Powrót do przeszłości. Tak wyglądały kiedyś popularne strony internetowe

Najpopularniejsze strony w internecie nie zawsze były takie nowoczesne i czytelne. Większość z nich zaczynało swój żywot jako 'brzydkie kaczątka'. Zapraszamy na nostalgiczną wycieczkę w przeszłość.
Sklep internetowy Amazon (1995) Sklep internetowy Amazon (1995) źródło: amazon

amazon.com (1995)

Sklep internetowy Amazon został założony przez Jeffa Bezosa w 1994 roku pod nazwą Cadabra. Dopiero w lipcu 1995 roku w sieci wystartowała oficjalna strona Amazon.com. Na samym początku koncentrowano się wyłącznie na sprzedaży książek, a jedynym elementem graficznym witryny było logo.

TheFacebook w 2004 roku TheFacebook w 2004 roku źródło: web.archive.org

facebook.com (2004)

Historia najsłynniejszej społecznościówki świata zaczyna się pod adresem thefacebook.com 4 lutego 2004 roku. Dostęp do serwisu był jeszcze wtedy mocno ograniczony. O członkostwo w nim mogli ubiegać się wyłącznie studenci kilku amerykańskich uczelni. Facebook otworzył się w pełni dopiero 26 września 2006 roku.

Wyszukiwarka internetowa Google (1998) Wyszukiwarka internetowa Google (1998) źródło: web.archive.org

google.com (1998)

Założyciele wyszukiwarki, która zrewolucjonizowała internet nie znali dobrze języka HTML. Stąd bardzo prosty wygląd ówczesnej wersji strony z 1998 roku, jeszcze z dopiskiem BETA. Larry Page i Sergey Brin byli studentami uniwersytetu stanfordzkiego i stąd pierwsza wersja Google była dostępna pod adresem google.stanford.edu.

YouTube (2006) YouTube (2006) źródło: web.archive.org

youtube.com (2005)

Końcówka 2005 roku przyniosła oficjalny start serwisu wideo, który obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w internecie. Pierwszy w historii film datowany na 23 kwietnia 2005 roku to 20-sekundowy klip "Me at the zoo". Google widząc potencjał YouTube?a kupiło go 10 października 2006 roku za 1,65 miliarda dolarów.

Wikipedia (2001) Wikipedia (2001) źródło: web.archive.org

wikipedia.com (2001)

Początkowo Wikipedia była tylko projektem uzupełniającym dla internetowej encyklopedii o nazwie Nupedia. Oficjalnie pod adresem Wikipedia.com rozpoczęła działanie w styczniu 2001 roku. Polska edycja początkowo prowadzona jako niezależna inicjatywa ostatecznie wylądowała pod adresem pl.wikipedia.com 12 stycznia 2002 roku.

Onet (1996 roku jeszcze OptimusNet) Onet (1996 roku jeszcze OptimusNet) źródło: web.archive.org

onet.pl (1996)

Strona wystartowała 2 czerwca 1996 roku początkowo pod nazwą OptimusNet. Jeszcze wtedy koncentrowała się głównie na katalogowaniu polskich stron WWW. Dopiero rok później pojawiła się domena Onet.pl (skrót nazwy OptimusNet) i witryna zaczęła skręcać w stronę portalu informacyjnego.

o2.pl (2000) o2.pl (2000) źródło: web.archive.org

o2.pl (1999)

Debiutujący w 1999 roku o2.pl pełnił na początku rolę dostawcy kont pocztowych. W tamtym czasie oferował skrzynki o pojemności 10 MB, dostępne zarówno przez programy pocztowe, jak i stronę WWW. W 2014 roku doszło do fuzji O2 z Wirtualną Polską i powstania Grupy Wirtualna Polska

Wirtualna Polska (1998) Wirtualna Polska (1998) źródło: web.archive.org

wp.pl (1995)

Jeden z najstarszych portali w Polsce również zaczynał od katalogowania stron internetowych. Działając pod nazwą Wirtualna Polska wystartował w marcu 1995 roku. Nad jego rozwojem czuwało Centrum Nowych Technologii, stąd początkowo serwis był dostępny pod adresem wp.cnt.pl. Od 1998 roku przeniesiony na adres wp.pl działa tam do dziś.

Allegro w 1999 roku Allegro w 1999 roku źródło: allegro

allegro.pl (1999)

Polski odpowiednik amerykańskiego serwisu aukcyjnego eBay został powołany do życia 13 grudnia 1999 roku. Firma w pierwszych miesiącach swojej działalności mieściła się w piwnicy hurtowni komputerowej. Jeszcze wiosną 2000 roku stan zatrudnienia nie przekraczał 20 osób.

Gazeta.pl (2002) Gazeta.pl (2002) źródło: gazeta.pl

gazeta.pl (2001)

Powstaliśmy w drugiej połowie stycznia 2001 roku. W momencie uruchomienia na stronie było raptem pięć dużych kategorii tematycznych: Życie Prywatne, Praca i Pieniądze, Informacje i Wiedza, E-Market oraz Twój Internet. Już rok po starcie znaleźliśmy się wśród najczęściej odwiedzanych witryn w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (86)
Powrót do przeszłości. Tak wyglądały kiedyś popularne strony internetowe
Zaloguj się
 • bmiara

  Oceniono 68 razy 54

  "Najpopularniejsze strony w internecie nie zawsze były takie nowoczesne i czytelne."

  Chyba jednak, kiedyś były ZNACZNIE czytelniejsze!

 • tacx

  Oceniono 58 razy 44

  tęsknię za designem www z lat 99-2008. Jak widzę teraz te smartfonowe kwadraty wszędzie , bukwy oczoj..bne i strony które nie mają końca, nawał skryptów i autoplay to tego to kuźwa... tęsknię za starą dobrą formą Gazeta.pl

 • nessuno

  Oceniono 34 razy 30

  Ech, łza się w oku kręci. Dawna gazeta.pl czytelna, bez reklamowego nachalnego syfu, bez j ebanego autostartu wszelkiego badziewia, na dość przyzwoitym poziomie merytorycznym. Coście skruwysyny z tym portalem zrobili?

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 40 razy 30

  Eh, kiedy otwarta przeglądarka nie zżerała powyżej 1GB RAM i nie obciążała 30% i7, a strona z tekstem miała kilka KB.

 • maxthebrindle

  Oceniono 18 razy 16

  Tak patrzę na tę jedynkę Gazeta.pl i nie mogę się nadziwić... Żadnego rybiego zapachu z cipki, który uniemożliwia zaspokojenie oralne partnerki? Zero SUTKÓW gwiazdeczek?! Nie ma przepoconych pach aktorki, która pokazała TO?!! Brak porad co zfrobić z idealnym facetem, który jest słaby w łóżku, nic o historii biustonoszy, pozycjach seksualnych dla nowicjuszy a nawet diety modelek fitess z jadłospisem na cały dzień, że o siedemdziesiątej drugiej edycji tych samych zdjęć z Rosji, wskazujących, iż jest ona stanem umysłu nie wspomnę... Wiadomości pisane przez dziennikarzy GW, dostępny serwis PAP, nie ma literówek w tytułach, które do tego są poprawne pod względem gramatycznym... Nie, naprawdę jesteście pewni, że tamta Gazeta.pl i wasze dzisiejsze wypociny to ta sama firma?!

 • excorporate

  Oceniono 21 razy 15

  I takie strony były jak dla mnie LEPSZE i czytelniejsze, niż te współczesne za**ne flashem, animacjami i samootwierającymi się reklamami audio. W przypadku stron www "postęp" poszedł w zdecydowanie niewłaściwym kierunku...

 • rozwodnik

  Oceniono 14 razy 14

  Czytelność była maksymalna, zwłaszcza w porównaniu z dzisiejszą tabloidową formą i traktowaniem czytelników jako nierozgarniętych.

 • qlt82

  Oceniono 13 razy 13

  Wiekszosc stron byla raczej brzydka, ale strona gazety wygladala zdecydowanie lepiej i czytelniej niz obecnie. Nie ma tez szczucia cycem w miniaturkach.

 • re_x

  Oceniono 13 razy 13

  łezka się w oku kręci- pamiętam te czasy i te strony!przejrzyste , czytelne , bez ładujących się filmików , nie przeładowane reklamami , lekkie ...miałem wtedy internet 56kbps:) i mimo tego strony ładowały się szybko! a teraz ?? tragedia..slajdy , galerie , filmy...do treści ciężko się dokopać !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX