VAT taki jak przed rokiem, CIT niższy. Co z tą ściągalnością podatków? Rząd złapał zadyszkę?

Kurczy się nadwyżka w budżecie państwa. Na koniec marca '2018 r. sięgnęła 3,1 mld zł. Wolniej niż w zeszłym roku przyrastają dochody kasy państwa z VAT. Niższe niż przed rokiem o tej porze są też wpływy z CIT. Dochodzimy do ściany w poprawie ściągalności?
1 Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia rządu. Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia rządu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Budżet jest ciągle na plusie, ale...

Po trzech miesiącach tego roku budżet państwa jest ciągle na plusie - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych na temat stanu publicznej kasy na koniec pierwszego kwartału tego roku.

Nadwyżka w budżecie jest jednak coraz mniejsza. Na koniec stycznia było to 8,6 mld zł, na koniec lutego, 4,6 mld zł, a na koniec marca już tylko 3,1 mld zł. Po trzech miesiącach tego roku dochody budżetu państwa sięgnęły niemal 88,5 mld zł. To prawie 1/4 (24,9 proc.). planu na cały rok.

2 Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki prowadzi posiedzenie gabinetu. Warszawa, KPRM, 20 lutego 2018 Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki prowadzi posiedzenie gabinetu. Warszawa, KPRM, 20 lutego 2018 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Podatki ciągle dobrze, ale co z tym VAT

- W okresie styczeń - marzec 2018 r. dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń - marzec 2017 r. o ok. 3,3 proc. - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Dochody z VAT, czyli najważniejszego źródła pieniędzy dla budżetu, nie rosną jednak już tak dynamicznie jak przed rokiem. - Dochody budżetu z VAT po pierwszym kwartale tego roku były na zbliżonym poziomie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego - pisze resort finansów.

Rzeczywiście, na koniec marca wpływy z VAT nieznacznie przekroczyły 42,5 mld zł i były tylko minimalnie wyższe niż rok wcześniej.

Dostrzegają to też eksperci finansowi. - Wpływy VAT od początku roku wyniosły 42,6 mld zł. To zaledwie 0,4 proc. więcej niż rok temu - skomentował na Twitterze Rafał Mundry, absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Wrocławskiem, zajmujący się polityką gospodarczą, pieniężną i budżetową.

3 Minister finansów Teresa Czerwińska i minister energii Krzysztof Tchórzewski Minister finansów Teresa Czerwińska i minister energii Krzysztof Tchórzewski SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Rekordowe 157 mld zł

Ministerstwo Finansów wiąże to z wyższymi zwrotami VAT związanymi z inwestycjami, głównie publicznymi. Zwraca uwagę, że w samym marcu wpływy z VAT były wyższe o ok. 27 proc. w porównaniu z marcem 2017 r. - Pozwoliło to zrekompensować niższy poziom dochodów z VAT po styczniu związany z większym poziomem zwrotów dotyczących realizowanych inwestycji - tłumaczy resort finansów.

Eksperci finansowi zwracają uwagę, że jeśli zsumować wpływy z VAT z ostatnich 12 miesięcy to sięgną one rekordowych 157 mld zł. Nigdy wcześniej tak sumowane wpływy z tego podatku w okresach 12-miesięcznych nie były tak wysokie.

4 Ministerstwo finansów w Warszawie Ministerstwo finansów w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Rosną wpływy z innych podatków

Ministerstwo Finansów chwali się wpływami z innych podatków. - W ramach pozostałych kategorii podatków: PIT, akcyza, gry oraz podatku od niektórych instytucji finansowych w okresie styczeń-marzec 2018 r. odnotowano wzrost - informuje resort w komunikacie.

I wylicza, że:
* dochody z podatku PIT były wyższe o 16,3 proc. niż na koniec marca '2017 (tj. ok. 1,8 mld zł),
* dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 6,5 proc. (tj. ok. 1,0 mld zł),
* dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,4 proc.

5 PITy PITy Gazeta.pl

Co się dzieje CIT?

Wyższe dochody z PIT resort finansów wiąże z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą.

Na minus zaskakują dochody budżetu z CIT. Ministerstwo Finansów przyznaje, że po pierwszym kwartale były niższe o 4,1 proc. (czyli. 0,4 mld zł) niż przed rokiem.

Zwracają na to uwagę także eksperci podatkowi. - Wpływy z podatku CIT mniejsze niż za analogiczny okres ubiegłego roku... - napisała na Twitterze Małgorzata Samborska, doradca podatkowy z firmy Grant Thornton.

I na to Ministerstwo Finansów ma jednak wytłumaczenie - Było to związane głównie z układem kalendarza - termin rozliczenia rocznego CIT przypadał na sobotę (31 marca) co oznaczało przesunięcie części wpływów na kwiecień - tłumaczy w komunikacie.

6 Urząd pracy - zdjęcie ilustracyjne Urząd pracy - zdjęcie ilustracyjne Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Wydatki budżetu niższe niż przed rokiem

Sytuację kasy państwa poprawiają niższe niż przed rokiem o tej porze wydatki. Po trzech miesiącach tego roku sięgnęły 85,3 mld zł. To 21,5 proc. planu całorocznego.

Przed rokiem o tej porze wydatki budżetu sięgały 87,5 mld zł i  było to 22,7 proc. planu całorocznego.

-Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń - marzec roku ubiegłego jest wynikiem niższej dotacji przekazanej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - mniej o ok. 5,2 mld zł (FUS to pieniądze pochodzące z naszych składek, którymi faktycznie dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli np. wypłaca emerytury), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Niższe niż przed rokiem o tej porze (o 0,5 mld zł , czyli 8,7 proc.) były też wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa. To resort finansów wiąże z innym niż przed rokiem harmonogramem płatności.

O 1,4 mld zł więcej wpłaciliśmy za to do budżetu UE. Ma to jednak związek z wcześniejszą wpłatą składek. Tu wydatków będzie dzięki temu mniej w dalszej części roku

Komentarze (137)
VAT taki jak przed rokiem, CIT niższy. Co z tą ściągalnością podatków? Rząd złapał zadyszkę?
Zaloguj się
 • f451

  Oceniono 65 razy 49

  jak to co się dzieje ? te tak zwane zyski z VAT oparte są na odroczeniu zwrotu VAT przedsiębiorcom... i zdaje się, że ten mechanizm kreatywnej księgowości się po prostu wyczerpał...

 • kka69

  Oceniono 41 razy 35

  Lak jest inflacja, wszystko drożeje to i VATu powinno być więcej.
  A że go tak mało przybyło, to znaczy że jest SPADEK jego ściągalności.
  Skoro jego przyrost jest mniejszy niż inflacja.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 13 razy 13

  spokojnie i bez nerw. Są jeszcze konta oszczędnościowe obywateli, które rząd na wniosek partii może zamrozić w celu prześwietlenia pod kątem uczciwości.
  I już są środki na kolejne lata balowania pisiorków

  A w moim przypadku esbecja będzie musiała przekopać cały ogródek, pod warunkiem że im powiem który...

 • antonikarcz

  Oceniono 13 razy 13

  PiSuary znaczy się kradną, bo VAT im się przecież należy, a nie skarbowi państwa.

 • dublet

  Oceniono 12 razy 12

  No dobra, przyznam się: zamknąłem firmę i to ich rozłożyło! Za dużo obowiązków, nowych podatków i kosztów, lotnych brygad STASI, podsłuchów, prokuratorów, kontrolerów i całego tego narodowo-socjalistycznego szajsu! Uczciwi nie muszą się bać?

 • jego-wysokosc

  Oceniono 11 razy 11

  Usta coraz bardziej krzywe i nos coraz dłuższy. A któż to? Nasz Mateusz krywousty.

 • szabepio

  Oceniono 11 razy 11

  Burdel panstwo sie sypie!

 • czechy11

  Oceniono 13 razy 11

  Tak właśnie skończy się Pisleryzm. Wśród opowiastek o programach + i o cuda h uszczelnienia podatkowego pewnego dnia po cichu nadejdzie informacja zw budżet jest niewypłacalny i zionie wielka dziura.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX