Przez serce Alp. Szwajcarzy zbudowali najdłuższy tunel kolejowy świata. Zobacz, jak wygląda

Ma 57 km długości, jego budowa trwała niemal 20 lat i kosztowała 12,5 mld dol. W Szwajcarii otwarto najdłuższy i najgłębszy na świecie kolejowy tunel Gotarda.
Najdłuższy tunel kolejowy świata, Szwajcaria Najdłuższy tunel kolejowy świata, Szwajcaria Źródło: AlpTransit Gotthard

Przez serce Alp

Tunel kolejowy Gotarda przebija się przez szwajcarskie Alpy, łącząc południe z północą Europy, biegnie między miastami Erstfeld i Bodio.

Najdłuższy kolejowy tunel świata, Szwajcaria Najdłuższy kolejowy tunel świata, Szwajcaria Laurent Gillieron / AP / AP

Mniej ciężarówek w górach

Zdaniem szwajcarskich władz przekop zrewolucjonizuje transport w Europie. Towary przewożone dotąd milionami ciężarówek przejmą pociągi wysokich prędkości. W ciągu dnia będzie można przetransportować nawet 377 tys. ton ładunku. Tunelem pojadą także składy pasażerskie.

Podróż do wnętrza Ziemi Podróż do wnętrza Ziemi Źródło: AlpTransit Gotthard

Najdłuższy i najgłębszy na świecie

Szwajcarski tunel imponuje rozmachem. Sięga nawet 2,3 km pod powierzchnię gór. Przekop drążyła mierząca 410 metrów maszyna - to cztery długości boisk piłkarskich.

Najdłuższy kolejowy tunel świata, Szwajcaria Najdłuższy kolejowy tunel świata, Szwajcaria Karl Mathis / AP / AP

Wielka skala przedsięwzięcia

Urządzenie musiało przebić się przez 73 różne rodzaje skał, niektóre twarde jak granit, inne sypkie jak cukier, miejscami osiągały temperaturę 46 stopni Celsjusza. Podczas pracy wydobyto 28 mln ton skały, dziennie usuwano jej nawet 377 tys. ton.

Najdłuższy tunel świata, Szwajcaria Najdłuższy tunel świata, Szwajcaria Sigi Tischler / AP / AP

Ciężka praca robotników

Zużyto 4 mln metrów sześciennych betonu. Robotnicy położyli 3,2 tys. metrów kabli miedzianych. To dwa razy więcej niż odległość z Warszawy do Londynu. Przy budowie tunelu Gotarda pracowało 2,6 tys. osób. Dziewięć zginęło.

Najdłuższy kolejowy tunel świata, Szwajcaria Najdłuższy kolejowy tunel świata, Szwajcaria Źródło: AlpTransit Gotthard

Rekordowe tunele

W przeszłości w Szwajcarii był już rekordowo długi tunel. W 1980 roku otwarto liczący niemal 17 km tunel Świętego Gotarda, który w tym czasie był najdłuższym tunelem drogowym na świecie. Najnowsze osiągniecie techniki zdetronizuje kolejowy tunel Seikan, łączący japońskie wyspy Hokkaido i Honsiu, który mierzy blisko 54 km. Zaś znany wielu z nas otwarty w 1994 roku tunel pod kanałem La Manche ma długość 50 km.

Komentarze (30)
Przez serce Alp. Szwajcarzy zbudowali najdłuższy tunel kolejowy świata. Zobacz, jak wygląda
Zaloguj się
 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 11 razy 11

  "Szokujące zdjęcia najdłuższego tunelu"? Ciekawe, imponujące - owszem. Ale nazywanie ich "szokującymi" to jeden z najgłupszych przykładów maniery dziennikarskiej spod znaku "Szok i niedowierzanie!".

 • gianniriccardo

  Oceniono 4 razy 4

  3,2 tys metrów kabli miedzianych? A tunel ma 57 tys metrów? Kto to pisał? Czy jak jeden napisał to ktoś to czytał przed publikacją??? A światłowodów nie kładli???

 • m.godwin

  Oceniono 4 razy 4

  Widać światełko w tunelu.

 • lisa2

  Oceniono 1 raz 1

  A co w tym jest szokującego?

 • blondyna.z.londyna

  0

  Tunnel w pigułce (jednak nieoceniona jest ta Wikipedia)

  en.wikipedia.org/wiki/Gotthard_Base_Tunnel

 • fajla11

  0

  ILE TAM ZGINĘŁO LUDZI Z POLSKI

 • mniklasp

  0

  Tak wiec Polacy maja komentarze albo zlosliwe albo wytykajace cos pismakom, ale przez zawisc do innych , tutaj Szwajcarow, chyba zaden komentarz nie skomplementowal swiatowej rangi technicznego osiagniecia ktorego wy biedne polaczki nie dokonacie nawet za 1000 lat.

 • kaziugut

  0

  3,2 tys. metrów to 3,2 km . Nie wiedziałem ze z Warszawy do Londynu jest dwa razy więcej czyli 6,4 km. No całe życie się człowiek uczy>

 • radhex

  0

  po co oświetolny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX