Od 'zdrady' Nintendo do 500 mln sprzedanych urządzeń. Tak przez lata zmieniało się PlayStation

W tym roku Sony mogło się pochwalić sprzedażą 500-milionowego egzemplarza konsoli PlayStation. W świecie nowych technologii niewiele jest urządzeń, które mogą pochwalić się podobnym osiągnięciem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z faktu, że - wiele lat temu - zanim pierwszy egzemplarz PSX trafił na sklepowe półki, Japończycy byli o krok od rezygnacji ze swojego projektu.
Kontroler do konsoli SNES Kontroler do konsoli SNES fot. Pixabay

SNES-CD i "zdrada" Nintendo

Naszą krótką podróż po kolejnych generacjach Sony PlayStation zaczynamy od konsoli, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. SNES-CD, bo tym urządzeniu mowa, miało być owocem współpracy pomiędzy Sony oraz Nintendo. Współpracy, do której ostatecznie nie doszło.

SNES-CD miał zostać wyposażony zarówno napęd CD-ROM (za dostarczenie tego elementu odpowiadało właśnie Sony) oraz slot na kartridże. Firma z Tokio zarabiałaby na zyskach ze sprzedaży płyt CD, a Nintendo na kartridżach. Dystrybucją również miało zająć się Sony.

Gdy wydawało się, że wielki sojusz stał się faktem, Ninentdo "zdradziło" swojego partnera. W 1991 roku na targach CES w Chicago twórcy NES-a poinformowali, że stworzą nową konsolę wraz z... Philipsem. Szef Sony, Norio Ohga przyjął tę decyzję jako osobistą zniewagę.

PlayStation PlayStation fot. Sony

Kutaragi nie daje za wygraną

W 1992 r. los PlayStation zawisł na włosku. Szef projektu, Ken Kutaragi, dwoił się i troił, aby przekonać swoich szefów, że prace nad konsolą muszą być kontynuowane. Bez powodzenia.

Przełomowy moment nastąpił  24 czerwca 1992 roku. Tego dnia w siedzibie Sony odbyło się  spotkanie zarządu, na którym Kutaragi po raz kolejny usłyszał, że jego projekt nie a szans powodzenia, a Sony nigdy nie powinno wchodzić na rynek gier wideo.

Kutaragi postawił wszystko na jedną kartę. Postanowił zagrać na honorze samego prezesa firmy. Przypomniał o "zdradzie". "Czy chce pan siedzieć bezczynnie i zaakceptować to. co zrobiło  Nintendo?" - zapytał. Norio Ohga podjął wyzwanie. PSX zostało uratowane.

PlayStation PlayStation fot. Nicholas Wang/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

1994: PlayStation (PSX)

PlayStation zadebiutowało na japońskim rynku 3 grudnia 1994 r. Konsola zdecydowanie wyróżniała się na tle "kwadratowych" urządzeń Nintendo i Segi. Sony postawiło na nowoczesną opływową stylistykę, która objęła zarówno konsolę, jak również kontroler.

Co ciekawe, gdy Teisuke Gotoh, dyrektor artystyczny pokazał pada Kenowi Kutaragiemu, ten z miejsca odrzucił projekt. Gotoh nie zamierzał się poddać. Poszedł "poskarżyć się" prezesowi Sony, a ten - ku zaskoczeniu Kutaragiego uznał, że pomysł jest świetny.

PlayStation zachwycało jednak nie tylko wyglądam, ale również możliwościami graficznymi. Gdy firma po raz pierwszy zaprezentowała japońskim deweloperom demo technologiczne swojego sprzętu, ci łapali się za głowę. Szczególnie, że pod względem specyfikacji technicznej PlayStation - nawet biorąc pod uwagę tamte czasy - nie było "potworem".

Konsola została wyposażona w 32-bitowy procesor RISC R3000A MIPS taktowany zegarem 33,8688 MHz, 2 MB RAM, 1 MB VRAM i pracowała w maksymalnej rozdzielczości 640x480.

Najważniejsze były jednak gry, a tych na PSX nie zabrakło. Do najbardziej kultowych tytułów na pierwszą konsolę Sony można dziś zaliczyć m.in. "Metal Gear Solid", "Castlevania: Symphony of the Night, "Crash Bandicoot" czy "Gran Turismo".

Do dnia dzisiejszego Sony sprzedało ponad 102,5 mln egzemplarzy PlayStation.

PS one PS one fot. Evan Amos/Wikimedia Commons

2000: PS one

W czerwcu 2000 roku Sony wypuściło na rynek pomniejszoną wersję PlayStation. PS pozwalało na podłączenie ekranu LCD, a konsolę można było podpiąć do gniazda zapalniczki w aucie, dzięki czemu można było z niej korzystać, jak z przenośnej konsoli. W Japonii w sprzedaży pojawiła się nawet specjalna wersja PS one z wbudowanym wyświetlaczem LCD.

PS one sprzedało się w w ponad 28 milionach egzemplarzy. Co ciekawe, w 2000 roku była to najlepiej sprzedająca się konsola na świecie, choć w tym samym czasie swoją premierę miała przecież PlayStation 2. Sony zakończyło produkcję urządzenia 6 lat później.

PlayStation 2 PlayStation 2 fot. Sony

2000: PlayStation 2

PlayStation 2 to kolejny ważny rozdział w historii Sony, a zarazem najlepiej sprzedająca się konsola w historii firmy. Urządzenie zadebiutowało w Japonii 4 marca 2000 roku. W USA PS2 pojawiło się kilka miesięcy później, ale zrobiło tam prawdziwą furorę. Wystarczy wspomnieć, że tylko w ciągu pierwszej doby sprzedano ponad 500 tys. egzemplarzy konsoli.

Czym wyróżniało się PlayStation 2? Stylistyka była dużo bardziej nowoczesna i "ostra", co podkreślał również czarny kolor urządzenia, a zastosowany autorski układ Emotion Engine CPU zaoferował zupełnie nową jakość oprawy graficznej.

Ważną funkcją w PS2 była wsteczna kompatybilność. Oznacza to, że użytkownicy konsoli mogli bez problemu uruchomić gry dedykowane na PlayStation. Nowa konsola pozwalała również na grę przez internet, ale wymagany był do tego tzw. Network Adapter.

Sony zakończyło produkcję PlayStation 2 dopiero w styczniu 2013 roku, a więc po trzynastu latach od premiery. Do tego czasu firma sprzedała ponad 157 mln egzemplarzy urządzenia.

PlayStation 2 (slim) PlayStation 2 (slim) fot. Evan-Amos/Wikimedia Commons

2004: PlayStation 2 (Slim)

Kilka lat po premierze PS2 w sprzedaży pojawiła się bardziej kompaktowa wersja konsoli. Nie był to przypadek. W tym samym czasie swoją premierę miała gra "GTA: San Andreas", która zapowiadała się na prawdziwy hit. Sony zaoferowało więc swoim klientom zestawy, w których konsola była sprzedawana wraz z produkcją studia Rockstar Games.

Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątke. PS2 slim sprzedawało się świetnie, a "GTA:SA", z 17,3 mln sprzedanych egzemplarzy, stało się najpopularniejszym tytułem na tę platformę.

PlayStation 3 PlayStation 3 fot. Wikimedia Commmons/CC

2006: PlayStation 3

PlayStation 3 to bezpośrednia odpowiedź Sony na Xboksa 360. Konsola nie miała łatwych początków. Gracze krytykowali przede wszystkim zbyt wysoką cenę, która w dniu premiery w USA wynosiła 599 dolarów oraz brak ciekawych gier.

Cena jednak w końcu spadła, a gry oczywiście się pojawiły - i to nie byle jakie. Wśród największych ekskluzywnych hitów na PS3 wymienić można choćby serie "Uncharted", "Infamous", "LittleBigPlanet" oraz ostatni wielki tytuł generacji - "The Last of Us".

Przewagą PlayStation 3 nad Xboksem 360 (oprócz większego katalogu gier) była obecność napędu Blu-ray oraz darmowa usługa sieciowa PlayStation Network.

PlayStation 3 sprzedało się na świecie w 86,8 mln egzemplarzy.

PlayStation 3 Slim PlayStation 3 Slim Evan Amos

2009: PlayStation 3 (Slim)

PlayStation 3 doczekało się dwóch pomniejszonych wersji. W 2009 r. swoją premierę miała konsola PS3 "Slim: wraz z nią Sony zmieniło też dotychczasowe logo konsoli.

Z kolei w 2012 r. na sklepowe półki trafiła wersja PS3 "Super Slim". W obu przypadkach zmniejszeniu uległy gabaryty, waga, pobór prądu oraz rozmiary podzespołów.

PlayStation 4 PlayStation 4 fot. Unsplash

2013: PlayStation 4

Pracę nad następcą PlayStation 3 rozpoczęły się już w 2008 roku, ale nowa konsola została zaprezentowana pięć lat później. PS4 to przede wszystkim dużo mocniejsze podzespoły - układ AMD "Jaguar" i 8 GB pamięci RAM, a także szereg nowych funkcji.

Można tu wspomnieć choćby o "Share Play" - możliwości nagrywania filmów z rozgrywki, czy też "Remote Play" - możliwości strumieniowania gier na ekran przenośnej konsoli PS Vita, a także smartfonów Xperia. Mniej radosną informacją był brak wstecznej kompatybilności.

Popyt na nową konsolę był ogromny. Tylko do końca 2013 roku Sony sprzedało 4,2 mln egzemplarzy PlayStation 4. Obecnie sprzedaż dobiła już do 82,2 egzemplarzy.

PlayStation 4 Slim PlayStation 4 Slim fot. Bartłomiej Pawlak

2016: PlayStation 4 (Slim)

Zgodnie z tradycją Sony nie zapomniało również o wersji Slim. Ta pojawiła się w sprzedaży trzy lata po premierze PS4. PlayStation 4 Slim było o 40 proc. mniejsze od poprzednika. Sony zrezygnowało też z połyskujących elementów obudowy, które ulegały zarysowaniom.

PlayStation 4 Pro PlayStation 4 Pro fot. Daniel Maikowski

2016: PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro to obecnie najmocniejsza konsola w portfolio Sony, która podobnie jak PS4 Slim zadebiutowała pod koniec 2016 roku. 

PS4 Pro to m.in. szybszy procesor (osiem rdzeni 2,1 GHz vs  osiem rdzeni 1,6 GHz w PS4), lepszy układ graficzny (36 jednostek GCN 911 MHz vs 18 jednostek Radeon 800 Mhz) oraz szybsza pamięć RAM (8GB 218GB/s vs 8GB 176 Gb/s).

Dzięki tym zmianom konsola obsługuje  gry w rozdzielczości 4K i technologii HDR.

PlayStation 4 PlayStation 4 fot. Sony

PlayStation 4 Pro 500 Million Limited Edition

W 2018 roku w sprzedaży pojawiła się limitowana edycja PS4 Pro 500 Milion Limited Edition. W ten sposób Sony uczciło sprzedaż 500 milionowego egzemplarza konsol z serii PlayStation

Sony PlayStation Classic Sony PlayStation Classic fot. Sony

PlayStation Classic

Historia zatoczyła koło. 24 lata po premierze PlayStation Sony poinformowało, że pod koniec br. w sprzedaży pojawi się zminiaturyzowana wersja tego urządzenia. 

PlayStation Classic wyposażono w przewód HDMI, a dwa dołączone do zestawu kontrolery pierwszej generacji (baz gałek analogowych) będzie trzeba podłączyć przez porty USB.

Odświeżone PlayStation będzie sprzedawane wraz z 20 fabrycznie zainstalowanymi grami. Będą to klasyki lat 90-tych takie jak: "Final Fantasy VII", "Jumping Flash!" czy "Tekken 3".

Więcej o:
Komentarze (3)
Sony PlayStation - krótka historia najpopularniejszej konsoli na świecie
Zaloguj się
 • tomasz78abc

  Oceniono 2 razy 2

  Niezbyt czesto mozna przeczytac tskie dobre matrialy na gazecie.
  Szacunek dla autora, ze mu sie chcialo - zamiast walnac same slitfocie

 • Artur Bross

  0

  Tak. Ukoronowaniem PlayStation jest SONY VR, które po tak wielu latach prób innych firm (nawet Atari próbowało) pozwala graczom przenieść się w wirtualny świat i robi to jak na PlayStation przystało ZNAKOMICIE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX