Bruksela nie zablokowała podatku od galerii handlowych, więc Ministerstwo Finansów chce go... rozszerzyć na wszystkie drogie nieruchomości

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w podatku od galerii i centrów handlowych oraz biurowców. Szykuje się przykra niespodzianka: podatek obejmie znacznie więcej nieruchomości niż do tej pory, także mieszkalne. Ministerstwo Finansów twierdzi, że to uzgodnione z KE.
Otwarcie Gemini Park Tychy. To pierwsza duża galeria handlowa w Tychach Otwarcie Gemini Park Tychy. To pierwsza duża galeria handlowa w Tychach DAWID CHALIMONIUK

Fiskus sięga po dodatkowe pieniądze od galerii handlowych

Od początku tego roku obowiązuje w Polsce podatek, który fiskus nazywa podatkiem minimalnym.

Objął centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, placówki handlowo-usługowe, a do tego budynki biurowe. Ich właściciele mają oddawać fiskusowi co miesiąc 0,042 proc. wartości początkowej swojego obiektu, jeśli była ona wyższa niż 10 mln zł.

W uzasadnieniu do projektu resort tłumaczył, że w wielu przypadkach właściciele galerii i biurowców nie wykazują dochodów do opodatkowania z oddania swoich obiektów do odpłatnego użytkowania, lub wykazują dochody w kwocie nieadekwatnej do skali i rodzaju prowadzonej działalności. Nowy podatek miał w zamyśle rządu rozwiązać ten problem. Resort finansów tłumaczył, że będzie on stanowił coś na kształt podatku minimalnego, który będą płacić ci właściciele galerii i centrów handlowych oraz biurowców, którzy nie płacą podatku dochodowego.

- Generalnie podatek obejmie jedynie dużych podatników prowadzących działalność o znacznej skali. Podatku nie będą płacić ci podatnicy, którzy posiadają wskazane środki trwałe, których wartość początkowa nie przekracza 10 mln zł - przekonywał w uzasadnieniu do projektu.

Często duże i drogie centra i galerie handlowe oraz biurowce należą do zagranicznych właścicieli. Tym chętniej rząd uderzył więc w nich nowym podatkiem.

Zakupy w galerii handlowej Zakupy w galerii handlowej Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Komisja Europejska kręci nosem na nasz podatek minimalny

W lutym postępowanie dochodzeniowe w sprawie wprowadzonego w Polsce podatku od galerii i centrów handlowych oraz biurowców wszczęła Komisja Europejska. Uznała, że skoro podatek obejmuje tylko część galerii czy biurowców, to może to oznaczać faworyzowanie niektórych.

Wielu przedsiębiorców miało nadzieję, że podatek od galerii podzieli los podatku handlowego. Ten KE nakazała zawiesić i fiskus nie może go pobierać. Ale z podatkiem od galerii jest inaczej. Komisja nie nakazała nam zawieszenia tego podatku, zażądała natomiast wyjaśnień, bo chciała ustalić, czy na pewno jest on zgody z unijnymi zasadami.

Teresa Czerwińska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister finansów Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Resort finansów zapowiada zmiany

Teraz Ministerstwo Finansów jest już po rozmowach z KE. I zapowiada zmiany w przepisach. Jak twierdzi, uzgodnione z Komisją.

- Zaproponowane rozwiązania mają na celu uszczelnienie przepisów, co w konsekwencji doprowadzi do skuteczniejszej eliminacji agresywnej optymalizacji podatkowej, przy jednoczesnym zachowaniu zasad równej konkurencji i zgodnie z regułami udzielania pomocy publicznej - zapowiada resort finansów.

Osiedle Osiedle TOMASZ PIETRZYK

Zamiast zawieszenia, więcej podatku

Część zmian może się podobać właścicielom nieruchomości. Z pewnością jednak nie wszystkie.

Najgorsza jest zapowiedź objęcia "minimalnym podatkiem dochodowym wszystkich budynków z jednoczesnym wprowadzeniem wyłączenia dla budynków mieszkalnych oddanych do używania w ramach programów rządowych i samorządowych dotyczących budownictwa społecznego (w zakresie dopuszczalnym przepisami o pomocy publicznej)".

Trudno znaleźć tu elementy uszczelnienia przepisów, o którym mówi Ministerstwo Finansów. Owszem, można to uznać za odpowiedź na zarzut KE, który dotyczy nierównego traktowania przedsiębiorców. Teraz podatek ma być bardziej powszechny. Nadal jednak wyłączone będą spod niego nieruchomości wycenione na mniej niż 10 mln zł. No i te wybudowane w ramach programów rządowych. Z całą pewnością natomiast propozycję tę można uznać po prostu za próbę rozszerzenia podatku na kolejnych przedsiębiorców. Czyli na pogoń za dodatkowymi pieniędzmi dla budżetu państwa.

Właścicieli nieruchomości raczej nie ucieszy też to, że ustawowy próg 10 mln zł wartości budynku, ma  być stosowany niezależnie od liczby posiadanych budynków. - Jedna kwota wolna dla podatnika, a nie na każdy budynek - tłumaczy resort finansów.

Zbliża się termin na rozliczenie PIT Zbliża się termin na rozliczenie PIT Fot. Sebastian Rzepiel / AG

Budynek niewynajęty, nie ma podatku

Zmianą na plus będzie natomiast zapowiadane opodatkowanie podatkiem minimalnym tylko tych budynków (ich części), które są oddane do odpłatnego używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu itp.

- Budynki niewynajęte (lub ich części) nie będą podlegać opodatkowaniu. To rozwiązanie ma być również zastosowane do podatku minimalnego zapłaconego w 2018 r. - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Podatnik ma także zyskać możliwość wystąpienia do organu podatkowego z wnioskiem o zwrot nadpłaconego podatku minimalnego (ponad kwotę podatku CIT lub PIT). - Podatek minimalny zostanie zwrócony po potwierdzeniu przez organ podatkowy, że warunki transakcji z podmiotami powiązanymi odpowiadają warunkom rynkowym, a tym samym prawidłowości dokonanego rozliczenia w podatku dochodowym - obiecuje Ministerstwo Finansów.

Zmiana ta również ma być stosowana już w odniesieniu do podatku minimalnego zapłaconego w 2018 r.

Nie wiadomo, kiedy rząd przyjmie projekt ustawy z nowymi przepisami. Z pewnością nie będzie z tym jednak zwlekał. Czy jednak te zmiany zadowolą jednak Komisję Europejską?

Więcej o:
Komentarze (106)
Bruksela nie zablokowała podatku od galerii handlowych, więc Ministerstwo Finansów chce go rozszerzyć na wszystkie drogie nieruchomości
Zaloguj się
 • niknejm

  Oceniono 60 razy 52

  Nowy podatek... Jak to było? Że wystarczy nie kraść?
  A suweren niech się nie cieszy, bo sam ten podatek zapłaci. Jak? W cenach towarów i usług. Rośnie podatek płacony przez właścicieli obiektów handlowych, zatem rosną opłaty czynszu dla sklepów, zatem rośnie co dalej, hę?

 • sprawazlewa

  Oceniono 46 razy 42

  Będzie na nagrody dla ciężko pracujących "polityków" PiS i nowe pomniki Prezydenta Tysiąclecia! ( O "komisji prawdy smoleńskiej " nie wspomnę przez litość)

 • tinley

  Oceniono 24 razy 20

  no 10mln... Morawiecki sobie przecież własnych kamienic nie opodatkuje. To kuriozum... Człowiek idący do polityki nie może mieć akcji ani spekulować nimi, ale premier, ministrowie, posłowie, samorządowcy mogą mieć po 10 mieszkań w celach spekulacyjnych i jednocześnie sami moga decydować o wartosci rynkowej tysiecy budynków. Coś tu nie halo.... Nic dziwnego że stopy niskie trzymają, podatki preferencyjne skoro im osobiście zależy na tym aby nieruchomości były jak najdroższe. Ich własne rzecz jasna.

 • wagadudu

  Oceniono 6 razy 6

  Słusznie. Suweren powinien mieszkac i pracować w ziemnych norach, jak hobbici, a nie w jakichs wypasionych wiezowcach.

 • fctheduck

  Oceniono 5 razy 5

  Kasa na koryto plus potrzebna od zaraz. Czyli będą podwyzki, bo ten podatek zaplacimy wszyscy.

 • wudeer

  Oceniono 4 razy 4

  W przypadku lokali mieszkalnych to właśnie pustostany powinno się opodatkować. W wielu miastach brakuje mieszkań lub są zbyt drogie, podatek powinien być od pustych, niezamieszkanych mieszkań. Podobne regulacje wprowadziła Barcelona.

 • brak.slow

  Oceniono 6 razy 4

  Hahah sami na nich glosowaliscie! Teraz jeszcze tylko kataster i jesteśmy w domu. ....

 • czechy11

  Oceniono 4 razy 4

  Agresywna optymalizacje podatkowa stosuje PiSowska spółka Srebrna towarzysza Kaczynskiego

 • tag1

  Oceniono 4 razy 4

  Ta nachalna opcja zwana "dobra zmianą" kłamie na każdy temat, teraz z tym podatkiem niby uzgodnionym a tak naprawdę to te barany nieznający jerzyków obcych nie wiedzą co Bruksela do nich mówi no i zaczyna brakować kasy na przekupstwa polityczne i premie dla klienteli kartoflarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX