Rząd PiS szykuje przedwyborczą obniżkę stawek podatku VAT? Właśnie padła ważna deklaracja

Wprawdzie w oficjalnych dokumentach rząd nie przewiduje obniżki VAT w najbliższych latach, ale jeśli sytuacja budżetu pozwoli, stawki mają pójść w dół. Zbliżające się wybory mogą takiej obniżce podatków sprzyjać.

Wyższe stawki miały być na trzy lata

Od początku 2011 r. zamiast 3, 7 i 22 proc. przy zakupie towarów i usług płacimy 5, 8 i 23 proc. Część produktów żywnościowych przeniesiono jednak ze stawki 7 proc. do stawki 5 proc., co trochę obniżyło podatnikom koszty podwyżki VAT-u. Fundacja CenEA, która specjalizuje się w obliczaniu skutków zmian w podatkach, policzyła w 2015 r., że i tak ta podwyżka stawek kosztuje gospodarstwa domowe 4,4 mld zł rocznie. Budżet państwa zyskuje na tym 6,8 mld zł.

Donald Tusk na posiedzeniu rządu Donald Tusk na posiedzeniu rządu Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

23 proc. na kolejne trzy, teraz bezterminowo

Rząd PO-PSL tłumaczył, że podwyżka jest potrzebna, bo kryzys światowy mocno uderzył w finanse państwa. Wyższe stawki miały obowiązywać przejściowo, przez trzy lata, ale potem rząd przedłużył ich stosowanie o kolejne trzy lata, do końca 2016 r.

W kolejnym roku mieliśmy wrócić do starych stawek. Taką obniżkę zapisano nawet w ustawie o VAT. Po wyborach rząd PiS zmienił jednak ustawę i - wbrew swoim obietnicom - odwołał obniżkę. Nie wyznaczył przy tym nowego jej terminu.

Paweł Gruza pełnił funkcję wiceministra finansów Paweł Gruza pełnił funkcję wiceministra finansów MATERIAŁY PRASOWE MF/PIOTR WANIOREK/ZELAZNASTUDIO.PL

Obniżka możliwa, jeśli gospodarka pozwoli

Rząd zapowiadał wprawdzie, że jeśli finanse państwa na to pozwolą, to stawki pójdą w dół, ale do tej pory na taki krok się nie zdecydował.

Teraz sytuacja się powtarza. - Jeżeli dane makroekonomiczne, budżetowe w perspektywie roku, dwóch, trzech lat pozwolą na obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 do 22 proc., to na pewno to zrobimy - zapowiedział w piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9", cytowany przez PAP, wiceminister finansów Paweł Gruza.

Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia rządu. Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia rządu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

"Wyższy VAT i tak wraca do kieszeni Polaków"

Wyliczał, że na wyższych stawkach VAT budżet zyskuje dziś nawet 8-9 mld zł. Tłumaczył jednak, że te pieniądze wracają do kieszeni Polaków przede wszystkim w postaci programu 500+, który kosztuje przy tym znacznie więcej [nawet 25 mld zł].

W przygotowywanych właśnie dla Komisji Europejskiej, dorocznych sprawozdaniach na temat finansów państwa i planach na najbliższe trzy lata, rząd przewiduje dobra koniunktura się utrzyma. Nasza gospodarka ma w przyszłym roku urosnąć o 3,8 proc., potem zaś ma być tylko nieznacznie niższy. Wzrostowi gospodarczemu towarzyszyć ma spadek deficytu sektora finansów publicznych. Po wzroście w tym roku do 2,1 proc. PKB, w przyszłym roku ma on spaść do 1,5 proc. W kolejnych latach tendencja spadkowa ma być utrzymana.

2 lutego 2017. Posiedzenia aresztowe gangu wyłudzającego podatek VAT z udziałem byłych członków gangu pruszkowskiego 2 lutego 2017. Posiedzenia aresztowe gangu wyłudzającego podatek VAT z udziałem byłych członków gangu pruszkowskiego CEZARY ASZKIELOWICZ

W oficjalnych dokumentach o obniżce VAT cisza

Mimo to, we wspomnianych dokumentach o obniżce VAT nie ma ani słowa. Rząd zamierza za to pochwalić się w Brukseli sukcesami w uszczelnianiu systemu podatkowego. Szacuje, że w ciągu dwóch lat udało mu się odbudować wpływy z VAT o 17,4 mld zł. Jego zdaniem jednak do odzyskania jest jeszcze nawet 40 mld zł VAT rocznie. W ciągu najbliższych dwóch lat resort chce ściągnąć z tej kwoty 16,5 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (112)
Co z tym VAT? Oficjalnie o obniżce nie ma mowy, ale... idą wybory
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 34 razy 26

  Rząd PiS szykuje obniżkę podatków, żeby przekupić lumpenelektorat przed wyborami, ale na utrzymanie niepełnosprawnych zamierza ściągnąć przymusowy haracz z podatników.

 • ar.co

  Oceniono 24 razy 20

  "Tłumaczył jednak, że te pieniądze wracają do kieszeni Polaków przede wszystkim w postaci programu 500+, który kosztuje przy tym znacznie więcej [nawet 25 mld zł]."
  Czyli kto nie dostaje łapówy 500+, ten płaci niższy VAT? Bo jak nie, to mam w głębokim poważaniu, że moje pieniądze "wracają" do kieszeni jakiegoś dziecioroba.

 • antonikarcz

  Oceniono 22 razy 18

  A równocześnie dowalą podatek solidarnościowy mimo że łupią już dawno środki na PFRON.

 • maaac

  Oceniono 5 razy 5

  Nikt ci tyle nie da ile PiS obieca!

 • vegaa71

  Oceniono 5 razy 5

  "Tłumaczył jednak, że te pieniądze wracają do kieszeni Polaków przede wszystkim w postaci programu 500+ (...)"
  Taaaa.... tyle, że to zwrot wybiórczy. Nie dostają go emeryci, rodziny ze starszymi dziećmi, większość rodzin z 1 dzieckiem oraz single. To ja dziękuję za taki "zwrot".

 • czechy11

  Oceniono 4 razy 4

  To będzie piękna katastrofa. Nswet jak ta banda obniży aby przekupić wyborców i wygra te wybory to w drugiej kadencji skończy piękna katastrofa. Może to
  i bed ie lepsze bo wtedy definitywnie diecdkoncza jak to stało się z socjalistami na Węgrzech.

 • czechy11

  Oceniono 4 razy 4

  40 mld dodatkowo z VAT to oni ściągną jak skonfiskują własne majątku na cele ze Stebrna.

 • rozterka47

  Oceniono 4 razy 4

  Chyba wierzą ,że im manna z nieba zleci , bo obiecują rozdawanie kasy a jednocześnie zmniejszenie podatków , tylko naciemniejszy katolicki lud w to uwierzy.

 • silthor

  Oceniono 4 razy 4

  Dla przypomnienia, wciąż obowiązuje "kryzysowa" stawka VAT (23 zamiast 22 itd.) wprowadzona z 7-8 lat temu przez PO, gdy światowa gospodarka była w poważnym kryzysie, a w naszym budżecie rosła dziura. PiS wówczas bardzo krytykował to posunięcie. Po 2,5 roku własnych rządów wciąż nie przywrócił dawnej stawki VAT, choć opowiada chętnie, jaki to mamy boom gospodarczy. Zamiast wyłączyć kryzysowy podatek, woli szastać naszymi pieniędzmi i wydawać je na nagrody ministrów i przyjaciół partii, przeloty senator Anders, "darowizny" na rzecz Czartoryskiego, imperium ojca Rydzyka, itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX