Tanio już było? Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas: Ceny mieszkań pójdą w górę!

W 2018 roku możliwe są kilkuprocentowe wzrosty cen mieszkań, szczególnie tych z inwestycji dopiero co wprowadzanych do sprzedaży - uważają bankowi eksperci. Rynkowi mieszkaniowemu nie grozi jednak przegrzanie.
Budowa apartamentowca. Budowa apartamentowca. PRZEMEK WIERZCHOWSKI

60 proc. mieszkań kupowanych za gotówkę

2017 rok był rekordowy jeżeli chodzi o liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. Wysoki był również popyt - sprzedano 72,7 tys. nowych mieszkań, z czego około 60 proc. za gotówkę. Zdaniem analityków BGŻ BNP Paribas szczególnie popularne były zakupy mieszkań pod wynajem. Kolejny rok wysokiej podaży mieszkań nie wpłynął jednak na liczbę pustostanów - na koniec 2017 roku, w ofercie mieszkań ukończonych, ale nie sprzedanych lokale z 2016 stanowiły zaledwie 3,7 procenta.

Targi Targi "Nowy DOM, Nowe MIESZKANIE" na Stadionie Wrocław KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

W 2018 roku popyt wciąż będzie duży

Popyt na mieszkania wciąż będzie duży, ale analitycy nie spodziewają się, by powtórzyły się rekordowe, dwucyfrowe dynamiki wzrostu popytu. W utrzymaniu sprzedaży powinny jednak pomóc niskie stopy procentowe (nawet jeżeli spełnią się oczekiwania wzrostu stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych), dobra kondycja rynku pracy i stabilna sytuacja gospodarcza.

W 2017 roku popyt był wzmacniany właśnie przez wymienione wyżej czynniki, a niskie stopy procentowe z jednej strony dawały tanie kredyty, a z drugiej sprawiały, że inwestycja w mieszkanie pod wynajem była zdecydowanie bardziej atrakcyjna od lokaty bankowej.

Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym popyt jest fakt, że w Polsce może brakować nawet do 2 milionów mieszkań. Polacy nadal mieszkają w przeludnionych lokalach i, w zależności od możliwości finansowych, chętnie szukają możliwości kupna czy wynajmu lokalu.

BGŻ BNP Paribas
BGŻ BNP Paribas

Mateusz Morawiecki podczas symbolicznego rozpoczęcia inwestycji w ramach programu 'Mieszkanie Plus' Mateusz Morawiecki podczas symbolicznego rozpoczęcia inwestycji w ramach programu 'Mieszkanie Plus' JAN RUSEK

Mieszkanie+ bez wpływu na rynek?

Rządowe programy nie powinny znacząco wpłynąć na relacje popytu i podaży na rynku nieruchomości. Pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie+ budowane będą poza dużymi miastami, więc siłą rzeczy nie wpłyną bardzo na cały rynek. Dodatkowo nadal niewiadomą jest relacja cen lokali z programu do cen mieszkań deweloperskich, więc nie wiadomo czy będą one tak atrakcyjne, jak zapowiadały prezentacje przedstawicieli rządu gdy anonsowano pomysł programu Mieszkanie+.

BGŻ BNP Paribas
BGŻ BNP Paribas

Roczna stopa zwrotu z najmu Roczna stopa zwrotu z najmu BGŻ BNP Paribas

Polacy nadal kupują na wynajem

Analitycy BGŻ BNP Paribas przewidują, że wśród nabywców nowych mieszkań nadal będzie duży udział osób kupujących za gotówkę w celach inwestycyjnych (czyli na wynajem). Będzie on sięgał nadal 55-60 procent wszystkich kupowanych mieszkań. Może też rosnąć liczba osób, które kiedyś wzięły kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim, a teraz spłacają go i mogą szukać nowego, większego mieszkania.

Popytu na mieszkania nie powinno również wyhamować spodziewane na II połowę 2018 roku podwyższenie stopy referencyjnej NBP o 50 punktów bazowych. Jednak gdyby nastąpiły dalsze wzrosty może to zmniejszyć popyt zarówno ze strony osób kupujących na kredyt, jak i ze strony osób kupujących za gotówkę - wzrost stóp procentowych przekłada się bowiem na wzrost atrakcyjności lokat bankowych zmniejszając relatywnie atrakcyjność inwestycji w nieruchomości.

Szczególnie, że ta atrakcyjność inwestycji raczej nie będzie już rosła w takim tempie jak w ostatnich dwóch  latach. Stopa zwrotu netto utrzymywać się będzie w okolicach 6-7 procent (w dużych miastach 5,5 proc.). W obecnej chwili jest to znacząco lepsza stopa zwrotu niż z trzymania pieniędzy na lokacie, jednak w sytuacji wzrostu oprocentowania lokat decyzje inwestorów mogą się zmienić. Zaletą lokaty jest chociażby fakt, że nie ryzykuje się koniecznością tracenia czasu na windykowanie czynszu od nierzetelnego najemcy.

Więcej o:
Komentarze (89)
"Ceny mieszkań pójdą w górę!" - tak twierdzą analitycy Banku BGŻ BNP Paribas
Zaloguj się
 • zdzis2014

  Oceniono 29 razy 21

  Kolejny odcinek serialu "Taniej już nie będzie, kto nie kupi przegra życie. Czyli ostatni etap przed kryzysem na rynku nieruchomości."

 • doktorfreeman

  Oceniono 4 razy 4

  Jak "bankowi eksperci" tak mówią, tzn. ze mamy szczyt w mieszkaniówce. To banki "bankowych ekspertów" nachapali się na programie "Bankster i developer na swoim" . Idziemy drogą "hiszpańską" .

 • snail75

  Oceniono 3 razy 3

  Ja pozostanę wierny zasadzie "posłuchaj co mówią analitycy i zrób na odwrót". Póki co się sprawdza :-)

 • lepiregenre

  Oceniono 3 razy 3

  Mieszkania w Polsce i tak już są za drogie w porównaniu z cenami na Zachodzie. No chyba, że euro będzie kosztowało w Polsce 6 zł. To wtedy młodzi rzeczywiście będą brali kredyty na takie mieszkania lane głównie z betonu. Ale prawda jest taka, że deweloperom marzy się kolejne eldorado. Nic z tego. Młodzi i tak stąd wyjadą.

 • lig23

  Oceniono 3 razy 3

  Byłem przekonany ża autorem "artykułu" jest Marek "kupujcie bo taniej nie będzie" Wielgo.

 • lukamipisze

  Oceniono 2 razy 2

  Już myślałem że Marek Wielgo powrócił... a to tylko Andrzej Mandel :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX