7 zabójczych substancji, które wdychasz wraz ze smogiem. Zagrożenie jest realne

Smog jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Brzydko wygląda i równie brzydko pachnie. Z czego się składa? Przede wszystkim z pyłów, ale to nie one są najgroźniejsze. Styren, benzopiren, dioksyny - oto niezwykle groźni zabójcy znajdujący się w smogu.
Pikieta antysmogowa Pikieta antysmogowa Fot. Władyslaw Czulak/Agencja Gazeta

Smog czyli groźny pył

Smog to przede wszystkim zawiesina groźnych pyłów. W pomiarze wydzielone są dwa: PM10 i PM2.5. Nazwy pochodzą od rozmiaru cząstki - odpowiednio 10 mikrometrów i 2,5 mikrometra.

Pierwszy z pyłów drażni górne drogi oddechowe, sprzyja ich infekcjom. Powoduje kaszel, drapanie w gardle.

Źródłem pyłu PM10 jest przede wszystkim ogrzewanie budynków - 90 proc. pyłu przedostaje się do atmosfery w ten sposób. Zanieczyszczenie wynikające z transportu to zaledwie 6 procent.

Należy też pamiętać o tym, że stężenie PM10 jest różne w poszczególnych częściach kraju.

Pył PM10 to mieszanina cząstek stałych oraz ciekłych składająca się z substancji organicznych i nieorganicznych. Zawiera metale ciężkie.

Dymiące kominy Dymiące kominy Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Zabójcze PM2,5

Drugi z pyłów, oznaczany w badaniach jako PM2,5, jest groźniejszy. Tworzące go ziarna przedzierają się bowiem przez górne drogi oddechowe i docierają aż do płuc. Mogą nawet przeniknąć do krwi i w ten sposób znacznie zaszkodzić naszemu organizmowi.

Pył PM2,5 sprzyja chorobom płuc. Jego wysokie stężenie może przyczyniać się do zawałów i zatorów u osób chorych na serce gdyż obciąża układ oddechowy i krwionośny.

Tylko połowa pyłu PM2,5 pochodzi z przemysłu.

Podczas palenia styropianu wydziela się styren Podczas palenia styropianu wydziela się styren Fot. YouTube/Gas Torch Channel

Styren - cuchnący efekt palenia śmieci

Pył to nie jedyny groźny składnik smogu. Równie groźne są węglowodory aromatyczne. W powietrzu jest ich całkiem sporo. Do najgroźniejszych zaliczamy styren. Uwalniany jest podczas palenia styropianu, co ma niestety często miejsce. Wiele osób ogrzewa swoje domy, paląc śmieci.

Styren podrażnia oczy, powoduje bóle głowy. W dużym stężeniu jest zabójczy. Wnika do organizmu nie tylko przez drogi oddechowe - przenika również skórę a także układ pokarmowy.

Styren jest substancją która zaliczana jest do silnie kancerogennych.

Benzopiren - z węgla i śmieci

Benzopiren to kolejny węglowodór aromatyczny obecny w smogu. Pochodzi m.in. ze spalin, główne źródło to jednak domowe piece, w których spalane są śmieci. Jest też wydzielany przy niepełnym spalaniu węgla. 76 proc. jego emisji w Polsce powstaje w wyniku indywidualnego ogrzewania budynków.

Polska jest europejskim rekordzistą w emisji benzopirenu. Badania potwierdzają 40-krotnie przekroczenie normy WHO. Niestety substancja ta należy do jednej z najbardziej rakotwórczych.

Benzopiren wydziela się również podczas palenia opon.

Palenie pianki poliuretanowej jest niebezpieczne. Wydziela się cyjanowodór Palenie pianki poliuretanowej jest niebezpieczne. Wydziela się cyjanowodór Fot. YouTube/Piotr Kozub

Cyjanowodór - gdy palisz meble i odzież

Obecność cyjanowodoru w smogu jest spowodowana przede wszystkim spalaniem elementów starych mebli. Pianka poliuretanowa wykorzystywana do produkcji mebli, a także ubrań i butów, podczas spalania wydziela ten zabójczy gaz w znacznych ilościach.

Cyjanowodór jest trucizną - był głównym składnikiem gazu stosowanego w niemieckich obozach zagłady.

Na pokład samolotu zabierzcie pustą plastikową butelkę i uzupełnijcie ją wodą z kranu (która jak wiemy, jest tak samo dobra, jak woda mineralna) po przejściu przez bramki. Zaoszczędzicie przynajmniej 5 euro. Na pokład samolotu zabierzcie pustą plastikową butelkę i uzupełnijcie ją wodą z kranu (która jak wiemy, jest tak samo dobra, jak woda mineralna) po przejściu przez bramki. Zaoszczędzicie przynajmniej 5 euro. Fot. Shutterstock

Dioksyny - zostaną w twoim ciele na lata

Niebezpieczny element smogu to dioksyny - substancje, które są emitowane podczas spalania plastikowych butelek, foliowych worków oraz zabawek. Dioksyny mogą "agregować się" zarówno w ciele człowieka jak i w środowisku. Są długowieczne, zalegają przez dekady. Dlatego ok. 90 procent dioksyn, które dostają się do naszego organizmu, przyjmujemy wraz z pożywieniem. Do pożywienia przedostają się jednak właśnie m.in. na skutek spalania w domowych piecach.

Dioksyny były stosowane jako broń chemiczna podczas wojny w Wietnamie. Podczas spalania śmieci wydzielają się również te najbardziej zabójcze, trujące dziesiątki razy bardziej niż cyjanki. Jedna z nich to tetrachlorodwubenzo-p dioksyna. (TCDD).

Palenie plastikiem jest niebezpieczne Palenie plastikiem jest niebezpieczne Fot. Kris Tine/YouTube

Chlorowodór - gdy palisz plastikiem

W smogu możemy też znaleźć zawieszone cząstki chlorowodoru. Wydziela się on podczas spalania polichlorku winylu (PCV). A ten materiał jest wszechobecny - produkuje się z niego butelki, wykładziny, odzież, torby, osłony przewodów.

Opary palącego się PCV są trujące, a w dużym stężeniu - zabójcze.

Podczas spalania odpadów zawierających polichlorki winylu do atmosfery przedostaje się też sporo metali ciężkich, gdyż są one stosowane podczas produkcji poszczególnych wyrobów.

Niebezpiecznych substancji w smogu jest więcej. Kolejną jest formaldehyd wydzielany podczas spalania starych mebli i płyt wiórowych. Inne niebezpieczne substancje to chlor, metale ciężkie takie jak ołów czy kadm, rtęć i jej opary.

Kontakt ze szkodliwymi substancjami obecnymi w smogu przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, sprzyja rozwojowi nowotworów i innych potencjalnie śmiertelnych chorób.

Więcej o:
Komentarze (61)
7 zabójczych substancji, które wdychasz wraz ze smogiem. Zagrożenie jest realne
Zaloguj się
 • Mariusz Monika

  Oceniono 22 razy 18

  samiście polacy sobie winni. Ktoś pozwala na wycinanie filtrów DPF w dizlach, ktoś dopuszcza do sprzedaży muł węglowy, ktoś od bardzo wielu lat zapomina o akcjach uświadamiających proekologicznych, o profilaktyce medycznej, wreszcie ktoś odrzuca wdrażanie nowoczesnych technologii cieplnych i decyduje o budowie nowych kopalni węgla, czy wyrzynaniu lasów.

  Po prostu i najkrócej: niepodległość dla Polaków znaczy smród ,bród , głupotę i samounicestwienie

  Żyjąc w jednym z najbardziej zasyfionych miast polskich dorobiłem się niedawno ostrej astmy.
  Miesięcznie wydalę na lekarstwa dużo a i tak większość refunduje mi państwo. Za szpital i badania też nie mam zamiaru płacić, niech Polska funduje. Zamierzam złożyć pozew przeciw państwu, odszkodowanie wydam w jakimś złym czystym kraju

 • awena508

  Oceniono 12 razy 8

  Trzeba skarżyć dobrą zmianę za ten teoretyczny problem Robią wszystko żeby było gorzej Postawili na węgiel, ograniczają ekologiczne źródła energii, wycinają lasy, niszczą organizacje proekologiczne. Wódz mówi ,że długo porządzą - kim? cmentarzami

 • p406_737u

  Oceniono 5 razy 5

  Oryginalną metodę walki ze smogiem wybrały Gliwice: przeniosły stację pomiarową poza centrum, tak naprawdę nie wiadomo, co ona mierzy. Znajduje się na ul. Mewy:
  www.google.pl/maps/place/Mewy,+Gliwice/@50.2854335,18.6860489,13.29z/data=!4m5!3m4!1s0x471130e798a78171:0x9946552f328f0c49!8m2!3d50.2783824!4d18.6539362?hl=pl
  To nie żart, dane można odczytać tu:
  powietrze.katowice.wios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/stacja/4/parametry/wszystkie
  Kiedyś stacja była w centrum, ale wykazywała notoryczne przekroczenia:
  www.google.pl/maps/place/Lutycka,+Gliwice/@50.2872962,18.6881161,13.5z/data=!4m5!3m4!1s0x471130fdcdaf581b:0x1894e192bac262d3!8m2!3d50.2895312!4d18.6715744?hl=pl
  Prawda, jakie to proste? Wszystko dzięki ynteligencji prezydęcia miasta.

 • aktyntasza

  Oceniono 4 razy 4

  Gdybyśmy dbali o ekologię to wchodzili byśmy w nowe technologie, samochody elektryczne, elektrownie atomowe a nie wydobycie węgla i sklepy internetowe z węglem które oferują nie ekologiczne paliwo.

 • bob2436

  Oceniono 3 razy 3

  O czym my tu mówimy. Mam sąsiada - profesora wyższej uczelni, dość znanego publicznie. Ja wiatr wieje od niego, w moim kierunku, strach otworzyć okno nawet na chwilę. Smród spalin jest tak potworny, że momentalnie łzawią oczy i zatyka w gardle. Skoro profesorowie (znani!) mają taką mentalność, to co mówić o przeciętnym Polaku - Wolaku, wyborcy PiS z 500+? W życiu tego nie zmienimy.

 • spokojswiety

  Oceniono 3 razy 3

  Smog w dużych miastach takich jak Poznań, Wrocław, Kraków czy Warszawa jest wynikiem nielegalnego zabudowania przez developerów/miliarderów wszystkich kanałów odprowadzających zanieczyszczone powietrze z miast. To oni wraz z urzędnikami, którzy wydali pozwolenia na budowę w tych miejscach są odpowiedzialni za tysiące ludzi, którzy umierają z tego powodu. Nikt z nich się tym nie przejmuje. Najważniejsze były tutaj pieniądze za które można w bandyckim systemie prawnym kupić praktycznie wszystko. To ci co te budynki wybudowali i wydali na to pozwolenia oraz wszelcy udziałowcy w tych przedsięwzięciach na przestrzeni czasu powinni je na własny koszt rozebrać i przywrócić stan to normalności. Jestem jednak pewien, że nikt i nigdy nie zostanie za to rozliczony.

 • vinogradoff

  Oceniono 2 razy 2

  Jednak najbardziej odczuwalny jest dym ze spalanych opon w piecach kaflowych w mieszkaniach. Mieszkalem naprzeciwko takiego domu gdzie jeden z mieszkancow tak ogrzewal mieszkanie choc mial pod oknem Mercedesa-Benca sprowadzonego z Niemiec to jednak oszczedzal i palil opnami i to zeby bylo smieszniej w miescie ponad 50 000,- w odleglosci 30 metrow od centralen ulicy i ok. 600 metrow od scislego historycznego centrum. Byl bezkarny gdyz jak chyba kazdy wie w Polsce czesto najbardziej banalnej sprawy nie daje sie zalatwic z powodu przerostu administracji, przesterowania prawnego, nieudolnosci Urzednikow i wielu instytucji oraz totalnje takiej Typisch POLNISCH niemoznosci. Wyprowadzilem sie nie wierzac, ze panstwo poradzi sobie z taka sparwa choc ma plany pouczac Europe i sztorcowac Rosje a nawet oskarzac o niepopelnione czyny i wzmacniac Flanke wschodnia.

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 2

  No i farty.

 • zoominer

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego policja nie każe mandatami palantów co stoją długo z włączonym silnikiem! To jest powolne mordowanie bliźnich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX