Pierwsze 'Mieszkania Plus' za moment zostaną oddane do użytku. Tylko 600 zł za trzy pokoje

24 kwietnia będzie doniosłym dniem dla władz Jarocina. Tego dnia do lokali powstałych w ramach programu 'Mieszkanie plus' wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Czynsz wyniesie połowę rynkowej stawki za najem.
Budowa mieszkań w Krakowie Budowa mieszkań w Krakowie łukasz Krajewski / Agencja Gazeta

Jarocin pierwszy zaczął i pierwszy skończył

Jarocin był pierwszym w Polsce samorządem, który już w grudniu 2016 roku rozpoczął prace budowlane w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". Inwestycja będzie oddawana do użytku etapami.

W pierwszej kolejności przekazanych zostanie 96 mieszkań w Siedleminie. Kolejne 120 mieszkań, powstających w ramach pierwszego etapu prac przy ul. Siedlemińskiej, w będzie gotowych połowie maja, a pod koniec czerwca - 42 mieszkania przy ul. Leszczyce. Z końcem grudnia zakończą się także prace w ramach drugiego etapu inwestycji przy ul. Siedlemińskiej, gdzie powstaje 108 mieszkań.

600 zł czynszu za 55 m/kw

W sumie w budowie jest 366 mieszkań czynszowych. Lokale o metrażach 36 m2 i 55 m2 zostaną wykończone "pod klucz".

Podłogi mają być pokryte panelami oraz płytkami, łazienka będzie w pełni wyposażona, aneks kuchenny ma posiadać kuchenkę gazową. W mieszkaniach znajdować się będzie również kocioł dwu funkcyjny i szafka ze zlewem.

Lokatorzy będą indywidualnie rozliczali się za prąd, wodę i gaz. Przy budynkach będzie ogólnodostępny parking.

Stawki czynszu wyniosą od 11 do 12 zł/m2.

Jarocin wita powracających emigrantów

Aby dostać mieszkanie w Jarocinie nie trzeba było być jego mieszkańcem. Warunek był inny. Kiedy już dostanie się lokal, trzeba się w Jarocinie zameldować i tu płacić podatki.

W grudniu, podczas uroczystego wręczania przydziału lokali pierwszym rodzinom burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki, powiedział podczas przemówienia: - Wracają do nas rodziny, które wiele lat przebywały poza naszym krajem, a chcą z powrotem osiedlić się w Jarocinie.

Jak czytamy na stronie Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, mieszkanie otrzymał m.in. Krzysztof Decowski, któremu lokal pozwoli na powrót z emigracji.

- Dajecie dobry przykład i mam nadzieję, że za waszym przykładem pójdą inne samorządy. Niech ten symboliczny przykład rodziny, powracającej z Wielkiej Brytanii do Jarocina, będzie powielany w całej Polsce - zaznaczył w trakcie uroczystości minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Pieniądze Pieniądze Fot. Shutterstock

Kryterium dochodowe? Minimum 3 tys. zł brutto na rodzinę

Mieszkania w pierwszej kolejności otrzymały rodziny z dziećmi w wieku do 15 lat (które nie miały tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego). Wśród kryteriów znalazło się także minimum dochodowe - 3 tys. zł brutto na rodzinę w przypadku mieszkania 55 m kw. oraz 2 tys. zł brutto dla chętnych na lokal 35 m kw.

Do kryterium dochodowego wliczało się również m.in. 500+ oraz alimenty.

Mateusz Morawiecki podczas symbolicznego rozpoczęcia inwestycji w ramach programu 'Mieszkanie Plus' Mateusz Morawiecki podczas symbolicznego rozpoczęcia inwestycji w ramach programu 'Mieszkanie Plus' JAN RUSEK

Rządowy program "Mieszkanie plus"

Mieszkanie Plus to program zakładający m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Inwestycje mieszkaniowe są realizowane na zasadach rynkowych na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A.

Więcej o:
Komentarze (94)
Mieszkanie plus: pierwsze lokale za moment oddane do użytku
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 42 razy 26

  Jakim trzeba być miernotą i nieudacznikiem, żeby wracać z Wielkiej Brytanii do Jarocina, bo ... władza rozdaje mieszkania za pół darmo? Niech teraz Jarocin szykuje pieniądze na "zasiłek+".

 • vegemot

  Oceniono 39 razy 19

  Program powinien sie nazywac NIERÓB+ i PATOLOGIA+, podobnie jak ich ochłapy 500zł. Po co wspierac mlodych, pracujacych, studiujacych?! Najlepiej dac nierobom ktorym nie chce sie pracowac, bo oni jako pierwsi zalapia sie na program i kryterium 2tys brutto bez problemu. MDM wspierało mlodych, ambitnych. Nawet jakby mi za darmo dali tam mieszkanie to bym tam nie zamieszkal wsrod patologii, kazde osiedle mogloby miec z automatu stawiany na srodku osrodek MOPS

 • antonikarcz

  Oceniono 19 razy 15

  11-12zł/m2 w Jarocinie połowa stawki za najem, chyba apartamentu z pełnym umeblowaniem?

 • radek_sziwa

  Oceniono 7 razy 7

  Mieszkania dla biedoty i życiowych nieudaczników. Za rok, dwa lata będa to slumsy z patologią i najgorsze dzielnice.

 • pisiekundlecaladobe

  Oceniono 9 razy 7

  600? I w czynszu nie ma wody, nie ma ogrzewania, nie ma pogrzania wody? Najemcom życzymy kolorowych snów.

 • ironic77

  Oceniono 6 razy 6

  wracajcie... ciekawe po co? Wydać zarobione pieniądze na czynsz i wegetować szukając pracę?

 • Gatts 1978

  Oceniono 6 razy 6

  Jeżeli kryterium dochodowe wynosi 3tys.złotych na rodzinę to już widzę jak te mieszkania będą wyglądać za dwa lata czasu.Przy takim dochodzie na mnie tylko jednego nie chciał bym zakładać rodziny więc wiadome,że osoby z takim podejściem do życia są bezmyślne, po prostu zero rozsądku.Dziwić się później, że ludzie uciekają z tego kraju jak najczęściej patologia najlepiej na tym wychodzi.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 6 razy 6

  Po co osiedlać ludzi w czworakach po wsiach, skazanych na bezrobocie lub bez szans na dobrą i stałą pracę?
  Po co odwracać kijem Wisłę, pchać ludzi do takich baraków wbrew postępującej metropolizacji?
  Po co to wszystko?
  Inkubatory wyborców PiS, bezwolnych, biednych pensjonariuszy 500+, Czworak+ i Nacjonalista+?

 • ivyblue

  Oceniono 5 razy 5

  Jakoś trąci mi to komunizmem, 500+ ,dla nierobów o przepraszam dzieciorobów, teraz mieszkania prawie za darmo, dla tych, którzy są niezaradni życiowo, ciekawe kiedy Polska zbankrutuje, bo dziura budżetowa coraz większa. Państwo przecież finansuje budowę tych socjalnych osiedli. Zamiast zachęcać ludzi do pracy, uczy się ich lenistwa. Im bardziej rozbudowany socjal i rozdawnictwo, tym naród leniwszy. Zamiast wspierać młodych, wyksztaľconych, by zostali w kraju a nie szukalingodnego życia na emigracji, państwo wspiera nierobów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX