Komentarze (220)
Najbardziej uprzywilejowane grupy zawodowe w Polsce
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • dziad60

  Oceniono 7 razy 7

  Gornicy to pieszczochy komunistów.
  To dzieci PRL Gierka.
  Gdy ludzie nie mieli co jeść w komunie górnik ukradkiem kupowal wszystko w sklepie za różowymi firankami na kopalni a potem pieciokrotnie to sprzedawal drożej na bazarze .
  Taka mentalność śląska.

 • wagadudu

  Oceniono 6 razy 6

  Hm... Wychodzi na to, że największymi pasożytami są posłowie i górnicy...

 • antonipowidzki

  Oceniono 6 razy 6

  A styropiany i ich emerytury specjalne ? ZA CO ?
  I o tym cichutko. Prawda Buzek, prawda Tusk, prawda Kaczyński ?

 • traveler10

  Oceniono 8 razy 6

  Na początku lat 90tych zlikwidowano PGRy. Ok. 400 tys. pracowników z dnia na dzień pozostało bez środków do życia. Przy tym należy pamiętać, że PGR w większości znajdowały się w regionach słabo zurbanizowanych, bez przemysłu, a więc bez możliwości znalezienia innej pracy. I pies z kulawą nogą nie zainteresował się ich losem.

 • zd46

  Oceniono 6 razy 6

  Wasza solidarność miedzy górnicza i zawodowa, braci górniczej, to spowodowała, że nie chcecie słyszeć o likwidacji przywilejów komunistycznych, kiedy pozostałe ponad 90% społeczeństwa je bezpowrotnie straciła. Dla was oszołomy to, komunistyczne prawa nabyte, ale kosztem nas Polaków bez przywilejowców. Nam nikt nie chce dać forsy na węgiel, forsy na ogrzewanie, dranie. Takie macie ciasne mozgi do których nic nie trafia? Wy będziecie walczyć, wyłącznie o swoje przywileje a nie o życie pozostałych Polaków. Ich macie w związkowo-górniczym tyłku. Rząd się boi was, waszych kilofów i tego że przed urnami nie zagłosują na PiS, tak jak kiedyś na PZPR.

 • dudziopl

  Oceniono 8 razy 6

  No OK, a wojskowo a kler czy nawet szerzej KK? Czemu pominięto te grupy które są wręcz sztandarowymi jeżeli chodzi o przywileje

 • plastikpiokio

  Oceniono 5 razy 5

  jeszcze lepiej od górnikow to mają księża a zwłaszcza nasz proboszcz

 • year68

  Oceniono 7 razy 5

  Te przywileje emerytalne są sponsorowane częścią naszych składek na ZUS.

 • wpm1

  Oceniono 5 razy 5

  Dlaczego piszecie nieprawdę? Przecież policjanci nie mają zniżek na bilety kolejowe!!! Policjant jadący pociągiem prywatnie lub dojeżdżający nim do pracy płaci za bilet tak samo jak wszyscy. Tak jest już od dawna! Policjant nie płaci za bilet w pociągu jedynie tylko wtedy, gdy wykonuje czynności służbowe, np. interwencja, reakcja na zdarzenie, natomiast jeśli działania te są zaplanowane wcześniej darmowy przejazd policjanta na służbie może nastąpić pod warunkiem, że ma odpowiednie pisemne upoważnienie wydane przez komendanta, a z kasy/biletomatu pobierze bilet o wartości 0 zł.

 • 20portal

  Oceniono 9 razy 5

  Fałszywy ranking. Największe przywileje mają politycy, a największe wśród nich aktualnie rządzący.
  Te przywileje są NIENALEŻNE, bo rządzą bardzo źle.
  Dziwie się wyborcom, że nie pogonią im kota.

 • year68

  Oceniono 5 razy 5

  Najlepszym sposobem na likwidację przywilejów jest... bankructwo Państwa, co niebawem nastąpi.

 • semigetuza

  Oceniono 4 razy 4

  Byłem górnikiem. Pracowalem na dole na Murckach /Zaglebie/ i na Halembie Glebokiej /G.Slask/.
  Poszedlem dawno, kiedy praca w kopani reklamowala od wojska, przesiedziałem dwa lata i odszedłem, potem cale zycie robilem cos innego, po drodze w 90 roku pomagałem zakladac ZZ KADRA. Slaska mowe znam. G.Slask i Zaglebie tez.
  Powiem tak. Na dole nikt nikogo sila nie trzyma. Kopidoly /sam nim byłem/ siedza, bo im się to najzwyklej na swiecie oplaca, epatują nas "ciężkim slaskim trudem", a tak na prawde pasozytuja na Polsce. Wzielo się to z czasów, kiedy glownym polskim towarem eksportowym był wegiel kamienny. Do czasów Gierka Polska sprzedawala ZSRR wegiel po 4,5$ za tone i musiala okreslona ilość wegla wyslac co rok. To była cena za przylaczenie G.Slaska do Polski po IIWS. Dopiero Gierek się z tego wycofal.
  Polska do polowy lat 90-tych palila glownie weglem, polskim weglem. Tak wiec górnictwo mialo priorytet polityczny /export do ZSRR/ i gospodarczy /dewizy i rynek wewnętrzny - prad i cieplo/. Gierek był z Zaglebia, ale nawiazywal do swej gorniczej przeszlosci i zdobyl władze w Polsce obalając Gomulke dzięki poparciu silnych w Zaglebiu i na G. Slasku organizacji partyjnych /słynne powiedzenie "slaska woda pogruchoce kosci opornym"/. I tak szlo, kopidoly z powodwo politycznych i gospodarczych były jak paczki w maśle /givexy-specjalne sklepy dla gornikow za prace w wolne soboty i niedziele/. Polskie górnictwo nalezy do najbezpieczniejszych na swiecie, wypadki sa rzadkie, ale spektakularne. Trzeba pamietac, ze w poprzednim ustroju górnictwo to nie tylko wydobycie wegla. Wtedy był ogoromny przemysl maszynowy zwiazanyz górnictwem, produkty tego przemyslu exportowalismy do wielu krajow swiata, czesto na wyższym poziomie technicznym niż my, bo to były na prawde doskonale maszyny. Gospodarka i polityk uczynily z górnictwa uprzywilejowana galaz gospodarki. W roku 90 G.Slask i kopalnie nie pality się do zmany władzy. Gornicy siedzieli cicho, bo im "za komuny" było super'. Pamiętam te sklady węglarek jadace ze Szczecina na Slask cale pokryte bluzgami na "slaskich zdrajcow". Tak pisali stoczniowcy i robotnicy portowi ze stajkujacego Szczecina "śmierdzielom" ze slaskich kopalni. Potem to samo zaczeli robic robotnicy z Gdyni i Gdanska, bo G.Slask dalej cicho na dupie siedzilal.I dopiero po tej "kolejowej agitacji" G Slask się ruszyl, nie z potrzeby robotniczej solidarnosci, tylko ze wstydu.
  Z racji pracy górnicy sa zdyscyplinowani i nie mamlaja jezorami bez sensu. maja tez silna solidarnosc wewnetrzna, bo bez tych dwóch spraw nie da się na dole robic. to jak w swoich placowych sprawach do warszawy przyjezdzali to byli ciężkim przeciwnikiem dla policji. I jeszcze cos, o czym się nie mowi. W przeciwieństwie do reszty społeczeństwa górnicy maja dostep do materialwo wybuchowych. I wlasnie możliwość dysponowania materialami wybuchowymi i dobra organizacja były i sa powodami dla których kazda wladza sra w gacie przed kopidolami.

 • dr_bloger

  Oceniono 4 razy 4

  A duchowni?

 • year68

  Oceniono 4 razy 4

  Widzę sporo komentarzy przeciwko przywilejom, więc pytam? Na kogo głosowaliście? Dlaczego nie głosujecie we własnym interesie, tylko wspieracie rozdawnictwo i złodziejstwo? Przecież zdecydowanie jest nas więcej niż tych od przywilejów. Ludzie, wmawiają nam, że będziemy mieć emerytury po 1000 zł, ciekawe czy uprzywilejowani też dostaną po 1000? Zabierają wam i dokładają im w zamian za kilka % poparcia żeby się utrzymać przy korycie.

 • eslyn

  Oceniono 6 razy 4

  Ten artykuł powinien być na czołówce i to najlepiej na stałe. Tak, by z czasem dotarło do różnych suwerenów kto drenuje ten kraj, kto tak naprawdę go okrada.
  Trudno nawet oszacować straty jakie ponieśliśmy wszyscy normalnie pracujący i płacący wszelkie możliwe podatki na dopłacaniu do skandalicznych przywilejów licznych grup zawodowych (samych rolników jest w KRUS 1,2 mln!). Jak dodać do tego niezapłacone przez nich potencjalne podatki, wyjdą zapewne niewyobrażalne straty. Przywilejami i marnotrawstwem naszej pracy i podatków Polska stoi.
  To nie mityczni Niemcy okradają ten kraj, to popłuczyny po PRL oraz beneficjenci kupieni za głosy różnych PSL, SLD czy PIS niszczą nasz dorobek.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 4 razy 4

  Potrzebna koniecznie jest normalizacja, spuscizne po PRLu trzeba zlikwidowac, zadnych przywilejow dla roznych zawodow - od tego czy cos jest konieczne czy nie jest placa,

 • marzenna-20

  Oceniono 6 razy 4

  Zastanawiające jest skąd pochodziły informacje zawarte w tym artykule i dlaczego nie zostały zweryfikowane. Sędziowie nie mają ulg na przejazdy transportem publicznym. Ciekawe czy takie nieścisłości dotyczą także innych grup zawodowych przedstawionych w tym artykule.

 • rasta-mw

  Oceniono 3 razy 3

  250 tys "górników" dostało własnie po 10 tys łapówy za nic, tak rząd kupuje sobie głosy ludzi. Ale hossa się kiedyś skończy, a zgniłe jajo w postaci pustej kasy państwa dostaną następcy pisu, więc rząd się tym specjalnie nie przejmuje.

 • sztukmistrz33

  Oceniono 3 razy 3

  Nie będąc górnikiem , dokładam do górniczej pensji, nie będąc policjantem sponsoruje wcześniejsze emerytury, nie będąc sędzią zrzucam się na nagrody jubileuszowe, nie będąc rodzicem drugiego i trzeciego dziecka sponsoruję 500 +, jestem klasą średnią pracującą w prywatnym przedsiębiorstwie i czuję się wykorzystywana, ale czy mam jakikolwiek wybór ?

 • semigetuza

  Oceniono 3 razy 3

  Nastal rok 90-ty. Zmienilo się wszystko, tylko nie G. Slask, Soliadaruchy odziedzilczyly po komunistach przyklek przed górnictwem. Doszlo nowe. Slaski ludek jest religijny, imprezy mszalno-koscielne kocha nade wszystko. I tu się zeszli -przykoscielni solidaruchowie ze Slazakami, Sztama religijno-polityczna. I dalej poszlo i idzie do dziś. A prawda jest taka. G Slask ze swymi kopalniami nie jest w swym obecnym kształcie Polsce potrzebny, jest pasożytem, balastem gospodarczym, cywilizacyjnym i spolecznym ciagnacym nasz Kraj w dol.
  Ludzie na dole sa najmniej winni, to prosci ludzie, którzy nic nie pojmują poza paskiem z wyplata i dupceniem. Na ich karkach siedzi wielka pijawa - kadra administracyjna i zwiazkowa, która jest prawdziwym beneficentem tych przywilejow. To sa te prawdziwe wszy, które tucza się poslka krwia po równo slaska i całej reszty.
  Prawda ukrywana jest jeszcze inna. G. Slask jest najbardziej skorumpowanym obszarem Polski, jak nie masz ukldow i nie dajesz w lape, nic nie załatwisz. Tam jest najprawdziwsza slaska mafia, która ma układy w rzadzie i w każdej partii politycznej. Biora kase z budżetu i czescia tej kasy przekupuja politykow, którzy utrzymują przywileje mafijnych bonzow związkowych. Taka mala pralnia budżetowej kasy. Z budżetu poprzez kopidoly do politykow na utzrymanie partii i kase na macenie w glowach reszcie społeczeństwa.
  To tak jak z importem wegla do Polski z Donbasu. Oficjalnie polski rzad jest za sankcjami na Rosje, po cichu spolki w których udzialy maja ludzie związani z obecna wladza importując donbaski wegiel finansowo wspieraja secesjonistów i Rosje. Zastanowcie się, czemu Polska jest jedynym krajem w UE który nie ma norm na sprzedawany wegiel /normy z czasów socjalizmu zostały przez Sejm RP ubieglej kadencji zawieszone/, dlaczego kolejne rzady /PO i PiS po równo/ maja w dupie czystość powietrza i promują wydobycie i sprzedaz smiecia węglowego? Tutaj jakos Dobra Zmiana nie działa, bo dalej ma kase z przewalow na węglu. Sprzedaz wegla do elektrowni - spróbujcie w to wejść, albo w hurt dla ludności - tu dotkniecie mafii i powiazania czołowych polskich politykow z górniczymi bonzami związkowymi do spolki okradających reszte Polakow. Tu tkwi "niemoznosc" rozwiązania kwestii górniczej, Żeby to rozwiazac trzeba by chyba bolszewikow i Dzierzynskiego z jego CzeKa, bo metodami demokratycznymi tego raka wyciac się nie da, za gleboko wpił się przez lata w ciało Polski.
  Znam G Slask, górnictwo i kwestie obrotu weglem, od czasu do czasu cos wyłazi na wierzch - slaska Alexis i Blida, ale zaraz się to kopalnianymi mulami poflotacyjnymi przysypuje i gitara gra dalej.
  Nie umieliśmy i nie umiemy gospodarować G. Slaskiem, chyba nas Polakow, to przerasta.
  Stad patologie i te wszystkie teksty tutaj. A rylce, te z dolu? Ano korzystają na tym burdelu juz kolejne pokolenie, bo i czemu nie? Jak się da? Jak reszta glupia i się daje w jajo zrobić?
  Jest taka fajna piosenka na yt.TT "jak przed wojna", posłuchajcie i popatrzcie - sama prawda.
  "Mieli zescie Slask bogaty, harowali równo, daliście go rozszabrowac, teraz mocie ..... bezrobocie. Nasze władze fest się cieszo z restrukturyzacji, bidokowi kit wciskajo o niskiej inflacji, to powtorka jest z historii wszystkie wiedzo o tym, tyz potrzeba chwycić kija i komus sprać galoty".

 • yokoono23

  Oceniono 3 razy 3

  Od czasów Komuny nic się nie zmieniło,reformę przeprowadzono w Policji i Wojsku czyli budżetówce,zniesiono przywileje a tu proszę! relikt przeszłosci ma się dobrze władza zawsze bała się Górników że będą palić im koło d..y opony.Pani Szydło zadbała o swoich ziomków dając deputaty za węgiel to tak w podzięce za władzę

 • mariuszet

  Oceniono 3 razy 3

  Zapomnieliście dodać, że rolnicy nie płacą wcale składek na opiekę zdrowotną, a korzystają z niej tak jak wszyscy. O ile iem składki na KRUS są wyłącznie na emerytury.

 • nameja

  Oceniono 5 razy 3

  Nauczyciel. Po 30 latach biorę na rękę 2600. Z "DODATKAMI"! Z wysługą lat (max20%), z premią (2%), dyplomowany, ok 100 godzin dodatkowo "przy tablicy" społecznie w semestrze, bo mam na głowie chór szkolny. Uczę 4 przedmiotów, żeby utrzymać etat. Od 10 do 17 lat mają moi uczniowieCzasem nie wiem jak się nazywam. Straciłam głos częściowo, leczenia nie ma, nie mówić. Rok urlopu dał odpoczynek, ciśnienie spadło, głos trochę wrócił. Pogorszyła mi się wzrok, od 18 lat w suterenie, przy jarzeniówkach. I słuch - praca w hałasów, bo głośniki instrumentu są zwrócone do grającego (mnie) a klasa musi słyszeć. Kręgosłup, bo noszę wszędzie ten instrument (15 kg. Nie dam dzieciakom bo kto będzie odpowiadał?) Jest fajnie, bo niedługo mnie zwolnią.

 • e-misio

  Oceniono 3 razy 3

  jak sie kilku skrzyknie.. wezmą łomy zrobią włam - to to się nazywa złodziejstwo
  a jak sie kilku skrzyknie.. zrobia sobie związek zawodowy, pójda zapalą opony pod sejmem a bojący sie ich i liczący na ich glosy politycy wezmą ze wspólnej kasy i dodadzą tylko tym zadymiarzom - to sie nazywa że oto ludzie słusznie walczący o swoje prawa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX