Jak zwolnić miejsce w smartfonie z Androidem? 5 prostych trików [PORADNIK]

Tańsze smartfony z Androidem mają często niewiele miejsca na dane. 16 czy 32 GB to zbyt mało, by sprostać oczekiwaniom użytkowników. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Podpowiadamy.
Odinstalowywanie aplikacji na przykładzie Pocophone F1 Odinstalowywanie aplikacji na przykładzie Pocophone F1 fot. screen

1) Odinstaluj niepotrzebne aplikacje

Jednym z winowajców kurczącego się miejsca w smartfonie są aplikacje. Ich wybór w Google Play jest ogromny, dlatego często zapominamy się w instalowaniu kolejnych pozycji.

Najlepiej zatem raz na jakiś czas przejrzeć listę zainstalowanych aplikacji i odinstalować te, z których już nie korzystamy lub przydają się bardzo rzadko. Im jest ich mniej, tym lepiej dla pamięci telefonu.

W tym celu wystarczy wejść w Ustawienia > Aplikacje. Tam znajdziemy listę wszystkich programów ze smartfona. Po kliknięciu w konkretną pozycję na dole znajdziemy przycisk "Odinstaluj". Warto też pamiętać, że kilku programów systemowych nie da się wykasować z systemu.

Usuwanie pamięci cache aplikacji w Androidzie Usuwanie pamięci cache aplikacji w Androidzie fot. zrzuty ekranowe

2) Wyczyść pamięć cache aplikacji

Gdy w smartfonie zostaną już wyłącznie przydatne aplikacje, warto także wyczyścić ich pamięć cache. Jest to specjalna przestrzeń, gdzie programy przechowują dane, aby nie sięgać po nie za każdym razem, kiedy ponownie potrzebujemy skorzystać z ich zasobów.

Po jakimś czasie niepotrzebne już dane marnują cenne miejsce. Aby się ich pozbyć, należy przejść do Ustawień > Przechowywanie > Pamięć podręczna. Potem trzeba już tylko kliknąć "Dane pamięci podręcznej" i zaakceptować wykonania operacji.

Można też wyczyścić pamięć cache tylko w wybranych programach. W tym celu trzeba postępować podobnie jak przy odinstalowaniu aplikacji, ale w konkretnej aplikacji kliknąć "Wymaż dane" lub "Opróżnij cache". Podczas tej operacji nie tracimy danych logowania czy stanów zapisu gier.

Zdjęcia Google Zdjęcia Google fot. Shutterstock

3) Przechowuj pliki w chmurze lub na karcie SD

Jeśli macie w smartfonie sporo multimediów kasowanie danych cache i odinstalowywanie aplikacji może nie wystarczyć. Często najwięcej miejsca w pamięci telefonu zajmują pliki, których nie możemy się pozbyć, np. zdjęcia i filmy.

Warto zatem raz na jakiś czas przenieść wszystkie pliki multimedialne do pamięci komputera lub na zewnętrzny dysk twardy. Te zdjęcia i filmy, do których warto byłoby mieć dostęp z poziomu telefonu można też przenieść na kartę MicroSD (jeśli wasz smartfon je obsługuje) lub skorzystać z chmury.

Do przechowywania multimediów świetnie nadadzą się usługi takie jak Dropbox lub Dysk Google, gdzie na start dostajemy 15 GB. Warto też korzystać z aplikacji Google Zdjęcia. O ile zgodzimy się na kompresję zdjęć, przestrzeń na dane nie jest w żaden sposób limitowana.

Zmiana rozmiaru zdjęcia i filmu Zmiana rozmiaru zdjęcia i filmu fot. zrzuty ekranowe

4) Ogranicz rozmiar zdjęć oraz filmów

Kolejnym, choć już nieco bardziej radykalnym sposobem jest ograniczenie jakości zdjęć i filmów. Domyśle, maksymalne ustawienia nie zawsze są potrzebne, a fotografie w niższej rozdzielczości powinny również świetnie się sprawdzić.

Nie zawsze musimy filmować w najwyższym trybie 4K, którego pliki zajmują najwięcej miejsca w pamięci urządzenia. Można zostawić sobie taką opcję tylko na specjalne okazje.

Sprzątanie pamięci na Pocophone F1 Sprzątanie pamięci na Pocophone F1 fot. screen

5) Wyczyść śmieci z pamięci telefonu

W smartfonie z Androidem, tak samo jak na komputerze, z czasem gromadzi się sporo plików - śmieci. Warto skorzystać z menedżera plikowi dokładnie przejrzeć znajdujące się tam dane. Dobrze jest wykasować niepotrzebne już foldery, stare pliki instalacyjne, niepotrzebne zrzuty ekranu czy wszystkie zdublowane pliki. Sporo śmieci znajdziemy m.in. w folderze "Pobrane", gdzie warto zajrzeć w pierwszej kolejności.

Wiele smartfonów z Androidem ma także odpowiednią funkcję czyszczenia śmieci zaszytą w ustawieniach. Zazwyczaj wystarczy wejść w Ustawienia > Pamięć wewnętrzna i tam znaleźć odpowiednia funkcję. Taka aplikacja często wyręczy nas w ręcznym usuwaniu śmieci.

Więcej o:
Komentarze (25)
Jak zwolnić miejsce w smartfonie z Androidem? 5 prostych trików [PORADNIK]
Zaloguj się
 • kletos

  Oceniono 27 razy 23

  przejść do Ustawień > Przechowywanie >
  nie mam czegoś takiego jak Przechowywanie, po co pisać takie porady ?

 • Szczepan Ek

  Oceniono 12 razy 12

  Myślałem że może ktoś w końcu napisał jak wywalić syf od googla, masa całkowicie niepotrzebnych aplikacji, dobrze że chociaż można wyłączyć aktualizowanie ich, ale i tak część się aktualizuje po 20-30 MB dziennie i jak ma się nie kurczyć miejsce w telefonie.

 • sigit

  Oceniono 8 razy 8

  Odinstaluj... Łatwo powiedzieć, nie można zrobić, w przypadku firmowego crapware Sony, Samsunga, czy podobnych. Rootować też ich nie wolno, żeby tego się pozbyć.

 • truten.zenobi

  Oceniono 7 razy 7

  a zacznij od zmień OS
  rozsmieszyła mnie porada odinstaluj aplikacje... problem w tym że jakieś 1/3 to smiecie zainstalowane przez producenta i operatora - których nie wiadomo dlaczego nie da się odinstalowac czyli albo cię szpiegują albo okradaja albo jedno i drugie.

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 4 razy 4

  Większości niepotrzebnych aplikacji dostaje się w pakiecie z goglowym androidem tudzież operatorską nakładką na system - i nie da się ich odinstalować - a żrą miejsca jak mało która apka. Wiem - zrootuj se telefon, to będziesz mógł odinstalować. No ale takie porady to tylko dla ceniących dobre dziennikarstwo...

 • franclajn

  Oceniono 4 razy 4

  Można zainstalowac aplikację czyszczącą, ale ona tez obciąza pamięć. Swiat oszalal. Telefony po tysiąc zlotych nie pracuja dobrze po dwoch latach od zakupu. Winne sa coraz bardziej wymagajace gry, grafiki i strony internetowe.

 • piswatch

  0

  6) Kup telefon z większą pamięcią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX