To pierwszy smartfon Xiaomi, który robi naprawdę dobre zdjęcia. Oto 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Xiaomi Mi Mix 2S [PIERWSZE WRAŻENIA]

Jako jeden z kilku dziennikarzy z Polski miałem okazję wziąć najnowszy smartfon Xiaomi do ręki tuż po premierze w Szanghaju. Co można powiedzieć po kilkunastu spędzonych z nim godzinach? Przede wszystkim, że zaskakuje aparat, jednak Xiaomi zadbało też o kilka innych kwestii, które definiują prawdziwego flagowca.
Xiaomi Mi Mix 2S Xiaomi Mi Mix 2S fot. Bartłomiej Pawlak

1) Piekielnie szybki

To nie mogło skończyć się inaczej. Xiaomi wyposażyło najnowszego Mi Mixa w topowego Snapdragona 845 i 6 lub 8 GB pamięci RAM. Do tego mamy 64, 128 lub 256 GB miejsca na dane. W efekcie smartfon jest piekielne szybki i korzystając z telefonu czuć to na każdym kroku.

Ucieszą się także fani benchmarków. Wyniki z AnTuTu pokazują, że nowość Xiaomi wyciąga tam ponad 270 tys. punktów. Wszystko wskazuje więc na to, jest obecnie najwydajniejszym smartfonem na rynku. Pokonuje nawet Samsungi Galaxy S9 i S9 Plus, które radzą sobie odrobinę gorzej zapewne przez mniejszą ilość pamięci operacyjnej.

Zdjęcie zrobione smartfonem Xiaomi Mi Mix 2S Zdjęcie zrobione smartfonem Xiaomi Mi Mix 2S fot. Bartłomiej Pawlak

2) Pierwszy tak dobry aparat

Nowy, lepszy aparat był chyba najważniejszą nowością, którą chwaliło się Xiaomi podczas konferencji w Szanghaju. Nie ma co ukrywać, fotografie robione poprzednikiem mocno odstawały od flagowej konferencji.

Tym razem, po raz pierwszy w serii Mi Mix umieszczono dodatkowy aparat z teleobiektywem, który odpowiada za 'zoom optyczny' i wyodrębnianie sylwetki z tła w trybie portretowym (działa to bardzo dobrze).

Zdjęcie zrobione smartfonem Xiaomi Mi Mix 2S
fot. Bartłomiej Pawlak

Xiaomi zastosowało też w aplikacji aparatu sztuczną inteligencję, która ma rozpoznawać i analizować otoczenie, a następnie 'poprawiać' jakość zdjęć. W dzień jednak, zdecydowana większość smartfonów radzi sobie bardzo dobrze. Schody zaczynają się dopiero po zmroku.

Zdjęcie zrobione smartfonem Xiaomi Mi Mix 2S Zdjęcie zrobione smartfonem Xiaomi Mi Mix 2S fot. Bartłomiej Pawlak

2) Pierwszy tak dobry aparat (cd.)

Okazuje się, że Xiaomi się postarało i stworzyło smartfon, który robi wrażenie także w nocy, a to właśnie fotografie przy niedoborze światła były piętą achillesową poprzednika.

Główną przyczyną poprawy jest zapewne zastosowanie nowej matrycy od Sony złożonej z większych pikseli. Xiaomi nie zapomniało jednak o jaśniejszej (choć wciąż to tylko 1,8) przysłonie i poprawieniu algorytmów aparatu fotograficznego.

Zdjęcie zrobione smartfonem Xiaomi Mi Mix 2S
fot. Bartłomiej Pawlak

Pięknie oświetlone centrum Szanghaju nie jest obiektem łatwym, dla aparatów stosowanych w smartfonach, a jednak. Mi Mix 2S spisywał się bardzo dobrze. Zdjęcia są kontrastowe, dobrze nasycone i zawierają całkiem sporo szczegółów. Nie można też narzekać na szum, który jest niemal niezauważalny.

Do jakości znanej z Samsunga Galaxy S9 Plus jeszcze brakuje, jednak można śmiało powiedzieć, że najnowszy Mi Mix nie odstaje już w tej kategorii od większości flagowców innych firm. Jest to też najlepszy smartfon do mobilnej fotografii, jaki kiedykolwiek stworzyło Xiaomi.

Xiaomi Mi Mix 2S Xiaomi Mi Mix 2S fot. Bartłomiej Pawlak

3) Piękny, bezramkowy design

Nigdy nie ukrywałem, że Xiaomi Mi Mix 2 bardzo mi się podobał. Minimalistyczny design, z trzech stron zupełnie bezramkowy ekran i wykonanie obudowy z ceramiki były głównymi atutami telefonu.

W tym roku, Xiaomi znów nie zawiodło. Smartfon jest bardzo podobny do poprzednika i różni się jedynie modułem głównego aparatu, który teraz jest podwójny i został przesunięty na lewą stronę tylnej części obudowy.

Szkoda tylko, że producent nie zdecydował się na zupełną rezygnację z pasa niewykorzystanej przestrzeni pod ekranem.

Ładowarka indukcyjna i Xiaomi Mi Mix 2S Ładowarka indukcyjna i Xiaomi Mi Mix 2S fot. BP

4) Wspiera ładowanie indukcyjne

W ofercie Xiaomi od dawna brakowało smartfona, o którym można było powiedzieć, że jest prawdziwym flagowcem i bez problemu może konkurować z najlepszymi. W recenzji poprzednika wyraźnie zaznaczyłem, że brakuje mu wodoszczelnej obudowy i wsparcia dla ładowania indukcyjnego.

Niestety Mi Mixa 2S wciąż nie możemy zanurzyć w wodzie, jednak ładowanie bez użycia kabla nie stanowi już problemu. To bardzo miły "dodatek", który we flagowcu powinien się znaleźć. Przy okazji, Xiaomi zaprezentowało też bardzo tanią ładowarkę Qi kosztującą zaledwie 99 juanów (ok. 53 zł). 

Xiaomi Mi Mix 2S Xiaomi Mi Mix 2S fot. Bartłomiej Pawlak

5) Nie dla fanów selfie

W powyższych slajdach mówiłem o Xiaomi Mi Mix 2S niemal w samych superlatywach. Niestety nie jest aż tak różowo. Ze smartfonu niemal na pewno nie będą zadowoleni fani selfie.

Xiaomi, nie tylko nie zdecydowało się na rezygnację z ramki pod ekranem, ale także nie zmieniło lokalizacji przedniego aparatu. Moduł wciąż znajduje się w prawym, dolnym rogu. To niesamowicie denerwujące, bo aparat niemal zawsze zasłonimy ręką przytrzymując telefon. Do tego umiejscowienie aparatu w rogu jest na tyle nienaturalne, że niezależnie od pozycji telefonu robienie selfie jest bardzo niekomfortowe.

Niestety, kuleje też jakość zdjęć pochodzących z kamerki o rozdzielczości 5 Mpix. Zawierają mało szczegółów, są średniej jakości i jest na nich sporo szumów. Miejmy nadzieję, że w kolejnej generacji Mi Mixa Xiaomi poprawi także ten problem.

Więcej o:
Komentarze (18)
Xiaomi Mi Mix 2S to świetny smartfon dla fotografów. Zaskakuje jednak nie tylko bardzo dobry aparat - pierwsze wrażenia
Zaloguj się
 • adak

  Oceniono 2 razy 2

  każdy chiński badziew lepszy od Samsunga. Kup OLEDA bedziesz zadowolony, jak ja po reklamacji wyplaonego ekranu:

  "W odpowiedzi na Pana zgłoszenie informuję, iż firma Samsung zapewnia sprawne działanie urządzenia pod warunkiem instalacji oraz korzystania zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami z instrukcji obsługi:
  - Pozostawienie ekranu dotykowego w stanie bezczynności na długi czas może doprowadzić do wystąpienia powidoku (wypalenia ekranu) lub smużenia.
  Należy wyłączać ekran dotykowy, gdy urządzenie nie jest używane.
  Zgodnie z punktem 5 karty gwarancyjnej, gwarancją nie są objęte uszkodzenia powstałe na skutek niewłaściwego, niezgodnego z instrukcją obsługi, korzystania z produktu. Wypalenie ekranu nie jest wadą własną urządzenia objętą ochroną gwarancyjną.
  W związku z powyższym firma Samsung Electronics Polska podtrzymuje decyzję Autoryzowanego Punktu Serwisowego odnośnie do odmowy naprawy powyższego telefonu w ramach gwarancji. Reklamowany telefon możliwy jest do naprawy na zasadzie naprawy odpłatnej.
  Wyrażam nadzieję, że podane wyjaśnienia nie zostaną przez Panią/Pana odebrane, jako wyraz złej woli naszej firmy, lecz jako realny obraz zaistniałych okoliczności."

 • takaprawda2015

  Oceniono 1 raz 1

  Tia zachwyca. Cena w CHINACH w przedsprzedaży od 2100 PLNów do 2900 PLNów plus cło i podatki no chyba że ktoś woli pocztą zamówić i czekać do wakacji. Wyjdzie więc mniej więcej jak inne flagowce.

 • the_incognito

  0

  53 pln za ładowarkę Qi to nie jest bardzo tanio - jest masa konstrukcji od ok. 15 pln za 25 można mieć już taką bardziej wybajerzoną.

 • zp48

  0

  Ile moze kosztować?

 • sigit

  0

  NFC z HCE posiada? Można użyć do płatności zbliżeniowych?

 • gokle

  Oceniono 2 razy 0

  Gowno, nie komorka.

 • Artur Traczyk

  Oceniono 2 razy 0

  Odnośnie umiejscowienia aparatu selfie to zupełnie nie rozumiem autora artykułu. Zdjęcia robi się bardzo wygodnie. Wystarczy odwrócić smartfon o 180 stopni i jako przycisku robiącego zdjęcie użyć przyciski głośności z boku obudowy. Zdjęcia robi się w ten sposób jedną ręką i nie potrzeba do tego żadnego selfie-sticka. Autor jeśli faktycznie testował ten smartfon to mógł sobie zadać trud przyjrzenia się możliwościom selfie a nie bez sensu krytykować :)

 • tege

  Oceniono 2 razy 0

  Od kilku dni bombardujecie sponsorowanymi artykułami. Na pewno dużo zapłacili ale tego typu informacje powinny być oznaczone jako „reklama”.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX