Chińczycy zbudowali największy radioteleskop świata. Będą podsłuchiwać obcych

Chiny postanowiły pomóc światu w szukaniu obcych. Właśnie skończyli budowę tarczy największego radioteleskopu świata. Po raz kolejny udowadniają, że nie zamierzają pozostawać w cieniu USA - ich radioteleskop jest prawie dwa razy większy i trzy razy wydajniejszy od dotychczasowego króla rankingu.
China Radio Telescope China Radio Telescope Fot: Liu Xu/Xinhua via AP

Chiny stawiają na własne technologie

W ostatnich latach Chiny stawiają na własne technologie. Już teraz w Chinach działa duża część najszybszych superkomputerów, to w chińskich miastach wyrosły najwyższe wieżowce świata, a kilka dni temu pierwszy chiński samolot pasażerski odbył swój dziewiczy lot. Tym razem w Państwie Środka wybudowano największy radioteleskop na świecie.

CHINA-SCIENCE/ CHINA-SCIENCE/ CHINA DAILY / REUTERS / REUTERS

Światowy rekord

Nowy chiński instrument astronomiczny - o nieco przydługiej nazwie - "Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope" (w skrócie FAST) znajduje się w prowincji Kuejczou, w południowych Chinach. Właśnie umieszczono ostatnią płytę budującą talerz o średnicy 500 metrów. Ma być trzy razy wydajniejszy niż poprzedni rekordzista o średnicy 305 metrów znajdujący się w obserwatorium Arecibo w Portoryko. FAST kosztował 185 milionów dolarów, a jego budowa trwała 5 lat.

Jeden z paneli odbijających FAST Jeden z paneli odbijających FAST Fot: roczny raport FAST - http://fast.bao.ac.cn/en

Prawie 4,5 tyś. paneli

Umieszczony jest w naturalnej dolinie krasowej. Do budowy teleskopu użyto 4450 paneli odbijających o łącznej wadze ok. 11 tys. ton. Każdy z nich ma kształt trójkąta równobocznego o długości boku 11 metrów. Razem tworzą ogromny talerz, który pozwoli m. in. na odnajdywanie pulsarów (rodzaj gwiazdy neutronowej) wiele lat świetlnych od Ziemi. Każdy z paneli może poruszać się dzięki specjalnym silnikom po to, aby zmieniać kąt obserwacji o 40 stopni w wybranym kierunku nieba.

China Radio Telescope China Radio Telescope Fot: Liu Xu/Xinhua via AP

Poszukiwania obcych cywilizacji

Tradycyjne teleskopy optyczne są mocno uzależnione od warunków atmosferycznych. Przeszkadzają im także ruchy atmosfery ziemskiej nawet w bezchmurne dni. Radioteleskopy są odporne na niesprzyjające warunki, a dodatkowo, dzięki ogromnym czaszom odbijającym potrafią odebrać sygnały radiowe z dalszych części wszechświata. Poza obserwowaniem kosmosu chińscy naukowcy chcą odbierać sygnały od potencjalnych obcych cywilizacji.

Obserwatorium Arecibo Obserwatorium Arecibo Fot: H. Schweiker/WIYN and NOAO/AURA/NSF / Quazgaa / Wikimedia Commons

Poprzedni rekordzista

Największy do tej pory radioteleskop na świecie powstał w obserwatorium Arecibo w 1963 roku. Ma 305 metrów średnicy i znajduje się w północnej części Portoryko. Podobnie jak w przypadku chińskiego FAST, Arecibo wybudowany został w leju krasowym. Składa się z 38 778 prostokątnych paneli o wymiarach 1 m na 2 m. Ten - od teraz drugi największy - radioteleskop na świecie pozwolił dokonać bardzo wielu odkryć. Za jego pomocą policzono na przykład prawidłową długość roku na Merkurym. Co ciekawe ten słynny przyrząd z obserwatorium Arecibo wystąpił w kilku filmach. Niewątpliwie najbardziej znany to GoldenEye z Jamesem Bondem (1995 r.).

Radioteleskop Green Bank Radioteleskop Green Bank Fot: NRAO/AUI / Wikimedia Commons

Największy w pełni ruchomy radioteleskop - Green Bank

Znajdujący się w Wirginii Zachodniej w USA radioteleskop jest największym ruchomym przyrządem tego typu na świecie. Jego konstrukcja jest sterowana tak, aby ustawić go na dowolny punkt na niebie. Ma on talerz o wymiarach 100 na 110 m. Budowę rozpoczęto w 1991 roku po 3 latach od zawalenia się poprzedniej konstrukcji (o średnicy 90 m). Teleskop ukończono dopiero po 11 latach.

Radioteleskop Effelsberg Radioteleskop Effelsberg Fot: Dr.G.Schmitz / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Największy w Europie - Radioteleskop Effelsberg

Znajduje się niedaleko Effelsberg w zachodnich Niemczech. Otwarto go oficjalnie 1971 roku po trzech latach budowy. Jego czaszę zbudowano z ponad 2300 paneli, które razem tworzą okrąg o średnicy 100 metrów, co daje mu pierwsze miejsce w Europie. Teleskop jest w pełni obracalny i waży 3200 ton.

32-metrowy radioteleskop w Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach 32-metrowy radioteleskop w Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach Fot: Roman Feiler / Wikimedia Commons

Największy w Polsce - obserwatorium w Piwnicach

Największy radioteleskop w Polsce i Europie Środkowej. Jest jednym z dwóch teleskopów radiowych w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znajdującym się w Piwnicach pod Toruniem. Mniejszy z nich ma talerz o średnicy 15 metrów, a większy jest konstrukcją 32-metrową. Obserwatorium powstało w 1947 roku. Początkowo znajdowały się tam jedynie niewielkie teleskopy optyczne. 1979 roku wybudowano mniejszy z dwóch radioteleskopów, większy ukończono 15 lat później w 1994 roku.

Więcej o:
Komentarze (51)
Chińczycy zbudowali największy radioteleskop świata. Będą podsłuchiwać obcych
Zaloguj się
 • michau1122

  Oceniono 16 razy 16

  Sprowadzanie roli radioteleskopów jedynie do "poszukiwania obcych" to tak jakbyśmy powiedzieli, że samolot służy do kołowania po ziemi, bo w sumie może to robić. Radioastronomia zajmuje się całym mnóstwem innych rzeczy, obserwując spektrum fal radiowych wysyłanych przez różne obiekty w przestrzeni kosmicznej. I stwierdziłbym, że są to dla nauki rzeczy ważniejsze. Dzięki niej odkryliśmy kwazary, pulsary czy też mikrofalowe promieniowanie tła, jedno z najistotniejszych odkryć astronomii w XX wieku, potwierdzające nasze przypuszczenia dotyczące początków Wszechświata.

 • wiceherszt

  Oceniono 11 razy 9

  A co takiego przeskrobał ten teleskop w Arecibo, że stał się "osławiony"?

 • rggg

  Oceniono 3 razy 3

  My mamy za to największy posąg Chrystusa!

 • set456

  Oceniono 3 razy 3

  Za to my w Polsze mamy religię w szkołach i świra Antoniego...

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 4 razy 2

  "Prawie 4,5 tyś. paneli"
  Co to jest tyś.?

 • ltte

  Oceniono 8 razy 2

  Ale odlot, jeszcze większy niż u Antoniego ;-)

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 1 raz 1

  gratulacje - co do róznicy miedzy teleskopem optycznym a radioteleskopem, to nie chodzi wcale o drgania atmosfery, bo te są już niwelowane przez odpowiednią technike, ale po prostu o to, że co innego widać w różnych pasmach widma - stąd sa rózne 'teleskopy', atkze te na orbicie, które wychwytuja takie fale, które do ziemi nie docierają

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 1 raz 1

  Zasadniczo to nie jest tak, że radioteleskopy są "odporne na niesprzyjające warunki". Można nimi obserwować w dzień (z pewnymi ograniczeniami) - to fakt. Powyżej ~3GHz chmury są już istotne - a dla pojedynczego teleskopu, nawet dużego, sensowną zdolność rozdzielczą da się uzyskać dopiero na częstotliwości kilku GHz.
  Natomiast fizycznie największym urządzeniem - pod kątem średnicy czaszy - była antena należąca do CUS TP SA Psary, która była nieco większa, niż Piwnice. Niestety, 0-range posłało ją na złom...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX