityków. - Zamiast obniżać VAT, należałoby dopuścić do kolei prywatnych właścicieli i stworzyć warunki do prawdziwej konkurencji - stwierdził polityk.

Według najnowszych statystyk w 2018 r. z lotniczych połączeń krajowych skorzystało w RFN 23,5 mln pasażerów.

Partia Zielonych notuje w ostatnim czasie wzrost popularności. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2018 zajęła drugie miejsce po CDU/CSU. Zagłosowało na nią ponad 20 proc. niemieckich wyborców.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (78)
Niemcy: partia Zielonych wypowiada wojnę lotom krajowym. Chce opodatkować kerozynę
Zaloguj się
 • logopeda9

  Oceniono 22 razy 12

  Słuszny kierunek. Loty do 500 km powinny być bardzo drogie bo to zbędny luksus. Szybka kolej to sprawnie obsłuży tylko potrzebuje inwestycji.

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 10 razy 6

  To może jednak zacznijmy od podnoszenia standardu kolei/obniżania kosztów biletów, a nie na odwrót?

  Bo na razie skończy się tym, że bogaci i tak tego nie poczują, a po zadzie dostaną średniaki i "plebs", którego nie będzie na to stać.

  PS.
  Przypominam również o lotach prywatnych. To dopiero jest marnotrawstwo...

 • wilma.flintstone

  Oceniono 9 razy 5

  Mieszkam w Szwecji - loty krajowe sa tu potwornie drogie. Od zawsze. Nie ida za tym jednak inwestycje w kolej, ktora jest awaryjna i bardzo wolna - jesli mam do wyboru szesciogodzinna podroz koleja versus godzinny lot, to coz... Wole wysuplac wiecej pieniedzy. Niestety politycy potrafia uzywac tylko kija - o marchewce nie ma mowy.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 6 razy 4

  Zieloni mają tendencję do wyjątkowo trafnych ocen problemu i znajdowania idiotycznych rozwiązań. W Chinach pociąg 300km pokonuje w godzinę, w Niemczech podobna odległość między Essen i Hamburgiem to minimum 3.5 godziny, w dodatku nieklimatyzowanymi wagonami z lat 70. Na trasach, na których istnieje dobrze rozwinięta kolej szybkich prędkości nikt w Niemczech nie lata samolotem.

 • markowski222

  Oceniono 12 razy 4

  Opodatkowanie powinno dotyczyć prywatnych samolotów i luksusowych drobnych przewoźników dla bogaczy, którzy korzystają z samolotów jak z taksówek. Każdy z nich zostawia ślad węglowy jak tysiące zwykłych ludzi!

 • martabg

  Oceniono 10 razy 4

  Düsseldorf - Berlin
  Bilety kupowane z dwumiesięcznym wyprzedzeniem:
  Pociąg- najtaniej 60€ w jedna stronę z dwoma przesiadkami (bez byłoby o dobre 40€ wiecej)
  Samolot- 20€ : trzy razy taniej i trzy razy szybciej.

  Tyle w temacie.

 • mars1977

  Oceniono 13 razy 3

  jeszcze tylko przymusowa eutanazja po 65roku zycia bo po co stary ma siedziec, nie pracować i pierdzieć co2
  samochody, samoloty tylko dla klasy przywodcow - reszta na rowerach, po co maja w ogole gdzioes latac

  PUKE !

 • qcleszek1

  Oceniono 9 razy 3

  Jak opodatkują to truć już nie będzie ? Taka logika zielonych ? Człowiek wydycha dwutlenek węgla - opodatkować !

 • autonomy

  Oceniono 15 razy 3

  I słusznie, idźmy z postępem i powróćmy do furmanek. To najbardziej ekologiczny środek lokomocji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX