Ursula von der Leyen przedstawiła komisarzy. Praworządność nie dla Timmermansa, rolnictwo dla Polaka

Ursula von der Leyen, nowa szefowa Komisji Europejskiej, oficjalnie zaprezentowała listę komisarzy. Muszą zostać jeszcze zatwierdzeni, ale wedle unijnych statusów to formalność. Janusz Wojciechowski, kandydat Polski, będzie zajmował się rolnictwem. Zaskakująca teka przypadła Fransowi Timmermansowi, który odpowiadał do tej pory za praworządność. Tą dziedziną w UE zajmie się przedstawicielka naszych sąsiadów. Wespół z Belgiem.
Janusz Wojciechowski Janusz Wojciechowski Agencja Gazeta

Polska - Janusz Wojciechowski

Ursula von der Leyen zaprezentowała oficjalną listę komisarzy. Publikujemy ich w kolejności alfabetycznej robiąc wyjątek przy Polsce i Wielkiej Brytanii. 

Naszym kandydatem na komisarza był Janusz Wojciechowski - eurodeputowany z ramienia PiS. Ze stanowiska Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że polski kandydat obejmie stanowisko komisarza ds. rolnictwa. 

Wojciechowski wcześniej związany był z PSL - w latach 2004-2005 pełnił funkcję prezesa partii. Wcześniej był m.in. prezesem NIK, wcześniej orzekał jako sędzia.

Obecnie jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym

Boris Johnson Boris Johnson Fot. Francois Mori / AP Photo

Wielka Brytania - bez kandydata

Wielka Brytania nie przedstawiła swojego kandydata na komisarza. Powód jest prosty - brexit. Według dzisiejszego stanu prawnego kraj, któremu obecnie przewodzi Boris Johnson opuści wspólnotę 31 października.

Wciąż nie jest jasne na jakich warunkach. Jeśli brytyjski rząd i władze Brukseli nie dojdą do porozumienia rozstanie może mieć charakter bezumowny. Brytyjski premier nie chce się bowiem zgodzić na zapisy wynegocjowane przez swoją poprzedniczkę - Theresę May. 'Kością' niezgody pozostaje tzw. backstop. Jest to mechanizm, który ma gwarantować brak fizycznej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Kraje będą bowiem stały po 'obu stronach' unijnego muru. 

Johannes Hahn Johannes Hahn Bundesministerium für Wissenschaft und Forschung (Österreich), B. Loebell

Austria - Johannes Hahn

Johannes Hahn - budżet i administracja. Austirak pełnił funkcję m.in. ministra nauki i badań. Piastował też stanowisko komisarza ds. polityki regionalnej oraz komisarza ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. 

Należy do Austriackiej Partii Ludowej (niem. Österreichische Volkspartei, ÖVP) - ugrupowania o charakterze chrześcijańsko-demokratycznym.

Didier Reynders Didier Reynders The Official CTBTO Photostream

Belgia - Didier Reynders

Didier Reynders zostanie komisarze ds. sprawiedliwości. Będzie odpowiadał za praworządność. Przedstawiciel Belgii, to przewodniczący Ruchu Reformatorskiego, partii o charakterze liberalnym. W swojej karierze sprawował m.in. urząd ministra finansów, ministra spraw zagranicznych i wicepremiera. 

Mariya Gabriel Mariya Gabriel Arno Mikkor

Bułgaria - Marija Gabriel

Marija Gabriel - komisarz innowacji i młodzieży.  Kandydatka Bułgarii  to członkini konserwatywnej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii. Wybrana do PE w 2009 roku zasiadała w Komisjach Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Petycji. W lipcu 2017 weszła w skład Komisji Europejskiej. Objęła funkcję komisarza do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa

Dubravka Szuica Dubravka Szuica euranet_plus

Chorwacja - Dubravka Szuica

Duvravka Szuica - demokracja i demografia. Reprezentuje Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną. Początkowo uważaną za nacjonalistyczną, po śmierci lidera centroprawicową, umiarkowanie konserwatywną. 

Szuica jest samorządowcem, pełniła m.in. funkcję burmistrza Dubrownika. 

Stella Kyriakides Stella Kyriakides president.gov.ua (zdjęcie pochodzi ze spotkania z prezydentem Ukrainy)

Cypr - Stela Kiriakidu

Stella Kyriakides - komisarz ds. zdrowia. Przedstawicielka Cypru zasiada w szeregach Zgromadzenia Demokratycznego, partii centroprawicowej. Z wykształcenia psycholog. 

Vera Jourova Vera Jourova EU2017EE Estonian Presidency

Czechy - Viera Jourova

Viera Jourova, kandydat Czech - komisarz ds. praworządności. Piastowała m.in. urząd ministra rozwoju regionalnego. Posłanka i pierwsza wiceprzewodnicząca partii ANO 2011, czeskiej partii liberalnej. 

Margrethe Vestage Margrethe Vestage Thierry Roge

Dania - Margrethe Vestager

Margrethe Vestager - wiceszefowa Komisji Europejskiej. Będzie odpowiadać za cyfryzację. Należy do Radykalnej Lewicy (Duńskiej Partii Socjalliberalna). Pełniła funkcję ministra edukacji, ministra edukacji, komisarza ds. konkurencji w Komisji Europejskiej.

Kadri Simson Kadri Simson Estonian Presidency of the Council of the European Union, 2017

Estonia - Kadri Simson

Kadri Simson - komisarz ds. energii. Kandydat Estonii, ma na swoim koncie m.in. stanowisko ministra gospodarki i infrastruktury. Należy do Estońskiej Partii Centrum - ugrupowania centrowego, socjalliberalnego. 

Jutta Urpilainen Jutta Urpilainen Johannes Jansson

Finlandia - Jutta Urpilainen

Jutta Urpilainen - partnerstwo międzynarodowe. Pochodzi z Finlandii, to była wicepremier i minister finansów i przewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii. Była m.in. członkinią Komisji Edukacji i Kultury, Komisji Finansów oraz Komisji Spraw Zagranicznych. 

Sylvie Goulard Sylvie Goulard Niccolo Caranti

Francja - Sylvie Goulard

Sylvie Goulard odpowie za sprawy wewnętrzne. Kandydatka Francji, pracowała w resorcie spraw zagranicznych, była też ministrem obrony. Związana z Międzynarodowym Ruchem Europejskim - stowarzyszeniem  zajmującym się lobbingiem na rzecz integracji europejskiej.

Margaritis Schinas Margaritis Schinas European People's Party

Grecja - Margaritis Schinas

Margaritis Schinas zajmie się ochroną europejskiego stylu życia. Reprezentuje Grecję, związany był z Komisją Budżetową. Absolwent  London School of Economics, prawnik. Jego ugrupowanie to Nowa Demokracja, partia konserwatywno-liberalna, centroprawicowa.

Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Holandia - Frans Timmermans

Frans Timmermans - wiceszef UE i komisarz ds. Zielonej Umowy (Green Deal). Od 2014 pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Holenderski minister spraw zagranicznych. Członek Partii Europejskich Socjalistów, wcześniej Partii Pracy. W karierze ma m.in. stanowisko sekretarza wysokiego komisarza ds. mniejszości narodowych OBWE.

Był kandydatem na szefa Komisji Europejskiej. Polska i cała Grupa Wyszehradzka na czele z Viktorem Orbanem sprzeciwiały się jego kandydaturze, ostatecznie wygrała Ursula von der Leyen

Irlandia - Phil Hogan Irlandia - Phil Hogan Arno Mikkor

Irlandia - Phil Hogan

Phil Hogan z Irlandii - teka handlu. To działacz Fine Gael, jednej z głównych sił politycznych w Irlandii. Minister środowiska i wspólnot lokalnych, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej.

Virginijus Sinkevicius Virginijus Sinkevicius RandomEg29

Litwa - Virginijus Sinkevicius

Virginijus Sinkevicius odpowie za środowisko i oceny. Pomimo młodego wieku - ma niespełna 30 lat - może pochwalić się karierą ministra gospodarki Litwy. Reprezentuje Litewski Związek Rolników i Zielonych.

Nicolas Schmit Nicolas Schmit Arno Mikkor

Luksemburg - Nicolas Schmit

Nicolas Schmit - komisarz ds. pracy. Dyplomata i ekonomista z Luksemburga. Działacz Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. W 2004 dostał tekę ministra spraw zagranicznych w rządzie Jeana-Claude'a Junckera.

Valdis Dombrovskis Valdis Dombrovskis Europejska Partia Ludowa

Łotwa - Valdis Dombrovskis

Valdis Dombrovskis - wiceszef Komisji Europejskiej. Odpowiedzialny za "ekonomię, która działa na rzecz ludzi" oraz gospodarkę. To były łotewski minister finansów. Od 2014 r. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Należy do centroprawicowej Nowej Ery.

Helena Dalli Helena Dalli Mariecroft

Malta - Helena Dalli

Helena Dalli - komisarz ds. wolności. Przedstawicielka maltańskiej Partii Pracy. Pełniła funkcję ministra zajmującego się dialogiem społecznym, spraw konsumenckich, swobód obywatelskich. Zasłynęła przedstawieniem pakietu rozwiązań prawnych mających chronić osoby trans-płciowe i transseksualne. 

Elisa Ferreira Elisa Ferreira Kovacs Gabor/http://www.europarl.europa.eu

Portugalia - Elisa Ferreira

Elisa Ferreira - komisarz ds. spójności i reform. Reprezentuje lewicową Partię Socjalistyczną. Przez wiele lat sprawowała funkcję ministra środowiska, później ds. planowania. W Parlamencie Europejskim od 2004 roku. 

Partidul Social Democrat Partidul Social Democrat LIVIU SOVA/AGERPRES FOTO/Partidul Social Democrat

Rumunia - Rovana Plumb

Rovana Plumb odpowie za transport. Była ministrem w pięciu rumuńskich rządach. Szefowała resortom środowiska, pracy, ochrony socjalnej, zajmowała się funduszami europejskimi. Należy do Partii Socjaldemokratycznej, socjaldemokratycznego ugrupowania zaliczanych przez część ekspertów do postkomunistów.

Marosz Szefczovicz Marosz Szefczovicz European University Institute

Słowacja - Marosz Szefczovicz

Marosz Szefczovicz  - relacje międzyinstytucjonalne. Jest ze Słowacji, w swojej karierze był komisarzem ds. edukacji, kultury, szkoleń i młodzieży, stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji oraz ds. unii energetycznej. Członek partii SMER, której nazwę tłumaczy się na "Kierunek - Socjalna Demokracja". 

Szefczovicz przegrał w tym roku wybory prezydenckie z Zuzaną Caputovą. W II turze uzyskał 41,6 proc. głosów. 

The State Secretary for European Affairs of Slovenia in plenary session in Starsbourg. The State Secretary for European Affairs of Slovenia in plenary session in Starsbourg. European Union. https://multimedia.europarl.europa.eu/en/the-state-secretary-for-european-affairs-of-slovenia-in-plenary-session-in-starsbourg_20080617_LENARCIC_004_p#missinglink

Słowenia - Janez Lenarczicz

Janez Lenarczicz odpowie za zarządzania kryzysowe. Był w przeszłości sekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych Słowenii. Pełnił funkcję dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. Piastował stanowisko w ONZ. 

Ylva Johansson Ylva Johansson Anders Henrikson

Szwecja - Ylva Johansson

Ylva Johansson, odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne, ministerialną karierę w Szwecji rozpoczęła w roku 1994. Kierowała wieloma resortami - ministerstwem ds. szkolnictwa, dobrobytu oraz opieki medycznej nad osobami starszymi. Jej partia Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza, największe ugrupowanie w kraju. 

Laszlo Trocsanyi Laszlo Trocsanyi Elekes Andor

Węgry - Laszlo Trocsanyi

Laszlo Trocsanyi - teka stosunków sąsiedzkich i rozszerzenia. Przez pięć lat sprawował na Węgrzech funkcję ministra sprawiedliwości. Zasiadał też w sądzie konstytucyjnym. Zdobył mandat z poparcia Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej i Fideszu. 

Paolo Gentiloni Paolo Gentiloni Italia all'ONU

Włochy - Paolo Gentiloni

Paolo Gentiloni zajmie się gospodarką. Opinii publicznej jest znany jako włoski premier - to po jego rządach władzę przejęły środowiska  Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej. 

Więcej o:
Komentarze (280)
Ursula von der Leyen przedstawiła komisarzy. Praworządność nie dla Timmermansa, rolnictwo dla Polaka
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 94 razy 62

  Jako Polak jestem dumny, że mój rodak będzie komisarzem do spraw rolnictwa. Pisowski przygłup, krętacz, komuch, drobny oszust i proszę, jednak można ! Czyli jest nadzieja dla każdej łachudry.

 • kina9

  Oceniono 80 razy 44

  No to Viera zdrowo nakopie PiSowskiej KLOACE. Jest podobno jeszcze bardziej radykalna niż Timmermans.
  Bić tą PiSowską hołotę ile się da.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 56 razy 38

  Prlowski prokurator, sędzia stanu wojennego Wojciechowski kandydatem polskiego rządu na komisarza ue.

 • robson15

  Oceniono 39 razy 23

  Mam nadzieje że Jourova będzie jeszcze bardziej zasadnicza od Timermansa w kwestii praworządności w Polsce i pokaże gdzie jest miejsce tych "reformatów" sądownictwa z mgr Zero i tow. Piotrowiczem na czele. Nie może być pobłażania dla deptania prawa i Konstytucji.

 • fakduck

  Oceniono 28 razy 22

  Tylko czy polski kombinatorek, będzie potrafił wszystko dobrze rozliczyć. Bo na razie kiepsko mu szło!

 • aldealmi

  Oceniono 30 razy 20

  Zdaje się, że pisiory wpadły z tym Timmermansem z deszczu pod rynnę. Czeszka może im jeszcze bardziej przywalić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX