Największe firmy budowlane w Polsce. 1. Budimex

Największe firmy budowlane w Polsce. 1. Budimex

Budowa zachodniej obwodnicy Lublina, Budimex zbudował prawie 10 km odcinek. Oddano do użytku w grudniu 2016 r. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Budimex w ubiegłym roku miał 5,57 mld zł przychodów, o 8,5 proc. więcej w porównaniu z 2015 rokiem, co daje mu pierwsze miejsce w rankingu Deloitte. Jak wynika z raportu, wśród uwzględnionych w nim 15 firm, przychody Budimeksu wzrosły najmocniej w ujęciu wartościowym - o 438 mln zł. Firma znalazła się też na drugim miejscu listy pod względem wielkości zysku netto - zarobiła w ubiegłym roku na czysto prawie 789 mln zł. Ten rok zaczął się lepiej niż poprzedni, w pierwszym półroczu 2017 przychody Budimeksu wzrosły o 12 proc. rok do roku, osiągając 2,7 mld zł.

W tym i przyszłym roku planuje wzrost przychodów, ale widzi też zagrożenia, które mogą zaciążyć całej branży. Prezes Budimeksu, Dariusz Blocher, w ostatnich dniach kilka razy mówił o tym, że zaczyna się problem z pracownikami. Spółka planuje zwiększyć zatrudnienie o około tysiąc osób, połowę z nowo zatrudnionych mogą stanowić obcokrajowcy. Problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników w budowlance wpłynie też na zwiększenie kosztów realizacji kontraktów i obniży marże, rentowność spółki będzie spadać. Budimex przyznaje, że mógłby zdobyć więcej kontraktów, ale celowo się ogranicza.

Grupa Budimex to firma, która zajmuje się zarówno budownictwem infrastrukturalnym (np. drogi), jak i mieszkaniowym - ma w grupie spółkę deweloperską. Wśród ostatnich kontraktów jest między innymi umowa na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 od Skarżyska-Kamiennej do granicy województwa świętokrzyskiego z mazowieckim. Jako generalny wykonawca zbuduje też mieszkania w ramach projektu Camelia w Warszawie dla Bouygues Immobilier Polska. Niedawno ruszyła też budowa fabryki serwisowania silników lotniczych, którą w Środzie Śląskiej Budimex wykona dla Xeox, spółki zawiązanej przez GE Aviation i Lufthansa Technik.

Komentarze (55)
Budują drogi, mosty, mieszkania i stadiony. Oto największe firmy budowlane w Polsce
Zaloguj się
 • Oceniono 17 razy 17

  "Cudowne dziecko" budownictwa PBG, doprawdy!!! Dalej na Cyprze? A jak się mają pieniążki wyssane z wszystkich upadłych firm - podwykonawców którzy mieli nieszczęście pracować na Wasz zysk? A wystrychniętych na dudka inwestorów giełdowych? Upadłych spółek zależnych, Hydrobudowy i Energomontażu, żeby wymienić największe?

 • Oceniono 17 razy 15

  to jakaś farsa? Wszystkie te firmy notowane w Krajowym Rejestrze Dłużników ! wystarczy sprawdzić ! ile firm nie dostało od nich pieniędzy za roboty, jak długo są przeciągane odbiory żeby nie fakturować robót a potem obciążyć karami. Duzi mogą dużo ale to ci mali płacą potem słono za wszystko! Firma Mostostal-Ventures córka Mostostalu ilu ludzi pozbawiła środków do życia, ilu odeszło na zawał serca...................

 • Oceniono 14 razy 12

  Ilu podwykonawców nie dostało pieniędzy?
  Mostostal Ventures córka Mostostalu puściła ludzi w skarpetach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane