Niemieccy przedsiębiorcy lubią w Polsce handlowe niedziele, niezależność polskich pracowników i nie wymagają niemieckiego

W porównaniu z Europą Zachodnią, polskie społeczeństwo jest młodsze, co sprawia, że poszukiwanie przez niemieckich przedsiębiorców u nas specjalistów i pracowników jest łatwiejsze. Do tego wystarczy dołożyć bliskość geograficzną, mentalną obu narodów, oraz ułatwienia dla zagranicznych inwestorów, którzy chcą stworzyć w Polsce miejsca pracy. Wystarczy tyle zalet, żeby Niemcy chcieli tu inwestować. Oto co sądzą niemieccy szefowie o polskich pracownikach, warto żebyście o tym wiedzieli.
Rynek pracy coraz częściej wymusza na nas elastyczność. Jak się przekwalifikować? Rynek pracy coraz częściej wymusza na nas elastyczność. Jak się przekwalifikować? shutterstock

1 - Polacy zbyt często zmieniają pracę

Polscy pracownicy są bardziej niezależni od swoich niemieckich kolegów, łatwiej i szybciej zmieniają pracodawcę. Zdaniem Andre Gerstnera, prezesa Groclin S.A. Polacy lepiej od niemieckich rówieśników wiedzą jak się zaprezentować podczas rozmów kwalifikacyjnych zarówno w Polsce jak i w Niemczech. To ma oczywiście swoje dobre strony, jednak trzeba pamiętać, że wśród pracodawców w Niemczech dużą uwagę przywiązuje się do lojalności i taka nadmierna częstotliwość w zmienianiu pracodawców nie zawsze jest dobrze widziana.

Wyniki próbnych egzaminów 2013/2014 Wyniki próbnych egzaminów 2013/2014 Fot. shutterstock

2 - Z językami obcymi nie jest źle!

Polacy lubią się uczyć wielu języków obcych. Czy potrzebnie? Zdaniem niemieckich przedsiębiorców i inwestorów oczekiwanie, że każdy polski pracownik powinien znać także język niemiecki jest nierealistyczne i nieuzasadnione. Jako wspólny język komunikacji angielski jest o wiele lepszy ze względu na swoją popularność i prostotę.

Cała sztuka polega na tym, żeby zacząć myśleć i się zastanawiać. Liczenie to domena stratega i jak już ten strateg dojdzie do głosu czy weźmie udział w tej dyskusji, to zapewne dokonamy bardziej racjonalnej decyzji (fot. Shutterstock) Cała sztuka polega na tym, żeby zacząć myśleć i się zastanawiać. Liczenie to domena stratega i jak już ten strateg dojdzie do głosu czy weźmie udział w tej dyskusji, to zapewne dokonamy bardziej racjonalnej decyzji (fot. Shutterstock) Cała sztuka polega na tym, żeby zacząć myśleć i się zastanawiać. Liczenie to domena stratega i jak już ten strateg dojdzie do głosu czy weźmie udział w tej dyskusji, to zapewne dokonamy bardziej racjonalnej decyzji (fot. Shutterstock)

3 - Polacy szybko podejmują decyzje!

W Niemczech sytuacje kryzysowe są długo i szczegółowo omawiane. Zanim dojdzie do podjęcia działań, analizowane są wszystkie możliwe scenariusze. W Polsce wyzwania lub terminy, które w Niemczech uznane byłyby już za "przegrane" omawia się i rozwiązuje dosłownie z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Jeśli ktoś na stanowisku kierowniczym wie, jak używać tego polskiego 'potencjału improwizacji', może skutecznie i szybko uporać się z problemem, który w niemieckiej centrali sklasyfikowany został jako niemożliwy do rozwiązania. To nastawienie, że "wszystko jest możliwe" przy problemie pozornie nie do rozwiązania i szukanie niekonwencjonalnych rozwiązań to ogromna siła Polaków - tłumaczy Andre Gerstnera prezes Groclin S.A. i podaje przykład:

Prezes jednej z niemieckich firm miał zwiedzać oddział produkcyjny w Polsce. Wieczorem, przed wizytą jego asystent zmienił dużą część agendy. W związku z tym potrzebna była zmiana kilku prezentacji, reorganizacja całego dnia wypełnionego spotkaniami. Niemieccy organizatorzy wizyty widzieli już zbliżającą się katastrofę! Polacy bez zbędnych dyskusji i przekonywania, że się nie da, pracowali nad koniecznymi zmianami i na godzinę przed przyjazdem szefa wszystko było gotowe a wizyta okazała się sukcesem!

Pracownicy banku kradli używane banknoty Pracownicy banku kradli używane banknoty Agencja Gazeta

4 - Polacy chcą zarabiać tyle ile w Niemczech - to problem

Dla wielu niemieckich przedsiębiorców wynagrodzenia to bardzo trudna kwestia - tłumaczy współpracujący z Niemcami Paweł Orzeszko, członek zarządu ProALPHA Polska. Choć pensje w Polsce wzrosły znacząco w ostatnich latach, są wciąż na poziomie około 25-35 proc. niższym w porównaniu z przedsiębiorstwami niemieckimi. Większość Polaków, jest dobrze poinformowana o poziomie płac w Niemczech, jakie otrzymuje się na porównywalnym stanowisku. Ale nie łudźmy się, próby uzasadnienia niższej pensji w Polsce za porównywalną pracę z góry skazane są na porażkę. Najlepiej jest całkowicie unikać tego tematu radzi Orzeszko. Za to bardzo pozytywnie niemieccy przedsiębiorcy odbierają gotowość i otwartość polskich pracowników do pracy za granicą. Bardzo wielu Polaków, którzy pracują dla firm zagranicznych w Polsce, wyraża chęć przeniesienia do Niemiec lub innego kraju w Europie Zachodniej, przynajmniej tymczasowo. Niemcy widzą w tym możliwość dodatkowego przyrostu wartości dla firmy, przy odpowiedniej strategii i nadzorze pracowników oddelegowanych za granicę.

5 - Polscy specjaliści nie są gorsi od niemieckich

W Polsce mówi się, że tu specjaliści są tańsi niż w Niemczech, że jest ich więcej. To prawda, ale ta tendencja się zmienia. W Niemczech brakuje specjalistów z wielu dziedzin i niemieccy managerowie zaczynają ich szukać w Polsce tworząc nowe oddziały lub proponując pracownikom z kilkuletnim stażem wyjazd do Niemiec. Wielu Polaków wyjeżdża tam na stałe lub po kilku latach pracy w centrali wraca do Polski na wyższe stanowiska. Obie opcje powodują, że zacierają się różnice w kulturze korporacyjnej czy technicznej, a te były kiedyś spore.

Komentarze (52)
Niemieccy przedsiębiorcy lubią w Polsce handlowe niedziele, niezależność polskich pracowników i nie wymagają niemieckiego
Zaloguj się
 • bonifacy_40

  Oceniono 11 razy 7

  a żebyście wiedzieli ze mnie u Niemca było lepiej , liczyły sie kompetencje i doświadczenie a nie lizanie tyłka

 • susdomestica

  Oceniono 3 razy 1

  Skoro polscy specjaliści niecsa gorsi od niemieckich i to nie jest problemem to dlaczego problemem jest to że chcą zarabiać tyle co niemieccy specjaliści?

 • susdomestica

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście o tym co jest do zrobienia to zawsze chętnie pracodawca, niezależnie z jakiego jest kraju, porozmawia... Ale już o wynagrodzeniu to lepiej nie podejmować tematu bo jest dla pracodawcy niewygodny.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 1 raz 1

  Pierdu pierdu gimbus czepnal sie tego Groclina jak pijany płotu i bredzi jak potluczony ... napisz może o IG Metall który każdego roku wywalcza 3-5% podwyżki i inne bonusy :-) 30 dni płatnego urlopu Weinahtsgeld i idzie żyć jak człowiek ....

 • bromborek83

  Oceniono 3 razy 1

  "To musisz o nim wiedzieć" - 1. na pewno miał przodka w Wehrmachcie, SS itp. ;)

 • husan.alatojlah

  Oceniono 21 razy 1

  W artykule jest błąd. Jest napisane, że pensje w Polsce są na poziomie 35% niższym niż w Niemczech, a w rzeczywistości są na poziomie 35% wynagrodzeń niemieckim. Mała różnica stylistyczna, ale pierwsza wersja oznacza, że w Polsce zarabia się 2500eur brutto, a druga, że 1000eur.

 • arcturvox

  Oceniono 5 razy 1

  moim pracodawcą jest znany i ceniony pisarz śląski - Szczepan Twardoch, dla którego rżnę w kamieniu coraz to nowe meble. Czy i ja skorzystam na tych radach?

 • supermarjan

  0

  >>Choć pensje w Polsce wzrosły znacząco w ostatnich latach, są wciąż na poziomie około 25-35 proc. niższym w porównaniu z przedsiębiorstwami niemieckimi. "
  giertych matura z matmy?
  nie o 25% NIŻSZYM !!!!
  a STANOWIĄ 25% niemieckich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX