20 lat temu Steve Jobs uratował Apple prezentując iMaca - komputer, który wyznaczył trendy

Dziś mija 20 lat od jednej z najistotniejszych premier w historii komputerów. W maju 1998 roku Steve Jobs zaprezentował iMaca. Pod wieloma względami była to maszyna przełomowa. Stała się też koronnym dowodem na to, że nie wszystkie rewolucje Apple podobały się konsumentom.
1 Tim Cook i Steve Jobs Tim Cook i Steve Jobs fot. Dan Farber/Flickr.com/CC BY-NC 2.0

Tim Cook wspomina premierę iMaca

Tim Cook, prezes Apple, przypomniał o ważnym wydarzeniu w historii komputerów. Za pośrednictwem Twittera napisał, że 20 lat temu Steve Jobs, legendarny współzałożyciel firmy, zaprezentował przełomowy komputer - iMac. 

Wprowadził Apple na nowy kurs i na zawsze zmienił sposób w jaki ludzie patrzą na komputery.

- stwierdził Cook. I w dużej mierze miał rację - premiera iMaca była dla firmy momentem zwrotnym. Całkiem możliwe, że gdyby nie ona historia Apple potoczyłaby się zupełnie inaczej. 

2 Susan Kare stworzyła przełomowy graficzny interfejs użytkownika Susan Kare stworzyła przełomowy graficzny interfejs użytkownika Fot. Redakcja (na postawie materiałów Creative Commons Apple/Xerox/Susan Kare)

Apple kupuje Jobsa

Lata 90. nie były łaskawe dla firmy, która w dużej mierze wykreowała rynek komputerów osobistych. Apple był bliski bankructwa. Produkował bowiem maszyny zbyt drogie i nudne. Nie uniknął też poważnych wpadek. W roku 1995 wypuścił na rynek laptopa PowerBook 5300. Wiele egzemplarzy okazało się wadliwych - niesprawne akumulatory przegrzewały się powodując ryzyko pożaru. System PowerBooka również był niedopracowany. Koniec końców Apple poniosło klęskę nie tylko biznesową, ale i wizerunkową. 

Ponadto w roku 1995 Apple zezwolił kilku firmom na produkowanie klonów Maców. Te okazały się nie tylko szybsze od oryginałów, ale i tańsze. Słupki sprzedaży znów niebezpiecznie spadły. 

Czytaj też: Apple dzieliło od bankructwa 90 dni. Jak gigant uratował się z opresji? 

Władze Apple w 1996 roku podjęły decyzję, która, jak się później okazało, uratowała spółkę. Za 402 mln dolarów nastąpiło przejęcie spółki NeXT założonej dekadę wcześniej przez Steve'a Jobsa. Tym samym drogi założyciela firmy i jego macierzystej firmy znów się zbiegły. 

Początkowo jednak Jobs nie miał odgrywać istotnej roli w Apple. Był jedynie konsultantem. W połowie roku prezes Gil Amelio ustąpił ze stanowiska, a Steve Jobs został prezesem przejściowym. I znów pokazał swój geniusz. 

3 iMac iMac Fot. Apple

Steve Jobs prezentuje iMaca

Steve Jobs przeanalizował portfolio Apple i doszedł do jednego wniosku: produktów było za dużo. Ich nazwy i parametry nic nie mówiły konsumentom. Apple, który wprowadził na rynek przełomowy Macintosh zdawał się zapomnieć o swojej głównej zasadzie: komputer miał być przyjazny dla użytkownika. 

Stąd też pojawiła się koncepcja nowego komputera, w którym konsumenci mogliby się zakochać od pierwszego wejrzenia. Tak powstał iMac. Komputer na pierwszy rzut oka wyróżniający się z tłumu szarych pudeł. 

Steve Jobs w maju 1998 roku, podczas konferencji pod znamiennym hasłem "Back on Track",  zaprezentował futurystycznie wyglądającą maszynę - połączenie mlecznego, transparentnego tworzywa z kolorowym dawało niesamowity efekt. Komputer robił spore wrażenie. Był niepowtarzalny. 

4 Macintosh i iMac Macintosh i iMac Fot. Apple

Pierwszy iProdukt

iMac był przełomowy przynajmniej z kilku względów. Zaprojektował go Jonathan Ive, legendarny designer, który stoi również za iPodem i iPhonem.

Pierwszy produkt z "i" w nazwie przyciągał uwagę nie tylko futurystyczną formą komputera all-in-one z piętnastocalowym ekranem CRT. Był też przełomowy pod względem wyposażenia. Nie posiadał stacji dyskietek. W roku 1998 była to decyzja o wiele bardziej kontrowersyjna niż usunięcie portu słuchawkowego z iPhone'a. 

Steve Jobs tłumaczył literkę "i" w nazwie pięcioma angielskimi słowami: internet,
individual, instruct, inform, inspire

Odważną decyzją było też wyposażenie iMaca w procesor PowerPC G3. Stosowany był wówczas w high-endowej linii komputerów Power Macintosh. Z dzisiejszej perspektywy 233 MHz i 32Mb pamięci RAM wydają się mizernym osiągnięciem, 20 lat temu komputer o takich parametrach był jednak niezwykle szybki. 

iMac wyposażono za to w porty USB oraz wewnętrzny modem i port sieciowy. To oznaczało, że komputer mógł w prosty sposób połączyć się z rodzącym się wówczas internetem. 

5 Materiały prasowe iMaca Materiały prasowe iMaca Źródło: Apple

Wielki sukces Apple

iMac bez wątpienia uratował Apple. W ciągu pierwszy czterech miesięcy nowy komputer kupiło ponad 800 tys. osób dając firmie zastrzyk niezbędnej gotówki - przychód wyniósł blisko miliard dolarów. 

Komputer Apple nie tylko zapoczątkował kluczową dla firmy serię iProduktów. Jest jednym z nielicznych produkowanych do dziś. Nie wszystkie aspekty nowe iMaca były przez użytkowników akceptowane. Jednym z najbardziej krytykowanych elementów nowego designu była okrągła myszka. Dla wielu do dziś jest ona symbolem tego, że Apple czasami popełnia błędy.  

Mysz iMaca
Fot. Factory/Wikipedia (Creative Commons)

W 2017 roku Apple dostarczył na rynek blisko 20 mln komputerów. Zwiększył udział w rynku z poziomu 7,1 do 7,6 proc. utrzymując tym samym czwartą pozycję w rankingu największych producentów. Wyprzedzają go HP, Lenovo i Dell. 

Komentarze (27)
20 lat temu Steve Jobs uratował Apple prezentując iMaca - komputer, który wyznaczył trendy
Zaloguj się
 • replacetextfield_div

  Oceniono 8 razy 4

  mydelniczka i tyle

 • spyderman2

  Oceniono 11 razy 1

  jobs udowodnił jedynie że masom, nawet tym wykształconym można wcisnąć byle co i to drogo. zajął się komputerami bo była mała konkurencja, równie dobrze mógłby tłuszczy wciskać skarpety itd. upokorzył ludzkość dowodząc że w swej masie jest ciemna i na tym zbił fortunę. a ciemne owce po dziś dzień kupując coraz droższy elektroniczny crap z logiem japka

 • johnmiths

  Oceniono 3 razy 1

  iMac to było nic. Ale eMac!!!

 • Sargacz Nerwów

  0

  Miałem to gowno od szwagra z recyklingu z jakiejś szkoły masakra na śmietniku by lepszego złożył

 • zakrzyczny

  Oceniono 4 razy 0

  O które trendy chodzi autorowi? Jakie rozwiązania naśladowali inni? Materiał napisany na kolanach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX