Oto nowy 'Plan Morawieckiego'. Pięć najważniejszych propozycji premiera dla polskiej gospodarki po konwencji samorządowej PiS

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja PiS oraz Zjednoczonej Prawicy. Na scenie dominowała oczywiście polityka, ale w czasie swojego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki złożył również szereg bardzo ważnych deklaracji dotyczących przyszłości polskiej gospodarki. Wybraliśmy najważniejsze z nich.
1 Konwencja Prawa i Sprawiedliwosci Konwencja Prawa i Sprawiedliwosci Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Obniżka CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw

W czasie  wystąpienia premier poinformował, że rząd obniży podatek CIT dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw do 9 procent. Byłby to najniższy poziom w całej UE, Polska zrównałaby się z Węgrami, gdzie również obowiązuje 9-procentowy CIT.

Do pierwszej znacznej obniżki CIT dla firm, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekracza 1,2 mln euro rocznie, doszło już na początku ubiegłego roku, gdy stawka podatku zmniejszyła się z 19 do 15 procent.

Premier Morawiecki zwrócił również uwagę na fakt, że pomimo tej ostatniej obniżki w całym 2017 roku dochody do budżetu z tytuły CIT wzrosły o 13 procent. 

2

Składka ZUS proporcjonalna do wynagrodzenia

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też w prowadzenie niższej, proporcjonalnej do wynagrodzenia składki na ZUS dla przedsiębiorców.

Obniżona składka miałaby dotyczyć tych przedsiębiorców, których przychody nie są wyższe od równowartości dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia. Na ten moment jest to kwota 5 300 zł, a w kolejnych latach ten próg oczywiście będzie się zmieniał.

Zdaniem Morawieckiego niższy ZUS pomoże przede wszystkim małym przedsiębiorstwom oraz firmom rodzinnym, które obecnie muszą płacić taką samą składkę ZUS, co firmy ze znacznie wyższymi przychodami. 

Na początku roku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że projekt ustawy ws. niższego ZUS dla małych firm został już dopracowany.

Jest zgoda polityczna, by ten projekt trafił jak najszybciej pod obrady rządu i mam nadzieję, że to będzie jeden z tych pierwszych projektów, który będzie realizowany z ukłonem w stronę małych przedsiębiorców

- mówiła wówczas Emilewicz.

3 Mieszkania komunalne na osiedlu przy Jagiellońskiej na Pradze-Północ
Mieszkania komunalne na osiedlu przy Jagiellońskiej na Pradze-Północ Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze

100 tysięcy "mieszkań plus" w budowie w 2019 roku

"Mieszkanie Plus" to program, z realizacją którego rząd PiS miał w ubiegłym roku spore problemy, co w konsekwencji doprowadziło do dużych przetasowań w kilku resortach. 

Teraz rządowy program mieszkaniowy ma jednak "ruszyć z kopyta". Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi Morawieckiego. W czasie konwencji programowej PiS premier zapowiedział, że w 2019 roku w budowie będzie już 100 tys. "mieszkań plus".

Przypomnijmy, ze program "Mieszkanie Plus" zakłada budowę tanich mieszkań pod wynajem wraz z możliwością ich późniejszego wykupu. Jest on skierowany przede wszystkim do osób, które nie mają środków na wynajęcie lub kupno mieszkania w warunkach komercyjnych.

4 Otwarcie galerii handlowej Posnania Otwarcie galerii handlowej Posnania Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Opodatkowanie galerii handlowych i dużych biurowców

Morawiecki zapowiedział także zmiany w przepisach dotyczących podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych, które obejmą przede wszystkim galerie handlowe oraz duże biurowce. Premier zaznaczył, że Komisja Europejska zgodziła się na te zmiany.

Odnieśliśmy sukces w trudnych, żmudnych negocjacjach, które toczyły się na zapleczu z Komisją Europejską w zakresie opodatkowania galerii handlowych i wielkich biurowców, wielkich nieruchomości komercyjnych 

- podkreślił Morawiecki

Na czym mają polegać zmiany? Chodzi przede wszystkim o odejście od wynoszącego obecnie 10 mln zł progu wartości budynku, do którego podatek minimalny nie ma zastosowania.

Po wejściu przepisów w życie minimalnym podatkiem dochodowym objęte będą wszystkie budynki komercyjne które są oddane do użytku na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu itp. Budynki niewynajęte nie będą podlegać temu obowiązkowi.

Nowy podatek nie obejmie także budynków mieszkalnych oddanych do używania w ramach programów rządowych i samorządowych dotyczących budownictwa społecznego.

5 Droga S3 i okolice zmieniają się nie do poznania Droga S3 i okolice zmieniają się nie do poznania Mateusz Pojnar/Agencja Gazeta

5 mld złotych na budowę i remonty dróg lokalnych

Z zapowiedzi Morawieckiego wynika również, że jesienią br. utworzony zostanie specjalny fundusz naprawy i budowy dróg lokalnych o wartości co najmniej 5 mld złotych.

Utworzymy specjalny fundusz tej jesieni, fundusz co najmniej na 5 mld zł, który na najbliższe 18 miesięcy będzie wielkim zastrzykiem finansowym dla naprawy i budowy dróg gminnych i dróg powiatowych

- podkreślił premier.

Premier zaznaczył, że tylko w tym roku rząd przeznaczy na budowę i remont dróg gminnych i powiatowych ok. 1,5 miliarda złotych.

Komentarze (206)
Oto nowy 'Plan Morawieckiego'. Pięć najważniejszych propozycji premiera dla polskiej gospodarki po konwencji samorządowej PiS
Zaloguj się
  • mm-aarreekk

    Oceniono 34 razy 22

    Panie Danielu Maikowski, w Polsce prawie wszystkie małe firmy płacą podatek dochodowy PIT. CIT płacą średnie i duże firmy, które mają osobowość prawną. PIS może obniżyć CIT dla małych firm nawet do 1 % i tak jest to bez znaczenia dla budżetu i dla firm ponieważ mało to kogo dotyczy. Jak się pan nie zna na podatkach proszę nie pisać na ten temat artykułów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX