Oto najpotężniejsze armie na świecie. Jak na ich tle wypada Polska?

A A A
Na ubiegłorocznych obchodach 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego był Antoni Macierewicz. Wojsko odczytało wtedy apel smoleński

Na ubiegłorocznych obchodach 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego był Antoni Macierewicz. Wojsko odczytało wtedy apel smoleński (ŁUKASZ CYNALEWSKI)

Który kraj dysponuje najsilniejszą armią? Odpowiedzi na to pytanie od lat poszukują twórcy Global Firepower Index. Ranking bierze pod uwagę aż 50 czynników, które decydują o potędze militarnej państwa takich, jak wielkość armii, wydatki na zbrojenie, rozwój technologiczny czy aspekty geograficzne.

FirePower Index pozwala śledzić rozwój siły militarnej poszczególnych armii. Warto jednak podchodzić do niego z pewnym dystansem. Ranking skupia się bowiem przede wszystkim na ilości, a nie jakości uzbrojenia. Dla przykładu, Korea Północna dysponuje aż 70. okrętami podwodnymi, które są przestarzałe i trudno porównywać je z nowoczesną marynarką wojenną USA.

Global Firepower Index nie uwzględnia również potencjału atomowego oraz sojuszy między poszczególnymi krajami, a są to przecież niezwykle istotne elementy oceny militarnej siły danej armii.

W najnowszym rankingu uwzględniono 132 kraje. My przyjrzeliśmy się 10 najsilniejszym armiom. Jak na ich tle wypadają Siły Zbrojne RP?
Zobacz zdjęcia (12)
Gazeta.pl Next >  Biznes >  Oto najpotężniejsze armie na świecie. Jak na ich tle wypada Polska?
Komentarze (363)
Oto najpotężniejsze armie na świecie. Jak na ich tle wypada Polska?
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 54 razy 34

  Małe poprawki:

  1.) Włoska armia nie ma 320 tys. żołnierzy. Tj. teoretycznie ma, ale z tego ponad połowa (170 tys.) są to karabinierzy (odpowiednik naszej policji "pozamiejskiej" skrzyżowanej z żandarmerią) i straż celna, które w tamtejszym systemie podlegają ministerstwu obrony, ale nie ma sensu ich doliczać do prawdziwej armii; to tak jakby u nas do stanu liczebnego wojska doliczać policję i straż graniczną.

  2.) Niemcy o 543 czołgach mogą co najwyżej nieśmiało pomarzyć – Bundeswehra ma obecnie w służbie 4 skadrowane bataliony czołgów plus kompanię szkolna; w sumie 225 wozów.

  3.) Także Rosjanom 20 216 czołgów może się co najwyżej przyśnić – w służbie czynnej jest ok. 2,4 tys.

  Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane