Facebook będzie mieć płatną wersję? Analityk: Mógłby pobierać od 3 do 5 dolarów miesięcznie

Z analizy wynika, że właśnie taka cena za płatną wersję mogłaby być akceptowalna przez użytkowników. Eksperci sądzą także, że skutki niedawnych przesłuchań będą dla Facebooka 'marginalne'.
1 Mark Zuckerberg przed komisją amerykańskiego Kongresu Mark Zuckerberg przed komisją amerykańskiego Kongresu Źródło: Kadr z transmisji na żywo (YouTube)

Szef Facebooka mówi, analitycy interpretują

Aktualnie Facebook jest serwisem dostępnym bezpłatnie, a mówiąc dokładniej użytkownik płaci oglądając reklamy, treści sponsorowane itp. dopasowane do niego dzięki podaniu swoich danych serwisowi. Mark Zuckerberg od początku zapewniał, że Facebook był i będzie darmowy. Ale to nie oznacza, że nie może pojawić się płatna wersja serwisu. Spekulacje na ten temat są logiczną konkluzją tego, co twórca i szef FB powiedział podczas niedawnego przesłuchania w Senacie USA.

Ciężko jednak stwierdzić, jak miałby taki płatny Facebook wyglądać oraz ile miałby kosztować.

2 Czy Facebook uzależnia? Czy Facebook uzależnia? (Ilustracja: Marta Kondrusik)

3 do 5 dolarów miesięcznie

Analityk nowojorskiej firmy doradców inwestycyjnych Aegis Capital, Victor Anthony pokusił się jednak o określenie, jakie mogłyby być stawki pobierane przez Facebooka tak, by nie odstraszyć chętnych. Jako "zadowalający" poziom analityk uznał kwoty od 3 do 5 dolarów miesięcznie od użytkownika wersji płatnej. Aegis Capital sugeruje także, że zawartość płatnej wersji powinna zawierać treści podobne do tych, jakie ma Netflix, by przyciągnąć użytkowników i powinna być pozbawiona reklam.

3 Mark Zuckerberg przesłuchany w amerykańskim parlamencie Mark Zuckerberg przesłuchany w amerykańskim parlamencie Fot. Andrew Harnik / AP Photo

Afera to nie problem

Zdaniem analityka Aegis Capital, Facebook nie będzie musiał się zmagać z masowym odpływem użytkowników, gdyż dla większości z nich afera z Cambridge Analytica jest nieistotna, podobnie jak cały związany z nią kryzys wizerunkowy Facebooka.

To samo dotyczy wpływów z reklam, gdyż zaledwie kilku reklamodawców opuści serwis w spektakularny sposób, podczas gdy pozostali nadal będą szukać klientów poprzez serwis Marka Zuckerberga.

4 Mark Zuckerberg przesłuchany w amerykańskim parlamencie Mark Zuckerberg przesłuchany w amerykańskim parlamencie Fot. Alex Brandon / AP Photo

Facebook nie przestanie mieć problemów z danymi

Dodatkowo, raczej jasne jest, że Facebook nie przestanie mieć podobnych problemów. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zdobyć w niezbyt legalny sposób dane użytkowników serwisu, więc kwestie ochrony prywatności będą istotne zawsze. Uwagę analityków zwrócił też fakt, że Facebook i część senatorów jest otwarta na myśl o konieczności wprowadzenia w USA regulacji zbliżonych do europejskiego RODO (Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych).

Komentarze (39)
Facebook będzie mieć płatną wersję?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX