Amazon: jak pracuje się w centrum logistycznym największego na świecie sklepu internetowego?

Kiedy w 1994 roku Jeff Bezos uruchomił księgarnię internetową Amazon nikt nie spodziewał się, że w ciągu 20 lat stanie się ona największym na świecie sklepem internetowym, a jej założyciel zostanie miliarderem. Dziś Amazon to ponad 100 centrów logistycznych rozlokowanych w Azji, Europie i Ameryce, które tylko w okresie przedświątecznym w ciągu kilku tygodni wysyłają ponad miliard przesyłek do blisko 200 krajów. Trzy centra znajdują się w Polsce. My odwiedziliśmy to zlokalizowane pod Wrocławiem i przyjrzeliśmy się m.in. panującym tam warunkom zatrudnienia. Lekko nie jest, ale oferta wydaje się być uczciwa.

Jak się pracuje w Amazonie: darmowy dojazd do pracy

Darmowy dojazd do pracy jest jednym z benefitów pracowniczych, o którym Amazon chętnie opowiada.

Codziennie kilkadziesiąt autokarów - niemal w tym samym momencie - przywozi pod same drzwi setki pracowników. Większość ma do pokonania od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów, jednak w momencie tzw. peaku, czyli okresu zwiększonej liczby zamówień, kiedy liczba zatrudnionych wzrasta trzykrotnie, dystans sięga nawet do 100 km.

Ciekawostka przyrodnicza: otoczenie Amazona to betonowa pustynia, na której - nawet w wyznaczonych do tego miejscach - chyba nic nie chce rosnąć. Ziemia wypalona słońcem, jakieś skrawki trawy i to co widać w lewym rogu zdjęcia, czyli niewiele.

Jak się pracuje w Amazonie: codzienna odprawa

Rozpoczęcie pracy wymaga odprawy. W ciągu kilku minut kierownicy przypominają, po co się tu wszyscy znaleźli, jaki mają cel, i że trzeba dbać o bezpieczeństwo.

Na punkcie tego ostatniego Amazon ma prawdziwą obsesję. Jest ona rozwinięta do tego stopnia, że pracownikom na każdym kroku przypomina się chociażby o obowiązku trzymania się poręczy podczas korzystania ze schodów. Podobno najwięcej wypadków dzieje się w trakcie wykonywania prostych, rutynowych czynności, więc w Amazonie opracowano procedury na wszystko. Jak chodzić, którędy, w czym i z kim. I są one naprawdę restrykcyjnie przestrzegane.

Nie zmienia to faktu, że raz na jakiś czas ktoś coś sobie zrobi (raczej niegroźnego). Skąd to wiemy? Bo widzieliśmy tablicę, która odlicza dni bez wypadku. Liczba "29" sugeruje, że jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Jak się pracuje w Amazonie: automat z rękawiczkami

Świetna sprawa! W Amazonie, który ma powierzchnie 13 boisk do piłki nożnej, wszystko jest rozplanowane tak, żeby nie tracić czasu na zbędne przemieszczanie się. Zapomniałeś rękawiczek ochronnych lub kamizelki? Proszę, weź nowe z automatu przypominającego te ze słodyczami czy colą.

Jeszcze tylko odbij kartę, żebyśmy wiedzieli ile tego pobierasz miesięcznie i czy "nie gubisz za często", ale ogólnie nie krępuj się, bo "bezpieczeństwo w pracy jest najważniejsze".

Jak się pracuje w Amazonie: "Pracuj ciężko. Miej zabawę. Twórz historię."

W Amazonie są bardzo przywiązani do haseł i sloganów, które mają zaszczepiać w pracownikach ducha firmy i przypominać wartości, którymi się kieruje. Te główne, widoczne na zdjęciu, wypisane są w języku angielskim w każdym centrum na świecie. Widzieliśmy też polską wersję, na przykład "obsesja na punkcie klienta", "oszczędność", "odważne myślenie" czy "praca od samych fundamentów".

Wniosek? Nie jesteśmy przekonani, czy ktoś je bierze na serio pod koniec 10,5 godzinnego dnia pracy.

Jak się pracuje w Amazonie: pełna optymalizacja

W Amazonie najważniejszy jest czas. Zamówienie musi dotrzeć do klienta w wyznaczonym terminie i "wszystkie ręce na pokład", żeby tak się stało.

W tym celu o większości procesów decyduje algorytm, który wszystko przelicza i doskonale odnajduje się w tzw. kontrolowanym chaosie. Algorytmowi zależy na tym, żeby pracownik jak najmniej chodził (bo chodzenie zajmuje czas), więc urządzenie podrzuca mu informacje o położeniu zamówionych przedmiotów, które znajdują się najbliżej.

Jak się pracuje w Amazonie: 13 boisk do piłki nożnej

Każde z centrów logistycznych Amazon zajmuje powierzchnię ok. 95 000 m2 czyli około 13 boisk piłkarskich. Pod względem wysokości też wypada imponująco. Widoczna na zdjęciu ściana przedmiotów mniej więcej odpowiada trzypiętrowej kamienicy.

Jak się pracuje w Amazonie: nie trzeba dźwigać

Zadaniem pracownika jest znalezienie i włożenie do czarnego pojemnika wskazanych przez algorytm produktów. Potem trzeba go już tylko postawić na taśmę i pozwolić machinie dostarczyć w odpowiednie miejsce.

Jak się pracuje w Amazonie: pakowanie

Tym miejscem może być na przykład sekcja odpowiedzialna za pakowanie zamówień. Ci ludzie pracują z prędkością światła. Bardzo sprawnie.

Ciekawostka: Amazon stara się działać ekologicznie i odpowiedzialnie (wszystkie ścinki papieru itd. są wysyłane do recyklingu), jednak w temacie kartonów wygrał system oszczędzający - a jakże! - czas. Choć pakowane przedmioty występują we wszystkich rozmiarach, to pracownik do wyboru ma cztery formaty kartonów. Sztuczka polega na tym, że na zgięciach posiadają one specjalne rozcięcia, które umożliwiają ich szybkie rozerwanie i dopasowanie formatu do pakowanego przedmiotu. W efekcie w karton tej samej wielkości można zapakować wysoki, wąski wazon jak i encyklopedię.

Jak się pracuje w Amazonie: obiad za złotówkę

Amazon dofinansowuje posiłek wszystkim pracownikom, dlatego płacą za niego symboliczną złotówkę. W ciągu trwającej 10,5 h zmiany mają trzy przerwy. Obiadową - 30 minut i dwie po 15 minut.

Obiady serwowane są w wersji mięsnej i wegetariańskiej.

Jak się pracuje w Amazonie: "Czy smakowało?"

W Amazonie naprawdę lubią wszystko wiedzieć. Przy drugich drzwiach jest wersja dla wegetarian.

Jak się pracuje w Amazonie: darmowa kawa

Bo w Amazonie mają. Do tego herbatę, czekoladę i barszcz czerwony. Ile komu potrzeba.

Jest też opcja płatna. Za góra 1,5 zł można kupić kubeczek kawy od znanego producenta. Próbowaliśmy obydwu wersji i darmowa wygrała.

Jak się pracuje w Amazonie: aktywny odpoczynek

Jeżeli ktoś ma siłę i ochotę, przerwę może wykorzystać na zajęcia sportowe. Jak widać znaleźli się zainteresowani, jednak kolejki do stołu nie było.

Jak się pracuje w Amazonie: ile można tam zarobić?

Na magazynie pracownik może zarobić 15 złotych brutto za godzinę, jednak osoba z rocznym stażem może już liczyć na 16 zł za godzinę pracy. Na podstawowych stanowiskach miesięcznie można zarobić do 3000 zł brutto.

Osoby zatrudnione w magazynie pracują 4 dni w tygodniu, stąd 10,5 h zmiany.

W tym momencie warto przypomnieć, że pensja minimalna wynosi obecnie 2000 zł, a minimalna stawka godzinowa 13 zł brutto. Amazon raz do roku robi przegląd płac i podnosi wynagrodzenia do górnego poziomu obowiązującego w danej branży. To ich sposób na to, żeby nawet podczas tzw. rynku pracownika, kiedy firmy w całym kraju mają problem ze skompletowaniem załogi, nie musieć się martwić o pracowników.

Więcej o:
Komentarze (114)
Amazon: jak pracuje się w centrum logistycznym największego na świecie sklepu internetowego?
Zaloguj się
 • scierplaminoga

  Oceniono 50 razy 20

  nie kumam, jak ten portal ma czelność reklamować takich pracodawców

 • enedue3

  Oceniono 11 razy 7

  Za Cesarstwa Rzymskiego Warron mawiał o niewolnikach, że są to mówiące narzędzia. Po ponad 2000 lat nic się nie zmieniło, praca jak niewolnika na plantacji trzciny cukrowej tudzież kawy, a traktowanie człowieka jak określenie Warrona.

 • hmmm11

  Oceniono 37 razy 7

  Chceci poznać prawdę ??? Zob na youtube po ang i po niemiecku. Więcej nie ma sensu czytać a tym bardziej w Gazetce. Firma która nie płaci podatków wyzyskuje ludzi ich zdrowie ( przy chodzeniu niszczą się stawy) od pikawek ( pscyhika) wiec o czym tu mówić ?? Polska to naprawdę dziwny kraj kiedyś Dewoo składało u nas odkurzacze i auta a teraz cieszymy się z ...

 • wujo_prezio

  Oceniono 7 razy 5

  czyli cos w stlylu, praca socjalizm lenin

 • pandzik

  Oceniono 3 razy 3

  Nie rozumiem o co chodzi z tą ciężką pracą...
  Chcesz odpocząć to najmij sie do budowlanki, np przy kładzeniu asfaltu, cieplutko od masy, z nieba albo deszcz, albo wiatr, albo śnieg albo słoneczko i 45 stopni przy drodze.

  Ciężką pracę miał mój ojciec na stalowni gdzie napie...ł suwnicą z surówką do pieca. Włosy mmiał na klacie spalone a uniform miał azbestowy, 20kg.

  No sorry , to sie nazywa praca FIZYCZNA.

 • popis.pasozyty

  Oceniono 3 razy 3

  Ciężka praca i zabawa, nieźle ich popie4doliło.

 • Dionizy Minski

  Oceniono 21 razy 3

  15 zł brutto, czyli jakieś 3,60 euro. Do ręki idzie z tego jakieś 2,5 euro za bardzo ciężką, fizyczną pracę. To jest właśnie wyzysk. Firmy z zachodu przychodzą do Polski, dostają od państwa dotację, albo ulgę podatkową, potem wykorzystują siłę roboczą wykształconą w tym kraju i jeszcze płacą im za to 4-5 razy mniej niż za dokładnie tę samą pracę po drugiej stronie Odry, a na dodatek jeszcze płacą od tego śmieszne podatki, bo konstrukcja podatku CIT im na to pozwala.
  To jest właśnie wyzysk. Tak właśnie zachodni kapitał bogaci się na naszej pracy. Dlatego od 25 lat nie możemy doczekać się własnej globalnej marki i jeszcze prędko się nie doczekamy.

 • peter_jurgen_boock

  Oceniono 4 razy 2

  Amazon to praca, do której się idzie jak się straciło robotę i trzeba się przez 2-3 miesiące gdzieś zaczepić, jak chce się poczuć nieco lepiej niż koledzy z noclegowni i ławki w parku, albo np wyszło się z pierdla. Pozostali, którzy planują tam siedzieć przez lata są delikatnie mówiąc, nie... tego...

 • Whiteboy aka Łajt

  Oceniono 8 razy 2

  Wystarczyłoby, żeby " redaktor " zatrudnił się incognito na miesiąc i zobaczyłby ile z tych wypocin sprawdza się w praktyce. Obóz pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX