Tesla ma koszmarny tydzień. Śmiertelny wypadek, a teraz jeszcze rating. I głosy, że firmie grozi bankructwo

Tesla znów mocno traci na giełdzie. Ale tym razem spada nie tylko kurs akcji, ale także notowania obligacji firmy. Do wątpliwości w sprawie niedawnego wypadku modelu X dołączyła obniżka ratingu przez Moody's. Elon Musk stoi przed poważnym wyzwaniem.
Notowania Tesli, wykres tygodniowy Notowania Tesli, wykres tygodniowy źródło: stooq.pl

Kolejna sesja, kolejna głęboka przecena

Akcje Tesli na giełdzie w Nowym Jorku spadały w środę nawet o ponad 8 proc. Dzień wcześniej, we wtorek, Tesla zakończyła notowania spadkiem o 8,2 proc. Cały giełdowy marzec jest zresztą trudny dla spółki - w tym miesiącu zakończyła na minusie wszystkie sesje poza pięcioma. To z drugiej strony okazja dla tych, którzy grają na giełdzie na krótko, czyli przeciwko Tesli - zarabiają wtedy, kiedy cena akcji spada. Tylko we wtorek zarobili oni 749 milionów dolarów, w całym marcu jak do tej pory prawie 2 miliardy dolarów.

Tesla Motors Tesla Motors Fot. Jeff Chiu / AP Photo

Moody's tnie rating Tesli

Tracą nie tylko akcje, lecz także dług Tesli. Obligacje coraz mniej podobają się inwestorom. Spada ich cena, a rośnie rentowność - co znaczy, że Tesla będzie musiała płacić więcej za pożyczanie pieniędzy z rynku, jeśli będzie chciała znów to zrobić. A będzie chciała - bo nie ma wyjścia. Do końca roku spółka musi zebrać kilka miliardów dolarów.

Ostatnim czynnikiem spośród kilku kumulujących się od pewnego czasu negatywnych wydarzeń jest decyzja agencji Moody's. Obniżyła ona rating długu spółki, co jest wskazówką dla inwestorów, że stał się on mniej atrakcyjną inwestycją. Rating spadł do poziomu B3 z B2 i ma perspektywę negatywną. Jest już sześć pozycji w głąb tak zwanego poziomu śmieciowego - Moody's uważa po prostu, że Tesla jest mało wypłacalna. Zgodnie z definicją agencji rating B oznacza, że obligacje "są uważane za spekulacyjne i obarczone są wysokim ryzykiem kredytowym".


Moody's

Moody's uzasadnia swoją decyzję przede wszystkim znaczącym opóźnieniem w produkcji Modelu 3. Tesla w czwartym kwartale wyprodukowała tylko 2,425 samochodów Modelu 3. Do końca marca chciałaby osiągnąć tempo produkcji na poziomie 2,5 tysiąca tych aut tygodniowo, a do końca czerwca ma to być już 5 tysięcy aut. Wielu analityków ma obawy, czy uda się ten cel zrealizować. Najnowsze dane za pierwszy kwartał mamy poznać w przyszłym tygodniu.

Drugim z głównych powodów obniżenia ratingu jest obawa o problem z płynnością, między innymi z powodu zapadających obligacji, które będzie musiała spłacić - w listopadzie tego roku na 230 mln dolarów, a w marcu 2019 roku na 920 mln dolarów. Moody's podejrzewa, że Tesla będzie musiała przeprowadzić dużą podwyżkę kapitału, by spłacić ten dług.

Tesla po wypadku w Mountain View Tesla po wypadku w Mountain View AP / AP

Wątpliwości w sprawie śmiertelnego wypadku

Problemy finansowe to jedno, drugie to wizerunek i kwestia bezpieczeństwa samochodów elektrycznych firmy. Wczoraj akcjonariuszy Tesli przestraszyła między innymi informacja, że rusza federalne śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku z udziałem modelu X Tesli. Doszło do niego w miniony piątek w okolicy Mountain View w Kalifornii, samochód uderzył w betonową barierkę na autostradzie i stanął w płomieniach. Kierowca zmarł w szpitalu.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Tesla ma kolejny problem - śmiertelny wypadek z udziałem modelu X. Mocno traci na giełdzie

Nie wiadomo, czy w czasie wypadku włączony był półautomatyczny system autopilota. Tesla podała dziś na swoim blogu, że z powodu znacznego uszkodzenia samochodu nie była jak na razie w stanie odzyskać jego zapisu danych. Gdyby okazało się, że do tragicznego zdarzenia przyczynił się autopilot, byłby to spory cios dla firmy, która mocno inwestuje w technologię autonomicznych aut. Elon Musk obiecał kiedyś, że jego autonomiczny samochód przejedzie z Los Angeles do Nowego Jorku do końca 2017 roku, ale oczywiście nie udało się tej obietnicy zrealizować.

Kolejną wątpliwością związaną z wypadkiem jest kwestia pożaru i baterii. Tesla podkreśla dzisiejszym komunikacie, że baterie w jej samochodach są tak skonstruowane, że jeśli dojdzie do pożaru, to rozprzestrzenia się on na tyle wolno, że podróżujący mają więcej czasu na ucieczkę. W wypadku pod Mountain View tak właśnie miało się stać - Tesla podaje, że w momencie, gdy pożar stał się groźny, w samochodzie nie było już kierowcy (lokalne media donoszą, że wyciągnęli go ratownicy).

Firma podkreśla też, że ogromne zniszczenia samochodu to efekt między innymi tego, że osłonka bariery, która powinna zamortyzować uderzenia, została wcześniej częściowo zdemontowana albo zniszczona w poprzednim wypadku.

Elon Musk, prezes Tesla Motors Elon Musk, prezes Tesla Motors Fot. John Raoux / AP Photo

Czy Tesli grozi bankructwo?

Zaczynają pojawiać się już głosy, że Tesli grozi niewypłacalność. W jakiejś mierze takie ryzyko odzwierciedla rating Moody's. Kilka dni temu głośna stała się opinia zarządzającego jednym z niewielkich funduszy. John Thompson z Vilas Capital Management uważa, że Tesla jest na krawędzi bankructwa i grozi jej to w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy. Wśród powodów wymienia opóźnienia w produkcji Modelu 3, spadający popyt na Model S i Model X i "przerażający" stan finansów, który będzie wymagać dużego poniesienia kapitału.

- Szacujemy, że Tesla będzie potrzebować około 8 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 18 miesięcy, by sfinansować straty operacyjne, wydatki kapitałowe i zapadający dług - mówi John Thompson.

W obliczu wiszących nad spółką problemów niektórzy eksperci, a także akcjonariusze Tesli krytykują przyjęty niedawno plan gigantycznej nagrody dla prezesa. Elon Musk w ciągu dekady może dostać nawet 50 miliardów dolarów.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Elon Musk dostanie ogromną nagrodę jako szef Tesli. Ale najpierw musi się trochę postarać

Rozważania o tym, czy Tesla może zbankrutować, pojawiają się co jakiś czas. Prawdą jest, że Elon Musk prowadzi firmę w sposób wymagający stalowych nerwów, mocno inwestuje i rozwija nowe projekty, podczas gdy spółka nie generuje zysku. Tesla - od kiedy jest na giełdzie - nigdy nie miała zysku netto, a wyniki za ubiegły rok były najgorsze w historii. Jednak Elon Musk, znany z tego, że nie dowozi obietnic i przekracza budżety, wyciągał już swoje firmy kilka razy z poważnych kłopotów.

Czytaj więcej: Elon Musk przyznaje: Tesla i SpaceX niemal zbankrutowały. Dawałem im 10 proc. szansy na przetrwanie

+++

Więcej o:
Komentarze (64)
Tesla ma koszmarny tydzień. Śmiertelny wypadek, a teraz jeszcze rating. I głosy, że firmie grozi bankructwo. Elon Musk ma wyzwanie
Zaloguj się
 • andrzejg52

  Oceniono 10 razy 4

  Jak w komentarzach piszę, że Tesla to piramida finansowa, przy której Amber Gold to mały pikuś, to jestem minusowany.
  Może teraz Szanowni komentatorzy przejrzą na oczy ?
  We wtorek widzialem w DE tankujące tesle z N.
  Dystrybutory były poza terenem autohofu (firma paliwowa nie wpuści na swój teren konkurencji), przyjechałem stały 2 Tesle, własciciele mimo chłodu stali obok aut podłaczonych do wodopoju.
  Zrobilem kawę, zjadlem sniadanie, po czterdziestu pięciu minutach wyjeżdżam, jedna z Tesli nadal się tankowała.
  Auto na prąd może ma sens, ale do jazdy po powiecie, a nie na trasę.

 • bzykk

  Oceniono 3 razy 3

  W JEDNEJ Tesli jest 400 kg BATERII! - CZYSTA EKOLOGIA! Szczególnie gdy utylizacja BARBARZYŃSKO droga i pewnie pójdzie do morza.
  W Polsce emisja CO2 wydzielona na kW energii POBRANEJ W GNIAZDKU(trzeba doliczyć straty) jest tylko o ok 15% niższa niż przy spalaniu paliwa płynnego potrzebnej do przejechania 1 km!!!!!!
  Że o cenie takiej Tesli nie wspomnę!
  To taki sam PIC NA WODĘ jak telewizory 3D!

 • e50504

  Oceniono 13 razy 3

  Czyli że już nie "ekscentryczny miliarder, wizjoner, wynalazca" i "zbawca ludzkości" (za pieniądze oczywiście)?

  Kto by się spodziewał....

 • japka_putina

  Oceniono 6 razy 2

  Jeśli wyniki finansowe, które zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu będą znowu rekordowo złe, do tego dojdzie już pewny spadek dostaw modeli S i X oraz kolejne bardzo prawdopodobne mocne opóźnienie harmonogramu rozkręcania produkcji modelu 3, to wyznawcy mogą zacząć nerwowe wycofywanie rezerwacji na model 3, co może wysuszyć firmowy sejf na tyle dokładnie, że firma nie będzie w stanie kontynuować działalności już pod koniec 2 kwartału. Ale pamiętajmy, że Elon umie wyciągać niesamowite króliki z kapelusza. Bez niego Tesla poszłaby na dno już kilka razy.

 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  Tesla już dawno zbankrutowała, tylko Musk udaje, że o tym nie wie.

 • bzychnur

  Oceniono 1 raz 1

  Matołusz chce isc w jego sslady. Planuje zeby w Polsce produkowano za 7 lat milion aut elektrycznych rocznie... TTesla od 8 lat przynosi straty dzialajac na rynku znacznie bogatszym od naszego, dysponujac srodkami znacznie wiekszymi od naszych, zatrudniajac znacznie lepszych specjalistow....
  I co miesiac przynosi straty...

 • 20portal

  Oceniono 1 raz 1

  Nie tylko grozi, ale Tesla NA PEWNO zbankrutuje (piszę o tym już od ponad roku w tym miejscu). Tylko Munk zostanie ze swoimi ( pobranymi za pośrednictwem giełdy) miliardami dolarów. W sprzedawaniu kitu jest lepszy niż Amber Gold i sam właściciel Facebooka.
  Największy przekręt na świecie od lat?
  Warto opisać największe.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 1 raz 1

  czy tesli grozi bankructwo?
  otóż pytanie jest inne - czy PR-em, marketingiem, zaklinaniem rzeczywistości w malowniczy sposób na konferencjach, zapowiedziami i przedstawianiem kolejnych planów pan tusk... o przepraszam ... musk będzie w stanie zaczarować inwestorów i czy uda mu się otrzymać kolejną dotację?
  czy znowu wystrzeli w kosmos rakietę ze swoją teslą na pokładzie i czy człony jego rakiety znowu wylądują (czego niestety po raz kolejny nie będą w stanie zarejestrować żadne kamery - jak dotychczas - bo ulegną awarii dokładnie w momencie przyziemienia?).
  czy tym razem pana tuska.. przepraszm ponownie.. muska ktoś wystrzeli w kosmos, ale tak by mieć pewność, że nie wyląduje...

 • facet4x

  Oceniono 3 razy 1

  Mam nadzieję, że się pozbierają. Inaczej wrócimy do świata ekonomicznych niemieckich diesli ekologicznych . Brr

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX