VAT taki jak przed rokiem, CIT niższy. Co z tą ściągalnością podatków? Rząd złapał zadyszkę?

Kurczy się nadwyżka w budżecie państwa. Na koniec marca '2018 r. sięgnęła 3,1 mld zł. Wolniej niż w zeszłym roku przyrastają dochody kasy państwa z VAT. Niższe niż przed rokiem o tej porze są też wpływy z CIT. Dochodzimy do ściany w poprawie ściągalności?
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia rządu. Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia rządu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Budżet jest ciągle na plusie, ale...

Po trzech miesiącach tego roku budżet państwa jest ciągle na plusie - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych na temat stanu publicznej kasy na koniec pierwszego kwartału tego roku.

Nadwyżka w budżecie jest jednak coraz mniejsza. Na koniec stycznia było to 8,6 mld zł, na koniec lutego, 4,6 mld zł, a na koniec marca już tylko 3,1 mld zł. Po trzech miesiącach tego roku dochody budżetu państwa sięgnęły niemal 88,5 mld zł. To prawie 1/4 (24,9 proc.). planu na cały rok.

Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki prowadzi posiedzenie gabinetu. Warszawa, KPRM, 20 lutego 2018 Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki prowadzi posiedzenie gabinetu. Warszawa, KPRM, 20 lutego 2018 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Podatki ciągle dobrze, ale co z tym VAT

- W okresie styczeń - marzec 2018 r. dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń - marzec 2017 r. o ok. 3,3 proc. - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Dochody z VAT, czyli najważniejszego źródła pieniędzy dla budżetu, nie rosną jednak już tak dynamicznie jak przed rokiem. - Dochody budżetu z VAT po pierwszym kwartale tego roku były na zbliżonym poziomie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego - pisze resort finansów.

Rzeczywiście, na koniec marca wpływy z VAT nieznacznie przekroczyły 42,5 mld zł i były tylko minimalnie wyższe niż rok wcześniej.

Dostrzegają to też eksperci finansowi. - Wpływy VAT od początku roku wyniosły 42,6 mld zł. To zaledwie 0,4 proc. więcej niż rok temu - skomentował na Twitterze Rafał Mundry, absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Wrocławskiem, zajmujący się polityką gospodarczą, pieniężną i budżetową.

Minister finansów Teresa Czerwińska i minister energii Krzysztof Tchórzewski Minister finansów Teresa Czerwińska i minister energii Krzysztof Tchórzewski SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Rekordowe 157 mld zł

Ministerstwo Finansów wiąże to z wyższymi zwrotami VAT związanymi z inwestycjami, głównie publicznymi. Zwraca uwagę, że w samym marcu wpływy z VAT były wyższe o ok. 27 proc. w porównaniu z marcem 2017 r. - Pozwoliło to zrekompensować niższy poziom dochodów z VAT po styczniu związany z większym poziomem zwrotów dotyczących realizowanych inwestycji - tłumaczy resort finansów.

Eksperci finansowi zwracają uwagę, że jeśli zsumować wpływy z VAT z ostatnich 12 miesięcy to sięgną one rekordowych 157 mld zł. Nigdy wcześniej tak sumowane wpływy z tego podatku w okresach 12-miesięcznych nie były tak wysokie.

Ministerstwo finansów w Warszawie Ministerstwo finansów w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Rosną wpływy z innych podatków

Ministerstwo Finansów chwali się wpływami z innych podatków. - W ramach pozostałych kategorii podatków: PIT, akcyza, gry oraz podatku od niektórych instytucji finansowych w okresie styczeń-marzec 2018 r. odnotowano wzrost - informuje resort w komunikacie.

I wylicza, że:
* dochody z podatku PIT były wyższe o 16,3 proc. niż na koniec marca '2017 (tj. ok. 1,8 mld zł),
* dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 6,5 proc. (tj. ok. 1,0 mld zł),
* dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,4 proc.

PITy PITy Gazeta.pl

Co się dzieje CIT?

Wyższe dochody z PIT resort finansów wiąże z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą.

Na minus zaskakują dochody budżetu z CIT. Ministerstwo Finansów przyznaje, że po pierwszym kwartale były niższe o 4,1 proc. (czyli. 0,4 mld zł) niż przed rokiem.

Zwracają na to uwagę także eksperci podatkowi. - Wpływy z podatku CIT mniejsze niż za analogiczny okres ubiegłego roku... - napisała na Twitterze Małgorzata Samborska, doradca podatkowy z firmy Grant Thornton.

I na to Ministerstwo Finansów ma jednak wytłumaczenie - Było to związane głównie z układem kalendarza - termin rozliczenia rocznego CIT przypadał na sobotę (31 marca) co oznaczało przesunięcie części wpływów na kwiecień - tłumaczy w komunikacie.

Urząd pracy - zdjęcie ilustracyjne Urząd pracy - zdjęcie ilustracyjne Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Wydatki budżetu niższe niż przed rokiem

Sytuację kasy państwa poprawiają niższe niż przed rokiem o tej porze wydatki. Po trzech miesiącach tego roku sięgnęły 85,3 mld zł. To 21,5 proc. planu całorocznego.

Przed rokiem o tej porze wydatki budżetu sięgały 87,5 mld zł i  było to 22,7 proc. planu całorocznego.

-Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń - marzec roku ubiegłego jest wynikiem niższej dotacji przekazanej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - mniej o ok. 5,2 mld zł (FUS to pieniądze pochodzące z naszych składek, którymi faktycznie dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli np. wypłaca emerytury), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Niższe niż przed rokiem o tej porze (o 0,5 mld zł , czyli 8,7 proc.) były też wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa. To resort finansów wiąże z innym niż przed rokiem harmonogramem płatności.

O 1,4 mld zł więcej wpłaciliśmy za to do budżetu UE. Ma to jednak związek z wcześniejszą wpłatą składek. Tu wydatków będzie dzięki temu mniej w dalszej części roku

Więcej o:
Komentarze (137)
VAT taki jak przed rokiem, CIT niższy. Co z tą ściągalnością podatków? Rząd złapał zadyszkę?
Zaloguj się
 • f451

  Oceniono 65 razy 49

  jak to co się dzieje ? te tak zwane zyski z VAT oparte są na odroczeniu zwrotu VAT przedsiębiorcom... i zdaje się, że ten mechanizm kreatywnej księgowości się po prostu wyczerpał...

 • kka69

  Oceniono 41 razy 35

  Lak jest inflacja, wszystko drożeje to i VATu powinno być więcej.
  A że go tak mało przybyło, to znaczy że jest SPADEK jego ściągalności.
  Skoro jego przyrost jest mniejszy niż inflacja.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 13 razy 13

  spokojnie i bez nerw. Są jeszcze konta oszczędnościowe obywateli, które rząd na wniosek partii może zamrozić w celu prześwietlenia pod kątem uczciwości.
  I już są środki na kolejne lata balowania pisiorków

  A w moim przypadku esbecja będzie musiała przekopać cały ogródek, pod warunkiem że im powiem który...

 • antonikarcz

  Oceniono 13 razy 13

  PiSuary znaczy się kradną, bo VAT im się przecież należy, a nie skarbowi państwa.

 • dublet

  Oceniono 12 razy 12

  No dobra, przyznam się: zamknąłem firmę i to ich rozłożyło! Za dużo obowiązków, nowych podatków i kosztów, lotnych brygad STASI, podsłuchów, prokuratorów, kontrolerów i całego tego narodowo-socjalistycznego szajsu! Uczciwi nie muszą się bać?

 • jego-wysokosc

  Oceniono 11 razy 11

  Usta coraz bardziej krzywe i nos coraz dłuższy. A któż to? Nasz Mateusz krywousty.

 • szabepio

  Oceniono 11 razy 11

  Burdel panstwo sie sypie!

 • czechy11

  Oceniono 13 razy 11

  Tak właśnie skończy się Pisleryzm. Wśród opowiastek o programach + i o cuda h uszczelnienia podatkowego pewnego dnia po cichu nadejdzie informacja zw budżet jest niewypłacalny i zionie wielka dziura.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX