Centralny Port Komunikacyjny doczekał się wizualizacji. Sześć wstępnych projektów

Sześć koncepcji architektonicznych inwestycji jest rezultatem współpracy spółki Centralny Port Komunikacyjny z ambasadami Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wszystkie projekty mają wyklarować tzw. master plan dotyczący budowy CPK, który ma zostać opracowywany z początkiem 2020 r. Projekty nie są komercyjnie zobowiązujące. Mają jednak pomóc w obraniu kierunku kształtowania architektury przyszłego CPK i mogą zaowocować kontaktami, które w niedalekiej przyszłości pomogą w finalnej realizacji przedsięwzięcia.
Wizja CPK architektów z biura projektowego Foster+Partners Wizja CPK architektów z biura projektowego Foster+Partners Foster+Partners

Projekt Foster+Partners

Jak podał Rynek Lotniczy, wizja biura projektowego Foster+Partners zakłada budowę dwóch terminali - jednego w kształcie "klucza" i drugiego w kształcie litery "X". Ideą, która przyświeca takiemu podziałowi ma być modułowy charakter obiektu, dając możliwość rozbudowy w późniejszym terminie. Obydwa terminale miałyby być ze sobą zintegrowane i skomunikowane np. przy użyciu wahadłowej kolejki. Pierwszy z terminali powstałby jako główny - drugi, gdy ruch lotniczy spowoduje większe potrzeby CPK.

Projektanci, którzy mieli inspirować się Puszczą Kampinoską stworzyli wizję całkowicie przeszklonego kompleksu z pełnym dostępem do światła słonecznego i wypełnionego żywymi drzewami. Obiekt w interpretacji Foster+Partners byłby podzielony na strefy (do pracy, do relaksu, dla rodzin z dziećmi itd.) oraz wykorzystywał rozwiązania typu "smart" jak autonomiczne pojazdy czy kolejki magnetyczne.

Wizja CPK w ujęciu architektów Chapman Taylor Wizja CPK w ujęciu architektów Chapman Taylor Chapman Taylor

Projekt Chapman Taylor

To biuro projektowe zaproponowało ulokowanie terminala CPK między dwoma pasami startowymi i zamknięcie go olbrzymią, przezroczystą kopułą. Obiekt byłby sześciopoziomowy. Na najniższym z poziomów znajdywałyby się perony kolejowe zintegrowane z częścią lotniczą. Na kolejnych poziomach znaleźlibyśmy strefy przesiadkowe dla pasażerów kolei, przestrzeń przylotów i odlotów, strefę biznesową oraz część komercyjną ze strefą bezcłową i rozbudowanym food court (strefą gastronomiczną).

Biuro Chapman Taylor w aspekcie estetyki także zainspirowało się polską przyrodą, ale postawiło na motyw geograficzny, skupiając się na tym, co z Polską może być kojarzone: wybrzeże, jeziora, niziny, wyżyny, kotliny i góry. Aby uzupełnić "zielony" charakter CPK, architekci zdecydowali się m.in. na ogrzewanie i chłodzenie kompleksu przy użyciu pomp gruntowych, wykorzystanie deszczówki i wody odpływowej oraz elektryczne pojazdy dla zapewnienia obsługi portu. W swojej wizji projektanci zainspirowali się także lotniskiem Changi w Singapurze, dzięki czemu w centralnej części portu miałaby znaleźć się żywa, całoroczna zieleń, oczko wodne, drewniany pomost - wszystko, co może pomóc odpocząć, przede wszystkim między lotami.

Jeden z trzech wariantów przedstawionych przez biuro projektowe Zaha Hadid Architects Jeden z trzech wariantów przedstawionych przez biuro projektowe Zaha Hadid Architects Zaha Hadid Architects

Projekt Zaha Hadid Architects

To biuro postanowiło podzielić się nie jedną, a w zasadzie trzema wizjami CPK ze względu na różne podejście do zintegrowania kolei z lotniskiem. W pierwszej z nich węzeł kolejowy byłby zlokalizowany pod lotniskiem i widoczny dla pasażerów przebywających na wyższych poziomach. Druga z wizji zakłada umiejscowienie strefy dla pasażerów tuż nad peronami, a pod kolejnymi poziomami obiektu.

W ostatnim z wariantów architekci zaproponowali śmielszą wizję, w której pociągi podjeżdżają bezpośrednio do terminali.

Wizja CPK architektów Grimshaw Wizja CPK architektów Grimshaw Grimshaw

Projekt Grimshaw

Architekci tego biura stworzyli projekt CPK w postaci hubu. Pod względem funkcjonalności głównym elementem na jaki postawili jest płynność przesiadek między lotami. Projektanci zwrócili uwagę, że hub w ich odczuciu powinien być nieprzeskalowany. Ich zdaniem wiele z nowoczesnych obiektów tego typu jest projektowana w przesadny sposób, zwiększający odległości między terminalami, co wydłuża czas przesiadki i poruszania się po terminalu. Podobnie jak poprzednicy, architekci Grimshaw również postawili na przepuszczalne materiały, maksymalną ilość naturalnego światła oraz rozbudowaną przestrzeń gastronomiczno-relaksacyjną, by zminimalizować stres związany z długim lotem.

Co więcej, projektanci pomyśleli także o przestrzeni, którą CPK mógłby wykorzystać do cyklicznych działań eventowych. Architekci Grimshaw również przewidują użycie pojazdów autonomicznych i elektrycznych, które - ich zdaniem - w niedalekiej przyszłości spopularyzują się na lotniskach.

Architekci z Benoy proponują zintegrowanie z CPK całej okolicy, tworząc w ten sposób zielone Airport City Architekci z Benoy proponują zintegrowanie z CPK całej okolicy, tworząc w ten sposób zielone Airport City Benoy

Projekt Benoy

W tym projekcie architekci postawili na ekologię i zintegrowanie CPK z okolicą. Zaproponowali zbudowanie wokół portu w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku Airport City, skomponowanego z właściwą częścią CPK. To pozwoliłoby dodatkowo na przeniesienie części dróg i torów kolejowych pod ziemię, możliwie najbliżej lotniska. Wszystkie nitki komunikacyjne spotykałyby się w przeszklonym węźle przesiadkowym.

Wewnątrz głównego terminalu architekci zaproponowali zatarcie wyraźnej strefowości, tak by pasażerowie mogli płynnie przemieszczać się między poczekalnią, strefą food court czy bezcłową. Podobnie jak pozostali architekci, także ci z biura Benoy proponują maksymalne doświetlenie obiektu przy użyciu naturalnego światła, dużą ilość żywej zieleni i dobrze zorganizowane miejsca relaksu dla pasażerów. Jednocześnie Benoy, jako jedyne z sześciu biur, zaproponowało budową pasów startowych w układzie północ-południe, a nie wschód-zachód.

Nowa część lotniska Jewel Changi Airport w Singapurze. Proj. Safdie Architects. Nowa część lotniska Jewel Changi Airport w Singapurze. Proj. Safdie Architects. Fot. mat. Jewel Changi Airport.

Projekt Pascall+Watson

Ostatnia z wizji architektonicznych jest jednocześnie najbardziej ogólną, na którą składają się rozwiązania znane już z lotnisk w Londynie, Monachium, Hongkongu i Abu Dhabi. Projektanci Pascall+Watson, podobnie jak ci z Grimshaw, również widzieliby CPK jako hub, ale w wersji "mega" wzorowanej na nowym, uruchomionym w kwietniu lotnisku w Stambule lub "multi", nawiązując do singapurskiego lotniska Changi.

Tego typu obiekt, zdaniem architektów, musiałby być maksymalnie spójny z transportem europejskim, a więc m.in. zintegrowany logistycznie ze wszystkich stron z okolicznymi trasami szybkiego ruchu.

Więcej o:
Komentarze (147)
Centralny Port Komunikacyjny doczekał się wizualizacji. Powstało sześć wstępnych projektów
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 43 razy 25

  Mój sasiad Franek ze swoim szwagrem na starym CAD-ie moga w jeden wieczór natrzaskac i osiem takich projektów. I sa skłonni przytulic 8 honorariów.
  A i tak konkurs wygra pewien "architekt", który zaprojektował skandaliczna brzydote dla TVP. Zakład?
  Problem jednak w tym, że sam koncept lotniska takiego i tam nie ma sensu. To archaiczne myslenie komunikacyjne z lat 70 ubiegłego wieku.
  Cały ruch lotniczy przestawił sie na "jak najbliżej klienta">
  To znaczy rozwinął małe, ale potentne lotniska lokalne. Z pełną awioniką Top Quality.
  I producenci samolotów tez już z nosami na kwintę zamknęli programy budowy wielkich szerokokadłubowców, które miałyby l.adowa.c na takich obiektach, jak Baranów.
  Rewelacyjne nowe samoloty sa i długodystansowe, i ekonomiczne, i zdolne do lądowania na lotniskach dawniej tzw. lokalnych, a dziś w pełni transatlaktyckich.
  Bredzenie PiS-owców o węźle w Baranowie nie ma żadnego podłoża ekonomicznego.
  Ale jest polityczna potrzeba nazwania tego obiektu imieniem Kaczyńskiego Lecha, Prezydęta Tysiąclecia, więc będa budować.
  A ile przyjemnej kasy rozpłynie sie po bokach, po kuzynach, po innych lepkich rączkach PiSowskiej kamaryli - ach, jak będzie miło!!!!

 • norman67

  Oceniono 33 razy 21

  Boże nie dajcie swołoczy tego zrobić, oni nawet kibla z desek nie są w stanie postawić.

 • catch36

  Oceniono 30 razy 20

  A kanał do stoczni marynarki wojennej w Radomiu nie będzie podłączony żadną odnogą ?

 • van_norden

  Oceniono 31 razy 19

  Rozwalą Modlin, rozwalą Okęcie. Warszawa zostanie pierwszą stolicą w Europie bez lotniska.

 • lyjnin69

  Oceniono 29 razy 19

  PIĘKNA WIZUALIZACJA juz jestem za , A NAWET PRZECIW
  prawie jak stępka pod nowy prom,
  a na parkingu SAME auta elektryczne
  jak to w marzeniach mateusza m.

 • mcguirre

  Oceniono 21 razy 15

  Kolejne baśnie z mchu i paproci. Może by tak się zająć dokończeniem budów autostrad i dróg ekspresowych bo jak na razie to wszystko stanęło.

 • mobo9090

  Oceniono 25 razy 13

  Hitler też pod sam koniec projektował nowy Berlin - stolicę tysiacletniej rzeszy. Tyle że bankrut jakim stanie sie polska za kilka lat nie udzwignie nawet drugiego modlina a co dopiero takie cuda

 • berek-oberek

  Oceniono 17 razy 13

  Szklane domy, nareszcie. Spełnienie marzeń Narodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX