Bitcoin poniżej 7000 dol., w tydzień aż 30 proc. w dół. To może być definitywny koniec 'ekscytacji' nową formą lokaty kapitału

W czwartek po południu notowania bitcoina osiągnęły poziom 6915,55 - najniższy od 6 lutego. Oznacza to spadek o prawie 29 proc. w ciągu tygodnia, i o 60 proc. w tym roku - wynika z danych CoinDesk.
Kurs bitcoina - 1 rok Kurs bitcoina - 1 rok Investing.com

Kolejna bardzo mocna przecena bitcoina

Jeszcze na rozpoczęciu wczorajszej sesji bitcoin wyceniany był na około 8000 dolarów. W ciągu doby zanotował więc zjazd o blisko 15 proc.

Kurs najpopularniejszej kryptowaluty poniżej 7 tys. dolarów oznacza, że w stosunku do ostatniego marcowego szczytu spadł on aż o 42 procent. 60 procent wyniosła jego przecena wobec najwyższego poziomu w tym roku, 7 stycznia wyceniano go na ponad 17 100 dol.

Reklama bitcoina Reklama bitcoina Fot. Shizuo Kambayashi / AP Photo

Do dołka jeszcze trochę brakuje

Warto jednak przypomnieć, że dołek notowań BTC miał miejsce 6 lutego. Wtedy płacono za niego jedynie 5947 dol.

W piątek kurs bitcoina kształtuje się nieco powyżej 7000 dolarów. Tuż przed 13 wyceniany był na 7053 dol. Oznacza to 6,5-proc. stratę w ciągu 24 godzin.

Pierwsza taka transakcja na świecie. Za nieruchomość można zapłacić jedynie za pomocą kryptowaluty - Bitcoin Pierwsza taka transakcja na świecie. Za nieruchomość można zapłacić jedynie za pomocą kryptowaluty - Bitcoin Papertree / wikia commons, domena publiczna, CC BY-SA 3.0

Tracą wszystkie kryptowaluty

Spadki notowań bitcoina nie są wyjątkiem wśród kryptowalut. Dane Coin Market Cap pokazują, że kapitalizacja rynkowa wszystkich walut cyfrowych jest w tym momencie o 70 procent niższa od szczytu ustanowionego na początku stycznia na poziomie powyżej 830 mld dol. Dziś jest to 268 mld dol.

Z pewnością jakiś wpływ na wycenę miały wypowiedzi znanych ekonomistów czy inwestorów, którzy delikatnie ujmując, nie są zbyt optymistycznie nastawieni do tej formy lokaty kapitału. 

Przykładowo, na początku lutego Nouriel Roubini jeden z najbardziej znanych ekonomistów na świecie powiedział, że cena bitcoina spadnie do zera. Straci na tym wielu drobnych inwestorów, a grube ryby i oszuści wycofają się z kryptowaluty wcześniej i jeszcze na tym zarobią.

Bitcoin Bitcoin Fot. Zach Copley/Flicrk

Ogromne zyski już były?

- W ostatnich 10 latach inwestorzy osiągnęli ogromne zyski niemal na każdym rodzaju inwestycji. Kryptowaluty stanowiły kulminację ekscytacji i entuzjazmu wobec nowych technologii - podkreśla Benjamin Roberts, współzałożyciel i dyrektor generalny Citizen Hex.

Po gwałtownych wzrostach w 2017 roku, wirtualne waluty rozpoczęły nowy rok od spadków z powodu niekorzystnych zmian przepisów. W ciągu ostatnich kilku miesięcy południowokoreańskie, japońskie i amerykańskie władze zwiększyły kontrolę nad transakcjami kryptowalutami.

Także w Polsce za cywilizowanie handlu bitcoinem wzięła się Komisja Nadzoru Finansowego.

Więcej o:
Komentarze (185)
Bitcoin spadł poniżej 7000 dol., w ciągu tygodnia w dół o 30 proc.
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 24 razy 22

  Dobrze, może wreszcie "górnicy" przestaną drenować rynek kart graficznych i ceny nieco spadną.

 • jego_eminencja

  Oceniono 20 razy 12

  po prostu nie ma wiecej kupujacych, ci co kupili wczesniej za 10.000 czy 15.000 i 20.000 dolarów licza na cud, bitcoin musi jeszcze spasc do poziomu 4000 dolarów a moze nawet i 2000 dolarów i wtedy znowu zacznie sie pompowanie kursu, moze i nawet do 10.000 dolarów, chociaz w to watpie, raczej nalezy spodziewac sie hustawki cenowej pomiedzy 1000 a 7000 dolarów, grube wieloryby beda zrabiac krocie na panice na rynku a potem znowu bedzie pompa i znowu spuszczenie wody w klozecie :-) Przewiduje ze cena bitcoina w grudniu bedzie na poziomie 1000 dolarów i ta stagnacja potrwa dluzszy czas

 • lupus.y

  Oceniono 17 razy 9

  Urocze... Jeśli spadki były takie oczywiste, ogromny zarobek leżał w zasiegu ręki, prawda? Przecież wystarczyło zająć "krótką pozycję" z odpowiednim lewarem (o co dziś bardzo łatwo) i majątek w dłoni... Zabawnym jest, z jaką powagą ludziska wygłaszają nabzdyczone opinie, nie zdając sobie sprawy z tego, że gdyby ogłoszono je odpowiednio wcześnie, miałyby przecież gigantyczną wartość. Najprawdopodobniej jednak mądrości te wygłaszają osoby, które nigdy w życiu nie próbowały inwestować/spekulować, nie mają pojęcia o tym, że zarabiać można przecież i na wzrostach i na spadkach i to w dodatku za nie swoje pieniądze. Oczywiście, ryzyko ogromne, no ale przecież ruchy cen były rzekomo "oczywiste" , nieprawdaż? :)))

 • saint_adalbert

  Oceniono 9 razy 7

  Przyszedł czas na wydojenie durniów. XDD

 • dvla

  Oceniono 11 razy 5

  Kto inwestuje w wirtualne waluty nie kontrolowane przez żadne instytucje?

  Chyba tylko przestępcy na tym korzystają ukrywania przepływów.

  A nie inwestycje. To jeszcze gorsze od Forexa czyli poniżej dna

 • stach_79

  Oceniono 11 razy 5

  Bitcoin ustabilizuje sie teraz na poziomie 100-200 doalrów za sztuke. Naiwni co wierzyli ze zarobia.

 • pomruk

  Oceniono 4 razy 4

  To załamanie kursu różni się od wielu poprzednich jedynie tym, że jest bardzo nagłaśniane w "popularnej" prasie i portalach, można o nim przeczytać nawet w "Pudelku". W rzeczywistości zmienność kursu bitcoina zawsze była olbrzymia: dla przykładu w kwietniu 2013 roku kurs spadł w ciągu zaledwie 3 dni o 83%, z 259 na 45 USD/BTC. Największym zaś spadkiem był zapoczątkowany w listopadzie 2013: tu spadek był bardzo długotrwały (411 dni) i wynosił 87%. Ogólnie w okresie 2012-2017 mielismy co najmniej 13 dramatycznych spadków. To informacje dla tych, którzy widzą tu coś wyjątkowego.

 • sir.fred

  Oceniono 6 razy 4

  Bitcoin jest jak Duda - przypadek kariery czegoś absolutnie zbędnego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX