Trzy państwowe banki dały PKP kredyt na 700 mln zł. Tylko 250 mln zł pójdzie z tego na inwestycje

Polskie Koleje Państwowe (PKP) zaciągnęły kredyt na 700 mln zł w konsorcjum trzech polskich bankach - Banku Gospodarstwa Krajowego, PKO BP oraz Pekao SA. 250 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje, reszta na spłatę innego zadłużenia.
Dworzec Warszawa Główna nie wygląda dziś najlepiej Dworzec Warszawa Główna nie wygląda dziś najlepiej AGATA GRZYBOWSKA

250 mln zł na dworce

Umowa kredytu na 700 mln zł została podpisana z trzema polskimi (w części lub w całości państwowymi) bankami - Bankiem Gospodarstwa Krajowego, PKO Bankiem Polskim oraz Pekao SA. Każda z instytucji wyłożyła po tyle samo pieniędzy do kredytu (czyli ok. 233 mln zł).

Polskie Koleje Państwowe w całości należą do Skarbu Państwa. Są przede wszystkim właścicielem dworców kolejowych. I to właśnie na duży projekt ich budowy i modernizacji - Program Inwestycji Dworcowych - ma zostać przeznaczone 250 mln zł z kredytu.

Program Inwestycji Dworcowych został zainaugurowany w październiku 2017 r. Zakłada modernizację i budowę prawie 200 dworców do 2023 r. Dla większości obiektów ruszyły już procesy inwestycyjne. Łączna wartość programu szacowana jest na ok. 1,5 mld zł. Poza środkami z kredytu, będzie on finansowany także z funduszy unijnych i budżetu państwa.


Ministerstwo Infrastruktury

banknot 500 zł banknot 500 zł źródło: Narodowy Bank Polski/ANDRZEJ BARABASZ

PKP pozbywa się drogiego kredytu walutowego

Większość pieniędzy z kredytu - 450 mln zł - zostanie przeznaczona natomiast na spłatę wcześniejszego zadłużenia. Innymi słowy, PKP dokonało refinansowania kredytu. Co więcej, PKP uwolni się także od ryzyka kursowego, gdyż poprzedni kredyt był zobowiązaniem walutowym. Nie znamy dokładnych parametrów nowego finansowania, ale spółka zapewnia, że jest on "o wiele bardziej korzystny niż dotychczasowy".

Wcześniej spółka informowała, że spłata zaległego zadłużenia jest konieczna, aby ruszyć z inwestycjami. Według informacji wiceprezesa PKP SA, w latach 2016-2017 spłacono ok. 1,2 mld zł długu.

Nowy kredyt ma zostać spłacony do końca 2022 roku.

Więcej o:
Komentarze (33)
PKO BP, Pekao i BGK udzieliły PKP kredytu na 700 mln zł
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 17 razy 17

  kasa zostanie przelana na konta setek spółek które funkcjonują pod szyldem PKP ----czyli rozpłynie się w powietrzu.

 • darek638

  Oceniono 10 razy 10

  Może 2 dni temu słuchałem jak gruby kacyk chwalił się, że
  w PKP pod jego kierownictwem jest idealnie.
  500 milionów nadwyżki i...jak tu czytam, pożyczają żeby
  spłacić dług. Taka to nadwyżka.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 10 razy 8

  "250 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje, reszta na spłatę innego zadłużenia."

  Trzeba oddać Tadkowi z Torunia za promocję w maryju...

 • mazuvian

  Oceniono 1 raz 1

  Brzmi sensownie. Inswestycje i restrukturyzacja zadłuzenia za jednym zamachem. Jeśli oprocentowanie jest znacznie niższe, niż na pożyczkach restrukturyzowanych, to jest to bardzo dobry pomysl. Ciekawe, co PiS zrobi ze swoją homofobią. Przeciwko Polsce toczą się sprawy, bo nie uznaje ona małżeństw osób tej samej płci.

 • Oceniono 1 raz 1

  750 mln na PKP, firmę zatrudniającą 100 tys ludziów i z majątkiem idącym w miliardy złotych. Trzy banki musiały się na to składać. Ale na propagandę, czyli na TVPiS Kurskiego, to miliardzik ( 1 000 000 000) zł znalazło się bez nikakich.

 • karolus2222

  Oceniono 1 raz 1

  A TAM PO SPÓŁKACH SAME POCIOTKI I MISIEWICZE PISOWSKIE ! JEDNYM SŁOWEM ŻNIWA !!!!!!!!!!!!!!!!

 • mariuszet

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba trzeba się zastanowić czy zmienić bank na nie państwowy. Modernizacja dworców jest potrzebna, ale kasy nie przyniwsie, a reszta to dlugi przejęte przez te banki. W sytuacji gdy dłużnikiem jest firma państwowa czyli budżet, bank jest w gorszej sytuacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX