We wrześniu przybyło w Polsce ponad 37 tys. samochodów. Zaskakująca zmiana, Octavia nie jest już najpopularniejszym autem

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podał dane dotyczące liczby nowych samochodów, które we wrześniu 2017 roku zarejestrowano w Polsce. Na drogach przybyło 37 111 aut z polskimi rejestracjami (7,6 proc. więcej niż w sierpniu). 27 099 z nich to samochody służbowe, a 10 012 przeznaczonych jest do użytku prywatnego. Które modele były najpopularniejsze?
Targi Motor Show 2017 - Fiat Tipo Targi Motor Show 2017 - Fiat Tipo Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta

Miejsce 10. Fiat Tipo

Wygląda na to, że Fiat Tipo już na dobre zadomowił się w pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych nowych aut w Polsce. Tym razem znalazł się na miejscu 10. z wynikiem 784 zarejestrowanych egzemplarzy.

Tipo po za kolejny zyskało (tym razem o prawie 30 proc.), jednak i tak musiało pogodzić się ze spadkiem o jedną pozycje. Wrażenie robi za to wzrost rok do roku, aż o 241 proc. i awans o 30 pozycji. To najlepszy wynik ze wszystkich samochodów nawet w top 20.

To stosunkowo nowe auto Fiata wybierają głównie klienci indywidualni. 501 sprzedanych sztuk na użytek prywatny daje udział na poziomie 5 proc. w tym rynku. Imponujący jest także wzrost o prawie 280 proc. (r/r) i prawie 60 proc. w porównaniu do wyniku z sierpnia.

VW Passat B8 Limousine 2.0 TDI VW Passat B8 Limousine 2.0 TDI fot. TD, Wikimedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 9. Volkswagen Passat

Podobnie jak Fiat Tipo również Volkswagen Passat, choć zanotował 30-procentowy wzrost względem poprzedniego miesiąca, to musiał pogodzić się ze spadkiem o jedną pozycję w rankingu.

We wrześniu sprzedano 820 Passatów, a więc o 36,7 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Ten model wybierają głównie firmy. Na cele służbowe zarejestrowano 757 sztuk, co dało 7. miejsce.

Warto wspomnieć, że Passat jest także 9. najchętniej wybieranym autem w historii motoryzacji. Volkswagen sprzedał ich na całym świecie aż 15,5 mln.

Ford Focus 2014 w Paryżu Ford Focus 2014 w Paryżu fot. Thesupermat / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 8. Ford Focus

Na kolejnym, 8. miejscu Ford Focus, który nie opuszcza pierwszej dziesiątki prawie wyłącznie dzięki firmom.

W rankingu ogólnym może pochwalić się wynikiem 869 samochodów sprzedanych we wrześniu, jednak w zestawieniu klientów indywidualnych zazwyczaj nie ma go nawet w top 20. 

Tak było i tym razem, bo aż 820 sztuk Focusa poszło na użytek służbowy, co dało 4. miejsce w zestawieniu tego typu aut (wzrost 40 proc. m/m i 53 proc. r/r).

Toyota Yaris III po pierwszym liftingu Toyota Yaris III po pierwszym liftingu fot. Jakub 'Flyz1' Maciejewski / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Miejsce 7. Toyota Yaris

Toyotę Yaris zarejestrowano we wrześniu w Polsce 919 razy, co dało 7. pozycję. Pomimo kilkudziesięcioprocentowego wzrostu sprzedaży ten model japońskiego producenta również musiał pogodzić się ze spadkiem o jedną pozycję.

Yaris nieco lepiej radzi sobie w zestawianiu aut na użytek prywatny, gdzie jego wynik to 356 egzemplarzy i pozycja 4.

Firmy wybierały to niewielkie auto miejskie 563 razy co dało miejsce 9 (wzrost o 40 proc.).

Volkswagen Golf po faceliftingu Volkswagen Golf po faceliftingu Fot. Volkswagen

Miejsce 6. Volkswagen Golf

Golf to drugi już samochód od Volkswagena, który znalazł się w tym rankingu. Tym razem na miejscu 6. (spadek o 2 pozycje m/m) z wynikiem 960 zarejestrowanych samochodów.

Golf to jeden z dwóch modeli w top 10, który stracił względem sierpnia (5,7 proc.). Za słabszy niż zwykle wynik tego auta odpowiada głównie spadek zainteresowania (7,8 proc. i z 3. pozycji na 6.) wśród firm. Osoby prywatne wybrały samochód 166 razy (13. miejsce).

Volkswagen nie ma jednak powodów do zmartwień. Chwilowy spadek zainteresowania, i tak pozwolił utrzymać wysoką pozycję. Golf jest także trzecim najczęściej sprzedawanym samochodem w historii. Od 1974 do 2013 roku na świecie rozeszło się 27,5 mln egzemplarzy.

Renault Clio R.S. Renault Clio R.S. Fot. Renault

Miejsce 5. Renault Clio

Na miejscu 5. znalazło się Renault Clio. Niewielkie auto segmentu B wybrało we wrześniu 1 007 Polaków. To zupełne zaskoczenie tego rankingu, bo model ten zanotował aż 100-procentowy wzrost m/m i 84-procentowy r/r. To pozwoliło przesunąć się aż o 8 pozycji w górę zestawienia.

Ogromny w tym udział mieli przedsiębiorcy, którzy na Clio postawili we wrześniu aż 800 razy. Wzrost aż o 120 proc. (7 miejsc) m/m i 130 proc. (9 miejsc) uplasował Clio na pozycji 5. wśród aut dla firm. Wśród osób prywatnych nie jest już tak kolorowo, bo 207 sprzedanych samochodów pozwoliło zająć 10. miejsce.

Nissan Qashqai w salonie samochodowym Nissan Qashqai w salonie samochodowym Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta

Miejsce 4. Nissan Qashqai

Jeszcze większe zaskoczenie to Nissan Qashqai. Choć pozostał na tej samej pozycji co we wrześniu minionego roku, to w stosunku do sierpnia 2017 zanotował bardzo duży wzrost, bo aż o 135 proc. To pozwoliło przeskoczyć aż 16 pozycji i zająć miejsce tuż za podium z wynikiem 1 034 zarejestrowanych samochodów.

Za rewelacyjny wyniki auta Nissana odpowiadają głównie firmy, które tego kompaktowego crossovera zarejestrowały 842 razy (miejsce 3., wzrost o 178 proc. i 15 pozycji m/m). W rankingu samochodów prywatnych Qashqai znalazł się na miejscu 11.

Opel Astra 1.6 CDTI ecoFLEX Edition (K) Opel Astra 1.6 CDTI ecoFLEX Edition (K) fot. M 93 / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany

Miejsce 3. Opel Astra

Podium zamyka Opel Astra, który we wrześniu minionego roku i w sierpniu 2017 uplasował się na tej samej pozycji. Ten model zanotował bardzo niewielki wzrost sprzedaży, jednak wynik 1 123 egzemplarzy pozwolił utrzymać sporą przewagę nad Nissanem Qashqai'em.

Astrę podobnie często wybierają klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Samochód w obu rankingach zajmuje odpowiednio 2. (439 sztuk) i 8. miejsce (684 sztuk - spadek o 4 pozycje).

Skoda Octavia 2017 Skoda Octavia 2017 fot. Skoda

Miejsce 2. Skoda Octavia

To że jeden z modeli Skody jest na drugiej pozycji nie powinno być żadnym zaskoczeniem. Tym razem znalazła się na nim jednak Octavia, którą rejestrowano we wrześniu 1 274 razy.

Miesiąc wcześniej Octavia była liderem w Polsce, jednak tego miana pozbawił jej spadek sprzedaży o 7,7 proc. Podobnie sytuacja wyglądała rok wcześniej, z tym że spadek r/r wynosi już 10 proc.

Tym razem firmy wybrały Octavię 997 razy, a osoby prywatne 277 razy.

Skoda Fabia najnowszej generacji Skoda Fabia najnowszej generacji fot. TuRbO_J from Adelaide, Australia / Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Miejsce 1. Skoda Fabia

Na miejscu 1. Skoda Fabia, która zamieniła się we wrześniu z Octavią miejscami. Wszystko dzięki sporemu wzrostowi liczby rejestracji (o 17,5 proc.) do 1 500 egzemplarzy.

Fabia jest liderem także w rankingu aut na użytek służbowy (1 064 sztuk) i zajmuje trzecie miejsce w zestawieniu samochodów prywatnych (436 sztuk).

Łącznie zarejestrowano we wrześniu 4 597 wszystkich samochodów czeskiej marki. Na drugim miejscu znalazł się Volkswagen (4 083), który razem ze Skodą należy do niemieckiego koncernu Volkswagen AG. Trzecia pozycja wśród marek należy z kolei do Toyoty (3 360).

Więcej o:
Komentarze (101)
Ranking najczęściej rejestrowanych samochodów według PZPM. Dwa modele Skody walczą tytuł lidera
Zaloguj się
 • oxnard_m

  Oceniono 57 razy 55

  10. Fiat Tipo
  9. Volkswagen Passat
  8. Ford Focus
  7. Toyota Yaris
  6. Volkswagen Golf
  5. Renault Clio
  4. Nissan Qashqai
  3. Opel Astra
  2. Skoda Octavia
  1. Skoda Fabia

 • pcat

  Oceniono 38 razy 24

  Zdumiewa mnie fenomen Skody, a raczej jego kierowców. Chciałem Wam przypomnieć, że służbowe 1.6 TDI to nie 3.0 TDI albo 530d, a z tyłu macie belkę skrętną zamiast wielowahaczowego. Bo jak się Was widzi na np. na autostradzie, to można mieć wątpliwości czy dobrze oceniacie możliwości auta (i często Wasze).

 • tilow3

  Oceniono 28 razy 10

  Podziwiam wszystkich tych - którzy słysząc od czeskich polityków, że wszystko co polskie jest "gó**em" i robią wszystko, by jak najbardziej ograniczać dostęp do czeskiego rynku - decydują się na zakup czegokolwiek co jest czeskie.

 • ochujek

  Oceniono 2 razy 2

  Kupujcie tylko polskie samochody, okręty i lokomotywy! Gumowce też tylko polskie.

 • ployd

  Oceniono 2 razy 2

  Dzięki Ludziom jak Oxnard warto jeszcze zaglądać...:)

 • krunghtep01

  Oceniono 1 raz 1

  Te podzialy na auta 'sluzbowe' i prywatne sa smieszna do bolu !! Konserwator nawierzchni plaskich jak kupi sobie Aigo czy Clio na jednoosobowa 'firme' to juz jest oczywiscie posiadaczem 'auta sluzbowego'.

 • ajg62

  Oceniono 1 raz 1

  Czesi zawsze byli od Polakow mądrzejsi jako naród. Wiedząc jakie są ograniczenie nie rzucali się z kawaleria na czołgi - jak to zwykle robili Polacy - najpierw bezmyślnie a potem tylko rocznice jak powstania warszawskiego.

 • kka69

  Oceniono 1 raz 1

  w Polsce dobrze sprzedaja się tanie badziewia.
  Dlatego ten ranking nie dziwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX